Ubezpieczenie domu - co obejmuje? Jak dobrze ubezpieczyć dom?

2024-02-16 16:22

Ubezpieczenie domu to temat, z którym miało do czynienia już ponad 60% Polaków, którzy zadbali o zabezpieczenie swoich nieruchomości. Zainteresowanie tego typu ubezpieczeniem stale rośnie, warto więc wiedzieć, jak zrobić to dobrze. Na co zwrócić uwagę, aby otrzymać należne odszkodowanie i czy zawsze możemy na nie liczyć? Sprawdźmy, jak uniknąć rozczarowań.

dom
Autor: Andrzej Szandomirski
Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Sytuacji, w których nie dostaniemy odszkodowania lub będzie ono zbyt małe jest wiele. Najważniejsze z nich to:

  • Wyłączenia odpowiedzialności

Zdarzenia wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia, za które towarzystwo ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania. Najczęściej jest to wojna, terroryzm oraz umyślne uszkodzenie mienia przez ubezpieczonego.

  • Zakres ubezpieczenia

Każde towarzystwo oferuje inny zakres ubezpieczenia. Oznacza to, że np. w zakresie ubezpieczeń od ognia i innych zdarzeń losowych w jednym towarzystwie może znaleźć się wandalizm lub przepięcie, a w drugim już nie. Co to oznacza dla ubezpieczonego? Jeśli wandalizm nie był w zakresie, a w domu doszło do próby włamania, to za uszkodzone mienie nie będzie wypłaty odszkodowania. Koszty wymiany drzwi lub okien po takim zdarzeniu mogą wynieść nawet  kilkanaście tysięcy zł.

  • Karencje

Często ubezpieczyciele stosują karencje na przykład 30 dniową na powódź. Jeśli szkoda wystąpi w tym okresie, odszkodowanie może być niemożliwe do uzyskania.

  • Suma ubezpieczenia

Dokładne oszacowanie domu jest kluczowe. Ubezpieczając go na zbyt niską kwotę, otrzymamy odszkodowanie niewystarczające na pokrycie strat.

  • Nieznajomość warunków polisy do kredytu

Polisy bankowe do kredytu obejmują zwykle tylko mury i stałe elementy domu. Ruchomości domowe czyli wyposażenie i oc w życiu prywatnym najczęściej nie są w zakresie polisy. Jeśli w wyniku przepięcia spali nam się laptop lub nasze dziecko wjedzie rowerem w samochód sąsiada, odszkodowania nie dostaniemy.

  • Ubezpieczenia dodatkowe

Wykupując ubezpieczenie domu, możemy dokupić ubezpieczenie dodatkowe. Jest to np. ubezpieczenie:

     - szyby od stłuczeń

     - sprzętu poza domem, np. sprzętu fotograficznego, sportowego itp.

     - małej architektury lub np. basenu, sauny, ogrodzenia czy wiaty.

  • Assistance domowy czyli pomoc specjalistów

Do niektórych polis jest dodawany gratis przy ubezpieczeniu domu, w innych można go kupić za dodatkową składkę. Wariantów assistance może być kilka. Jeśli  obawiamy się popsucia sprzętów i nie chcemy płacić za ich naprawę, to wybierzmy polisę, która takie zdarzenie obejmie. Zwróćmy uwagę na limit wiekowy sprzętu.

  • Kradzież zwykła w ubezpieczeniu

Masz meble ogrodowe na tarasie lub kosiarkę samojezdną i chciałbyś je objąć ochroną od kradzieży. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają taką możliwość swoim klientom. Zapytaj o to swojego agenta.

  • Fotowoltaika i pompa ciepła

Tutaj ważne jest, czy fotowoltaika jest na dachu budynku, czy na gruncie. W przypadku pompy ciepła warto zwrócić uwagę, czy jej zewnętrzny element jest ubezpieczony od kradzieży w wybranej przez nas polisie.

  • Cena polisy a jej jakość

Jeżeli chcemy ubezpieczeniem objąć dom w najszerszym zakresie, wybierzmy wariant all risk, czyli ubezpieczenie od wszelkiego rodzaju uszkodzeń. Jest to wariant droższy niż wariant ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych, ale ma zdecydowanie lepszy zakres.

  • Wartość odtworzeniowa lub rzeczywista

Warto rozważyć opcję wartości odtworzeniowej, zwłaszcza przy starszych domach. Gwarantuje nam ona wystarczające odszkodowanie w przypadku szkody.

Podsumowując, nieodpowiednio dobrane ubezpieczenie domu może spowodować, że odszkodowania nie dostaniemy. Warto więc przed podjęciem decyzji zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń. W przypadku pytań najlepiej skontaktować się z agentem lub ekspertem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.