Aktualna cena węgla i prognozy. Ile kosztuje tona węgla w listopadzie?

2022-11-10 9:32
węgiel cena
Autor: Gettyimages Najtańszy jest węgiel kupiony z polskich kopalń

Ile w listopadzie kosztuje węgiel? Cena węgla jest uzależniona od rodzaju, czyli wielkości ziarna. Niestety ceny węgla w Polsce wciąż rosną. Sprawdzamy, ile kosztuje tona węgla. jakie są rynkowe notowania cen węgla w czwartek 10 listopada.

W domach najbardziej potrzebny jest węgiel gruby, którym można palić w starego typu kotłach, piecach, kuchniach zasypowych. Taki węgiel to orzech lub kostka. Jest on sprzedawany przede wszystkim luzem. Drugim rodzajem węgla do wykorzystania w kotłach z podajnikiem jest groszek (nazywany też ekogroszkiem). To wyselekcjonowany węgiel o grubości ziarna od 5 do 25 lub 8-40 mm. Groszek najczęściej jest konfekcjonowany w worki o wadze 25 kg, ale można też go kupić luzem albo w big bagach. W domach prywatnych można znaleźć też stare kotły zasypowe przystosowane do spalania miału, czyli najdrobniejszego (3-31 mm) węgla. Ten zwykle jest sprzedawany luzem.

Spis treści

  1. Ceny węgla ARA 10 listopada
  2. Węgiel cena za tonę 10 listopada 2022
  3. Węgiel orzech cena
  4. Węgiel kostka cena
  5. Węgiel groszek cena
  6. Najtańszy węgiel na rynku. Cena miału
  7. Cena węgla w Polsce. Najbardziej korzystna w sklepie PGG
  8. Tani węgiel od gminy - lada dzień
  9. Uwaga na tani węgiel. Nie daj się oszukać
  10. Dodatek węglowy do zakupu opału

Ceny węgla ARA 10 listopada

Według aktualnego wskaźnika cen, 10 listopada 2022 r., w portach ARA tona węgla kosztuje 188 dol. W przeliczeniu na polską walutę - według aktualnego kursu - jest to ok. 883 zł za tonę węgla. Węgiel ARA to węgiel energetyczny, czyli miał przeznaczony dla elektrowni i ciepłowni. Od końca października cena węgla systematycznie spada (pod koniec października było to prawie 240 dol.)

Węgiel cena za tonę 10 listopada 2022

Na koniec I dekady listopada węgiel kosztuje od 1100 zł (miał) do ponad 4000 zł (groszek). Ceny orzecha i kostki zbliżają się do 4500 zł

Ceny węgla można sprawdzić w wyszukiwarce cieplo.gov.pl. Obecnie jest w niej zarejestrowanych już ponad 2600 składów węgla i wciąż ich przybywa. Pisaliśmy o tym: Rządowa porównywarka cen węgla. Jak działa?

Dużo ofert węgla jest również w internecie. Sprawdzamy, ile na początku listopada kosztuje węgiel. Wszystkie ceny są podane za tonę.

Są to ceny w wersji “od”. Sprzedawcy zaznaczają, że ceny węgla podane w cennikach nie stanowią oferty. To, ile zapłacimy za węgiel, okaże się w dniu jego odbioru. Wynika to z ciągłej płynności cen. Nie wiadomo, jakie będą koszty wydobycia albo importu węgla oraz przygotowania opału do sprzedaży. Należy spodziewać się raczej wzrostów, ponieważ nadal nie ma swobodnego dostępu do taniego węgla z polskich kopalń. Przybywa węgla importowanego, ale jest on gorszej jakości niż krajowy, przede wszystkim ma mniejsza wartość opalową. Zdarzały się też problemy z jego jakością. Kraj wciąż nie jest zalany węglem. Nie należy się więc spodziewać obniżek.

Na razie mamy złotą polską jesień i w wielu domach nie korzysta się jeszcze z centralnego ogrzewania. Bardzo wiele gospodarstw domowych wciąż nie jest zaopatrzonych w węgiel. Kiedy przyjdą mrozy i trzeba będzie zacząć porządnie palić w piecach i kotłach, ceny węgla mogą jeszcze poszybować w górę.

Na początku listopada  W prywatnych składach ceny lekko idą w górę.

Od 1 listopada są nowe ceny węgla w Węglokoksie i Tauronie. Węgiel z kopalń Tauronu podrożał o 10-12% zależnie od sortymentu. Węglokoks podniósł cenę Ekogroszku Sprawdź: Od listopada wyższe ceny węgla z polskich kopalń. Nowy cennik w Tauronie

Węgiel orzech cena

Sprawdzamy, ile za węgiel orzech trzeba zapłacić w listopadzie.  Orzech z kopalni Marcel, Staszic-Wujek, Piast-Ziemowit, Sośnica, Ruda ruch Bielszowice i innych (grupa PGG) został wyceniony na 1470 zł za tonę. W Tauronie orzech Janina od 1 listopada kosztuje 1749 zł. W Bogdance za orzech trzeba zapłacić 1730 zł za tonę.

