Cieplo.gov.pl - Aktualne ceny węgla i wyszukiwarka punktów sprzedaży węgla. Jak działa rządowa porównywarka?

2022-10-18 11:26
Wyszukiwarka węgla
Autor: gov.pl Wyszukiwarka węgla ma ułatwić kupno węgla w dobrej cenie i blisko domu

Co można znaleźć w rządowej porównywarce cen węgla? Sprawdziliśmy! Portal działa od 26 września 2022 roku. Narzędzie ma ułatwić zakup opału. Możliwe jest sprawdzenie cen surowca oraz znalezienie dostawcy węgla w najbliższej lokalizacji. Korzystanie z porównywarki jest bezpłatne dla kupujących i sprzedających. Na portalu zarejestrowanych jest obecnie ponad tysiąc firm. Czy wyszukiwarka ułatwi zakup węgla?

Wyszukiwarka produktów z porównaniem cen to narzędzie wykorzystywane w e-commerce od dawna i tam już przetestowane z wynikiem pozytywnym. Dlaczego nie miałaby się sprawdzić w poszukiwaniu węgla? Jeśli tylko obejmie maksymalnie dużo sprzedawców węgla (powinni się zarejestrować wszyscy!), może wprowadzić nieco spokoju na rynku węgla.

Rządowa wyszukiwarka węgla dostępna jest na stronie cieplo.gov.pl. Została uruchomiona 26 września na podstawie ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Jej zadaniem jest skomunikowanie ze sobą osób, które chcą kupić węgiel, oraz firm, które go sprzedają. Jeśli będzie na bieżąco aktualizowana, a węgla w składach będzie przybywać, powinna spełnić swoje zadanie.

Porównywarka nie służy do zakupu ani rezerwacji węgla. Powstała po to, by indywidualni klienci mogli w szybki i łatwy sposób porównać ceny węgla, a także uzyskać dane kontaktowe sprzedawców. Oferty do porównywarki wstawiają przedsiębiorcy wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych. Ich tożsamość jest potwierdzona przez serwisy państwowe.

Gdzie kupić węgiel

W obecnej sytuacji zadaniem uruchomionej przez rząd wyszukiwarki będzie przede wszystkim pokazanie, gdzie węgiel można kupić. Bo wciąż zaopatrzenie w ten surowiec jest niepewne. Są ogromne problemy z dostępnością węgla, wysoką ceną i jego jakością. Robi się coraz chłodniej i rośnie niepokój dotyczący sezonu grzewczego w Polsce. Węgiel to dziś towar deficytowy. Kupienie go w sklepie Polskiej Grupy Górniczej graniczy z cudem, więc niektórzy ustawiają się w kolejkach przed składami czy kopalniami. Stoją tam godzinami, ale nawet to nie gwarantuje zakupu opału, który często jest wątpliwej jakości.

Wyszukiwarka jest przygotowana w sposób prosty i przejrzysty. Można szybko znaleźć w niej skład opału w najbliższej okolicy, który ma groszek lub grubszy węgiel, zależnie co nas interesuje. Jeśli nie ma go najbliżej domu, może znajdzie się w powiecie. Możemy szukać też węgla sortując wyniki według ceny - od najniższej lub od najwyższej. Najważniejsze jednak jest to, żeby węgiel był w składach.

Rządowa porównywarka cen węgla
Autor: www.gov.pl Na stronach rządowych uruchomiono wyszukiwarkę węgla. Znajdziemy tu informacje na temat dostępności i cen węgla.

Wyszukiwarka węgla - znajdziesz węgiel, ale go nie kupisz

W rządowej porównywarce nie kupimy węgla, ale możemy znaleźć skład, który go ma. Ważne jest to, że dostawcy węgla, którzy chcą się wpisać do wyszukiwarki, muszą być firmami, które legalnie prowadzą składy opału. Jest to weryfikowane. Ponieważ są problemy z zaopatrzeniem w węgiel, już pojawili się różni oszuści. Pisaliśmy o tym w artykule: Oszustwa na węgiel. Jak nie dać się oszukać kupując węgiel? Korzystając z rządowej wyszukiwarki węgla, powinniśmy uniknąć tego typu kłopotów.

Przeczytaj też: Kwalifikowani Dostawcy Węgla PGG - coraz więcej składów! Lista

Jej twórcy podkreślają, że warto się w niej zarejestrować. Na stronach rządowych czytamy: “Porównywarka cen węgla jest świetnym narzędziem promocyjnym dla sprzedawców. Pozwoli dotrzeć do dużej ilości klientów oraz wpłynie na rozpoznawalność przedsiębiorcy w regionie. Pozycjonowanie przedsiębiorstw w porównywarce wpłynie na pozytywny odbiór przez klienta i wzbudzi zaufanie do sprzedawcy, który w jasny sposób komunikuje swoje konkurencyjne ceny”.

