Podwyżka cen węgla w PGG od 8 września. Czy jeszcze się opłaca polować na węgiel w sklepie PGG?

2022-09-08 17:09
Ceny węgla PGG
Autor: materiały prasowe Sobianek W e-sklepie PGG od 8 września obowiązują nowe, wyższe ceny węgla

Kolejna podwyżka cen w PGG. Wyższe ceny węgla i ekogroszku od 8 września. Niecały miesiąc temu PGG podniosła ceny węgla w swoim sklepie, tłumacząc to potrzebą ujednolicenia cen węgla z różnych kopalń oraz rosnącymi kosztami. 8 września czeka na kupujących niespodzianka - nowe, wyższe ceny węgla PGG. Co jest przyczyną wzrostu cen węgla? Czy inne kopalnie i spółki węglowe też podniosą ceny?

Tani węgiel z polskich kopalń - to hasło, które słyszymy od bardzo dawna. Na początku kryzysu energetycznego e-sklep PGG był oazą, w której można było kupić tak zwany tani polski węgiel - po mniej niż 1000 zł za tonę. Generalnie przez wiele lat węgiel można było kupić po 800-900 zł/t. Tańszy był groszek lub kostka, ekogroszek, uznawany za lepszej jakości paliwo, kosztował mniej więcej 900 zł za tonę. Jeśli były jakieś podwyżki cen polskiego węgla, to kosmetyczne. Sytuacja mocno się zmieniła.

Wyższe ceny węgla w e-sklepie PGG od 8 września

  • Cena ekogroszku PGG

Obecnie za ekogroszek workowany po 20 kg, a także w big bagu trzeba zapłacić od 1770 zł/t. Ekogroszek luzem kosztuje od 1520 zł/t.

  • Cena węgla luzem w PGG

Za węgiel luzem bez względu na wielkość ziarna – orzech, kostka czy groszek – trzeba zapłacić od 1470 zł/t.

Przeczytaj też: Tylko 1 tona ekogroszku na osobę! PGG zaostrza limity

W stosunku do cen obowiązujących od połowy sierpnia podwyżka cen węgla wynosi odpowiednio 25 i 22,5%. Jeśli weźmiemy pod uwagę ceny jeszcze z początku sierpnia, to podwyżka jest znacznie wyższa. Wtedy ekogroszek kosztował 1020 zł/t. Czyli w ciągu niecałego miesiąca cena ekogroszku w sklepie PGG wzrosła o ponad 70%.

Cena węgla PGG miesiąc temu

Przypomnijmy, że jeszcze w pierwszej połowie sierpnia w sklepie PGG węgiel kosztował 1140, jego cena wzrosła do 1420 zł/t. Najtańszy był węgiel luzem (kostka i orzech od 1180 zł, drobniejszy groszek – od 1140 zł. Najwięcej trzeba było zapłacić za ekogroszek - luzem od 1220 zł/t, w workach od 1420 zł/t.

Dlaczego PGG podnosi ceny węgla?

Na razie rzecznik PGG, Tomasz Głogowski, poinformował, że ich przyczyną jest “zmiana techniczna”. Zastanówmy się, co mogło spowodować wzrost cen węgla. W chwili uruchomienia sieci Kwalifikowanych Dostawców Węgla spółka już wie, jakie koszty będzie musiała ponieść za transport węgla do składów swoich KDW. Pierwsze zaczęły działać 30 sierpnia, obecnie jest to już ponad 20 firm na terenie całego kraju, w których można odebrać węgiel kupiony w e-sklepie PGG. Kolejnych ma przybywać. Sprawdź: Kwalifikowani Dostawcy Węgla - lista składów. Jak skorzystać z usług dowozu węgla z PGG

Wcześniej kupujący płacili za węgiel z odbiorem na kopalni. Transport węgla zorganizować i opłacić musieli we własnym zakresie. Obecnie kupują węgiel z transportem do KDW, za który płaci dostawca, czyli PGG. Być może te podwyżki mają zrekompensować PGG większy koszt produkcji i dostarczenia węgla do swoich składów Kwalifikowanych Dostawców Węgla.

Ceny węgla w innych składach

Węgiel w składach opałowych wciąż jest znacznie droższy od tego w sklepie PGG czy innych spółek węglowych. Cena węgla na wolnym rynku wynosi do 3000 zł za tonę w górę. Zdarzają się oferty po cenie węgla przekraczającej nawet 4000 zł. Prawdopodobnie w miarę zbliżania się zimy, ceny węgla będą jeszcze rosły. Chyba że zaleje rynek węgiel z importu.

Dlatego jeśli ktoś chce w tej chwili kupić węgiel taniej, musi uzbroić się w cierpliwość i dostać się do e-sklepu PGG. Nie tylko wejść do sklepu, ale także zakończyć transakcję zakupu węgla, a z tym są spore kłopoty. Pisaliśmy o tym: Jak kupić węgiel w e-sklepie PGG