W prywatnych składach ceny wzrosły. Polski orzech można kupić w cenie od 2200-2400 zł, ale importowany kosztuje od 3000 zł w górę. Najdroższe oferty to 4000 zł.

Węgiel kostka cena

Kostka jest grubszym węglem niż orzech i bardzo cenionym. W sklepie PGG za kostkę trzeba zapłacić 1470 zł, a w Tauronie cena węgla kostki od 1 listopada to już 1749 zł.

W innych składach kostka kosztuje od 2000-2200 zł. Najdroższe oferty tego węgla są w cenie 4500 zł, dużo składów wystawiło cenę ponad 4000 zł.

Węgiel groszek cena

Dużym powodzeniem cieszy się groszek workowany przeznaczony do kotłów z podajnikiem. Jego ceny zaczynają się od 1770 zł (Pieklorz, Karlik), 2091 zł (Skarbek), zależnie z jakiej kopalni pochodzi. W prywatnych składach ekogroszek konfekcjonowany różnych marek jest oferowany w cenie 3500-3600 zł, a znajdziemy taki, za który trzeba zapłacić nawet 4000 zł.

Znacznie taniej kupimy groszek luzem. W sklepie PGG za ekogroszek zapłacimy 1520 zł za tonę, w Bogdance cena groszku wynosi 1430 zł, a w Tauronie – 1749 zł lub 1799 zł (bardziej kaloryczny z Brzeszczy). W prywatnych składach ceny groszku luzem zaczynają się od 2500 zł i zbliżają się do 4000 zł. Są już pierwsze oferty z cenami przekraczającymi tę kwotę.

Więcej na temat aktualnych cen ekogroszku dowiedz się tutaj: Cena ekogroszku. Ile kosztuje tona ekogroszku? Sprawdzamy!

Najtańszy węgiel na rynku. Cena miału

Najtańszy węgiel na rynku to miał węglowy w sklepie PGG, który jest niezwykle trudny do zdobycia. Sesje sprzedaży miału luzem odbywają się w poniedziałki, środy i piątki. Za węgiel o uziarnieniu 21-24 mm cena wynosi 1105 zł. Realnie do zdobycia w składach najtańszy miał luzem kosztuje 1700-2000 zł za tonę. To bardzo wysoka cena za tonę węgla niskiej jakości. To drożej niż za wysokokaloryczny gruby węgiel, który udałoby się kupić z polskich kopalń. Dużo jest ofert miału węglowego za 2000-2300 zł. Ale są też firmy, które wystawiają miał luzem w cenie 3000-3400 zł.

Na rynku jest też miał workowany. Za taki opał sprzedawcy żądają 2500-3400 zł. Kupując miał, warto sprawdzić, jaka jest jego granulacja. Miał może mieć ziarno 5-30 mm albo do 50 mm, ale znajdziemy też taki o znacznie mniejszej granulacji, np. 1-6 lub 1-8 mm. Im mniejsze ziarno, tym słabszy opał stanowi miał.

Można też znaleźć tańszy miał, ale jest to mieszanka miału węgla kamiennego z torfem, czyli opał o znacznie mniejszej kaloryczności. Cena proponowana to 2000 zł/t.

Cena węgla w Polsce. Najbardziej korzystna w sklepie PGG

Cena węgla najbardziej korzystna jest w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. Jednak e-sklep PGG przeżywa prawdziwe oblężenie i kupno w nim opału graniczy z cudem. Węgiel pojawia się w sprzedaży we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu, a w praktyce znika momentalnie. Sklep PGG uruchomił dodatkowe sesje zakupowe w poniedziałki, środy i piątki. W tych dniach można kupić tylko miał węglowy.

Przeczytaj też: Kwalifikowani Dostawcy Węgla PGG - lista składów. Jak kupić tanio węgiel

Tani węgiel od gminy - lada dzień

Do północy 8 listopada jednostki samorządu terytorialnego miały czas ogłosić w Biuletynie Informacji Publicznej, że zamierzają sprzedawać węgiel importowany swoim mieszkańcom. Żeby kupić węgiel od gminy, trzeba złożyć wniosek. Mieszkańcy wielu gmin już to robią. Sprzedaż węgla w cenie nie wyższej niż 2000 zł/t już ruszyła.

Uwaga na tani węgiel. Nie daj się oszukać

Węgiel to w ostatnio w Polsce najbardziej poszukiwany towar na rynku. Niestety trudności ze zdobyciem węgla wykorzystują również oszuści. Jak nie dać się oszukać kupując węgiel? - Czerwona lampka powinna się włączyć, kiedy cena węgla jest zbyt niska. Wybierajmy tylko tych dostawców węgla, których znamy - radzi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Pisaliśmy o tym w artykule: Oszustwa na węgiel. Jak nie dać się oszukać kupując węgiel przez internet?

Dodatek węglowy do zakupu opału

Osobom, które palą węglem przysługuje dodatek węglowy. Można dostać 3000 zł do zakupu opału na zimę. Jest to wsparcie jednorazowe. Przeczytaj: jak dostać dodatek węglowy i gdzie złożyć wniosek

Mieszkańcy biednych gmin palą nawet drewnem z ROZEBRANYCH STODÓŁ.

Posłuchaj, co mówią przed zbliżającą się zimą!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.