Kontrole składów węgla. UOKiK sprawdzi ceny węgla i sprzedaż. Kary do 15 tys. złotych!

2022-11-15 14:38
Kontrole składów węgla
Autor: GettyImages Składy węgla pod lupą UOKiK. Inspoktorzy sprawdzą m.in ceny węgla

Inspekcja Handlowa, na zlecenie UOKiK, rozpoczęła kontrole składów węgla w całym kraju. Mają być wszystkie sprawdzone! Inspektorzy sprawdzą ceny węgla, pochodzenie i jakość oferowanego węgla, a także legalność prowadzenia działalności przez sprzedawców opału. Prowadzącym składy węgla grożą kary od 1,5 tys. zł do 15 tys. zł. Urzędnicy będą stanowczo reagować na każdy przypadek zmów cenowych, których skutkiem jest wysoka cena węgla na wolnym rynku.

Inspekcja Handlowa rozpoczęła kontrole składów węgla w całym kraju – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inspektorzy przyjrzą się m.in. cenom opału i legalności prowadzenia działalności przez sprzedawców. Rynek węgla znajduje się pod stałą obserwacją UOKiK. W ramach dotychczas prowadzonego badania rynku węgla sprawdzono działania 201 podmiotów prowadzących łącznie 255 składów węgla. Teraz rozpoczęło się pełne badanie rynku i kontrole w całej Polsce, łącznie w kilku tysiącach punktów sprzedaży. Za nieuczciwe zawyżanie cen węgla grożą kary do kilkunastu tysięcy złotych.

Kontrole składów węgla to nie wszystko. Uwaga na fałszywe sklepy PGG!

Ponadto przedstawiciele PGG kontrolują fałszywe sklepy oferujące węgiel przez Internet. Ostatnio zablokowano strony internetowe łudząco podobne do oficjalnego sklepu PGG i oferujące węgiel za 1700 zł za tonę. Toczy się w ich sprawie dochodzenie. Klony sklepu PGG wyłudzają pieniądze i dane osobowe. PGG przestrzega również przed klikaniem w linki, które przychodzą SMS-em. Takie wiadomości również wysyłają oszuści.

Protest właścicieli składów przeciwko zasadom sprzedaży węgla

Protest przeciwko nowym zasadom sprzedaży węgla zorganizowali w sobotę (12 listopada) na zakopiance, podczas otwarcia nowego tunelu na ekspresowej trasie S7, właściciele składów opału. Przedsiębiorcy sprzeciwiają się zakazowi sprzedaży polskiego węgla pośrednikom. Podkreślają, że gdyby mogli kupować węgiel z polskich kopalń, a nie z zagranicy, oferowaliby ceny dużo niższe niż teraz.

- My nie jesteśmy w stanie dokonywać zakupu węgla bezpośrednio od producenta. W związku z tym łamane jest nasze podstawowe prawo zapisane w konstytucji o swobodzie działalności gospodarczej. Nie mamy możliwości zakupu towaru, którym handlowaliśmy i handlujemy - powiedział dziennikarzom jeden z protestujących - właściciel składu węgla.

Na transparentach właścicieli firm handlujących węglem pojawiły się hasła skierowane do rządu, na przykład: "zabójcy polskich firm" czy "rząd zabija składy węgla".

UOKiK skontroluje składy węgla. Na co zwrócą uwagę kontrolerzy?

- Sytuacja na rynku węgla rodzi wątpliwości co do niezależności ustalania cen przez indywidualnych przedsiębiorców, dlatego zleciłem Inspekcji Handlowej kontrole w składach węgla w całej Polsce, łącznie w kilku tysiącach punktów sprzedaży – zapowiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Inspektorzy odwiedzą każdy skład węgla w naszym kraju i będą pozyskiwać ceny produktów z każdego dnia co najmniej do końca roku. W oparciu o te dane, a także informacje o strukturze rynku, będziemy podejmować dalsze decyzje, w tym w zakresie możliwych kontroli czy przeszukań u tych przedsiębiorców, którzy próbowaliby wspólnie z innymi graczami rynkowymi ustalać ceny węgla. Inspekcja zweryfikuje jednocześnie prawidłowość oznakowania cen produktów, legalność prowadzenia przez przedsiębiorców działalności gospodarczej czy kraj pochodzenia węgla

Nawet 15 tys. zł kary dla sprzedawców węgla

W ramach prowadzonych kontroli zbadana zostanie m.in. legalność prowadzenia działalności przez sprzedawców, w tym czy przedsiębiorcy spełniają wymóg posiadania konta na portalu https://cieplo.gov.pl/ i bieżącej aktualizacji cen sprzedaży węgla.

Przeczytaj więcej: Cieplo.gov.pl - Aktualne ceny węgla i wyszukiwarka punktów sprzedaży węgla. Jak działa rządowa porównywarka?

Dzięki informacjom znajdującym się na tej stronie, konsument ma możliwość sprawdzenia, gdzie może kupić węgiel, w jakiej cenie i tym samym podjąć najlepszą dla siebie decyzję zakupową. Brak spełnienia wymogów będzie skutkował zawiadomieniem do Krajowej Administracji Skarbowej, która może nałożyć na prowadzącego składy węgla karę w wysokości 1500 zł. Natomiast w przypadku stwierdzenia ponownego niedopełnienia obowiązków, KAS może nałożyć karę do 15 000 zł.

Przeczytaj też: Ludzie ostrożnie kupują węgiel. Czekają na tańszy z importu. Sytuacja w składach opałowych

Inspektorzy IH będą również sprawdzać prawidłowość uwidaczniania cen przez sprzedawców oraz zaświadczenia o kraju pochodzenia. Pozwoli to na wyeliminowanie nieprawidłowości na etapie zakupu węgla przez konsumentów. Ponadto w trakcie kontroli zebrane zostaną informacje dotyczące struktury rynku, m.in. wielkości podmiotów sprzedających węgiel, zatrudnienia, liczby posiadanych przez nich składów, a także poziomu cen. Zebrane w ramach kontroli dane posłużą m.in. do monitorowania, czy wśród sprzedawców nie dochodzi do zmów cenowych.

Kontrole składów węgla. Kary za każdy przypadek zmowy cenowej

- Będziemy stanowczo reagować na każdy przypadek zmów cenowych, których skutkiem jest wzrost ceny węgla i tym samym kosztów ogrzewania domów przez konsumentów. Nie ma dla nas znaczenia wielkość zmawiających się podmiotów ani ich struktura właścicielska. Każdego przedsiębiorcę naruszającego przepisy potraktujemy tak samo surowo, aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku i ochronić konsumentów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W gospodarce wolnorynkowej przedsiębiorcy mają swobodę ustalania cen. Musi to być jednak ich samodzielna decyzja biznesowa, nie mogą tego robić w porozumieniu z innymi podmiotami, np. swoimi konkurentami. Za zmowę cenową lub podział rynku grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy za każdą z praktyk oraz do 2 mln zł na osoby zarządzające firmą, które są bezpośrednio odpowiedzialne za niedozwolone ustalenia.

Osoby, które maja bezpośrednią wiedzę o zmowach cenowych przy sprzedaży węgla mogą zawiadomić UOKiK. Urząd prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, w którym gwarantuje pełną ochronę danych. Szczególnie cenne są informacje od pracowników firm biorących udział niedozwolonych ustaleniach.

Przeczytaj więcej: Aktualna cena węgla i prognozy. Ile kosztuje tona węgla w listopadzie?