Wyszukiwarka węgla
Autor: cieplo.gov.pl Strona wyszukiwania węgla

Jak działa wyszukiwarka węgla

Żeby skorzystać z wyszukiwarki węgla nie trzeba rejestrować się w serwisie. Procedura wyszukiwania i porównywania ofert opału jest bardzo klarowna. Stan zaopatrzenia w węgiel oraz ceny są ciągle aktualizowane.

Informacji w porównywarce można szukać po następujących kryteriach:

 • województwo
 • powiat
 • rodzaj węgla
 • nazwa węgla
 • cena węgla za tonę – od najniższej do najwyższej.

Rodzaje węgla przeznaczonego do sprzedaży zostały skategoryzowane. Do wyboru są:

 • Ekomiał 3-31,5 - konfekcjonowany
 • Ekomiał 3-31,5 - luz
 • Groszek 5-25 - konfekcjonowany
 • Groszek 5-25 - luz
 • Groszek 8-40 - luz
 • Inne
 • Miał
 • Węgiel gruby – luz.

W znalezionej ofercie będą podane już konkretne określenia, np. węgiel gruby luz to może być orzech lub kostka, a groszek to np. Groszek Sośnica.

Przeczytaj też: Podwyżka cen węgla w PGG. Czy jeszcze się opłaca polować na węgiel w sklepie PGG?

Porównywarka cen węgla - jak mogą dołączyć dostawcy węgla

W wyszukiwarce można znaleźć ofertę różnych sortymentów węgla, wraz z ceną, znajdujących się w konkretnym składzie opału. Jeśli firma ma kilka składów pod różnymi adresami, każdy z nich jest prezentowany osobno wraz z ofertą i danymi kontaktowymi.

Obowiązek rejestracji w wyszukiwarce węgla mają przedsiębiorcy, którzy jednocześnie:

 • są wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych
 • sprzedają węgiel klientom indywidualnym - gospodarstwom domowym (prowadzą na terenie Polski działalność gospodarczą w tym zakresie).

Wnioski będą weryfikowane na podstawie danych z:

 • listy pośredniczących podmiotów węglowych, którą udostępni Ministerstwo Finansów (Krajowa Administracja Skarbowa)
 • Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl) w zakresie m.in. powiązania przedsiębiorcy z osobą, która w jego imieniu składa wniosek o rejestrację.

Takie zapisy są podane w informacjach w wyszukiwarce węgla. Dążeniem rządu jest więc, żeby w wyszukiwarce znalazły się wszystkie składy węgla w Polsce. Jeśli udałoby się to zrealizować, zakup węgla byłby znacznie prostszy i być może skończyłyby się długie kolejki i rosnący niepokój osób chcących kupić węgiel.

Żeby zalogować się w serwisie cieplo.gov.pl jako dostawca, trzeba mieć profil zaufany lub e-dowód.

Przeczytaj też:

Dane dotyczące oferty mogą być na bieżąco aktualizowane przez dostawców. Aktualizacje są od razu publikowane. 

Ponad 1,2 tys. sprzedawców publikuje informacje o cenach węgla

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński poinformował, że już ponad 1,2 tys. podmiotów publikuje informacje o cenach węgla na portalu ciepło.gov.pl, a 2,75 tys. złożyło wniosek o dostęp do niego. Stronę odwiedzono ponad 5 mln razy.

Będą kary za brak zarejestrowania firmy oferującej węgiel na stronie rządowej 

Rejestracja w rządowej porównywarce cen węgla cieplo.gov.pl jest dla przedsiębiorców obowiązkowa. "Zgodnie z ustawą, którą przyjęła 14 października Rada Ministrów obowiązek, który wprowadziliśmy w ustawie wrześniowej zostanie wzmocniony dodatkową sankcją. W przypadku niedopełnienia obowiązków, po wejściu w życie ustawy, będzie kara w kwocie 15 tys. zł na każdego przedsiębiorcę, który tego obowiązku nie dopełni" - przekazał minister Cieszyński.

Zależy nam na tym, aby wszyscy Polacy mieli równy dostęp do informacji w zakresie tego, jak kształtują się ceny opału. To jest szczególnie ważne, po to, aby nie podsycać paniki, nie doprowadzać do takiej spekulacji, jaką obserwowaliśmy na przykład na rynku cukru w miesiącach letnich. Zależny nam, by ta informacja w transparentny sposób była dostępna dla każdego obywatela" - dodał.