Te przeglądy są konieczne, by nie mieć problemów z wypłatą odszkodowania przez ubezpieczyciela
Ubezpieczenie domu pozwoli zrekompensować straty na wypadek wystąpienia szkody, na przykład włamania, zalania, pożaru. Nie zawsze jednak dochodzi do wypłaty odszkodowania. O jakich obowiązkach powinien pamiętać właściciel domu, żeby bez problemu uzyskać odszkodowanie.
Spis treści
- Ubezpiecz dom, ale przeczytaj dobrze warunki wypłaty odszkodowania
- Ogólne warunki ubezpieczenia - warto je czytać
- Podstawowe przeglądy konieczne do wypłaty odszkodowania
- Bez tego nie odstaniesz odszkodowania
Ubezpiecz dom, ale przeczytaj dobrze warunki wypłaty odszkodowania
Ubezpieczenie domu to umowa indywidualna zawierana w określonym zakresie. Dobra polisa zapewnia uzyskanie odszkodowania na wypadek pożaru, włamania, zalania, awarii i innych zdarzeń losowych. Polisa może dotyczyć nie tylko budynku mieszkalnego, lecz także zabudowań gospodarczych, garażu, altany, ogrodzenia, a nawet zieleni w ogrodzie. Bywa, że w momencie wystąpienia szkody poszkodowany nie uzyska odszkodowania, ponieważ nie dopełnił pewnych obowiązków.
Ogólne warunki ubezpieczenia - warto je czytać
O czym trzeba pamiętać podczas eksploatacji ubezpieczonego mienia zależy od zakresu ubezpieczenia. W tej kwestii każde towarzystwo ubezpieczeniowe może stawiać własne wymogi. Powinny być one dokładnie określone w treści polisy – w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Są tam również wymienione wyłączenia, czyli zdarzenia, których nie obejmuje polisa. Jeśli chcielibyśmy je objąć ubezpieczeniem, należy rozszerzyć jego zakres.
Czytaj też:
Podstawowe przeglądy konieczne do wypłaty odszkodowania
Żeby uzyskać odszkodowanie z tytułu szkody w domu, konieczne jest wykonywanie obowiązkowych przeglądów wymaganych przez prawo budowlane.
- Trzeba tu wymienić przegląd instalacji elektrycznej i gazowej,
- przegląd kominiarski i
- przewodów wentylacyjnych, które powinny odbywać się w określonych przez prawo odstępach czasu.
Jeśli w budynku nastąpił pożar wywołany przez zwarcie w instalacji elektrycznej, a brak jest aktualnego jej przeglądu, można nie uzyskać odszkodowania.
Polecamy także:
Bez tego nie odstaniesz odszkodowania
W umowie ubezpieczenia domu mogą być zawarte wymogi dotyczące określonego zakresu odpowiedzialności wskazane przez ubezpieczyciela. Na przykład, żeby uniknąć włamania do domu, budynek powinien być wyposażony w drzwi o określonej klasie antywłamaniowej zamontowane zgodnie z wymogami dla tej klasy.
W razie szkody właściciel domu powinien móc przedstawić zaświadczenie, że posiada odpowiednie drzwi i ich montaż zapewnia wymaganą ochronę. W przypadku włamania ubezpieczyciel może też sprawdzać, czy mieszkańcy dbali o bezpieczeństwo, na przykład na noc lub na czas swojej nieobecności zamykali drzwi i okna, zamykali rolety antywłamaniowe.