Od listopada wyższe ceny węgla z polskich kopalń. Nowy cennik w Tauronie

2022-11-02 14:56

Spółka Tauron Wydobycie opublikowała nowy cennik węgla dla odbiorców indywidualnych. Nowe ceny obowiązują od 1 listopada 2022 r. Ceny węgla pójdą w górę. O ile wzrosła cena węgla? Dlaczego węgiel znowu będzie droższy?

kopalnia Janina
Autor: Tauron Wydobycie Punkt Obsługi Klienta ZG Janina. Od listopada wyższe ceny węgla w Tauronie

Spis treści

 1. Ceny węgla od 1 listopada
 2. Cena węgla kopalnie Sobieski i Janina
 3. Cena węgla kopalnia Brzeszcze
 4. O ile podrożał węgiel w Tauronie
 5. Jak kupić węgiel z Tauronu
 6. Zapisy telefoniczne lub sklep internetowy
 7. Dlaczego węgiel drożeje

Tauron Wydobycie to spółka skupiająca trzy Zakłady Górnicze: Sobieski, Janina i Brzeszcze. Ma w ofercie węgiel różnych sortymentów. Można tu kupić węgiel gruby – orzech lub kostka oraz drobniejsze – groszek i ekogroszek. Węgiel jest sprzedawany luzem, w big bagach albo workowany na palecie.

Ceny węgla od 1 listopada

Podane ceny tony węgla na listopad obejmują podatek VAT w wysokości 23%, nie zawierają akcyzy. Jest to węgiel przeznaczony dla odbiorców końcowych, którzy wykorzystają go na własne potrzeby. Podane ceny węgla to koszt brutto tony.

Cena węgla kopalnie Sobieski i Janina

 • Węgiel Orzech, kostka i kostka II oraz groszek II Jaret – cena 1749 zł za tonę

To węgiel o kaloryczności minimum 22 MJ/kg (klasa zbytu 23).

 • Ekogroszki Jaret Plus oraz Tauron Ekogroszek luzemcena 1799 zł za tonę

Wartość opałowa tych sortymentów to odpowiednio 25 i 26 MJ/kg i takież klasy zbytu.

 • Ekogroszek Jaret Plus oraz Tauron Ekogroszek workowane na palecie lub w big bagu – 1949 zł za tonę
 • Ekogroszek Jaret Plus oraz Tauron Ekogroszek dostępne są one również w big bagach o wadze 800 kg. Cena takiej ilości ekogroszku to 1559,20 zł

Przeczytaj też: Jak kupić węgiel w sklepie PGG

Warto wiedzieć, że w związku z bardzo dużym zainteresowaniem zakupami węgla w sortymencie JARET, przekraczającym zdolności produkcyjne kopalni, rezerwacja po odbiór tego sortymentu obejmować będzie tylko okres do dnia 15 listopada 2022 r. Rezerwacja węgla w pozostałych sortymentach odbywać się będzie bez zmian.

Cena węgla kopalnia Brzeszcze

W Brzeszczach można kupić węgiel orzech i groszek o wyższej wartości opałowej - minimum 28 MJ/kg (klasa zbytu 29. To węgiel sprzedawany luzem. Cena w listopadzie wynosi 1799 zł za tonę.

O ile podrożał węgiel w Tauronie

Podwyżki cen węgla w kopalniach Tauronu wynoszą, zależnie od sortymentu, 10-12%.

Jak kupić węgiel z Tauronu

Węgiel luzem i w big bagach można kupić bezpośrednio w poszczególnych kopalniach, tj.

 • w Jaworznie – Sobieski, ul. Sulińskiego 2, tel. +48 32 618 50 00
 • w Libiążu – Janina, ul. Górnicza 23, tel. +48 32 627 00 00
 • w Brzeszczach - Brzeszcze, ul. Kościuszki 1, tel. +48 32 716 53 00

Ekogroszki są dostępne w sklepie internetowym oraz w sprzedaży stacjonarnej w Punkcie Obsługi Klienta Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie przy ul. Sulińskiego 2 oraz punktach sprzedaży - lokalnych składach budowlanych:

 • Budgips w Jaworznie przy ul. Chopina 78, tel. 32 616 44 24,
 • Erfarb (Śnieżka) w Jaworznie przy ul. Mostowej 2, tel. 32 753 25 05
 • Erfarb (Studio Dekoral) w Jaworznie przy ul. Ins. Kościuszkowskiej 1, tel. 32 615 16 14
 • Budgips w Oświęcimiu przy ul. Kolbego 15, tel. 33 843 38 93.

Zapisy telefoniczne lub sklep internetowy

Podobnie jak w innych kopalniach na kupno węgla trzeba się zapisać telefonicznie w Punkcie Obsługi Klienta danej kopalni. Należy podać:

 • PESEL,
 • Imię i nazwisko,
 • Adres,
 • Nr telefonu komórkowego,

oraz złożyć oświadczenie, że węgiel jest kupowany na własne potrzeby i że węgiel został zgłoszony jako główne paliwo w deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Żeby dodzwonić się do któregoś POK, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Mnie w ciągu godziny nie udało się tego dokonać.

O terminie odbioru kupujący zostanie poinformowany telefonicznie. Po węgiel można przyjechać osobiście albo wysłać kierowcę z pełnomocnictwem. W POK należy złożyć oświadczenie, że sprzedaż węgla nie podlega akcyzie oraz okazać deklarację CEEB. W Tauronie można kupić do 6 t węgla rocznie na gospodarstwo. Cena zakupu to cena z dnia odbioru węgla.

Tauron honoruje Kartę Dużej Rodziny. Jej właściciele mogą skorzystać z rabatu w wysokości 5%.

Ekogroszki z Tauronu można też kupić w sklepie internetowym sklep.tauron.pl, w którym sesje sprzedaży odbywają się we wtorki i czwartki od godz. 17. W sprzedaży jest ekogroszek workowany na paletach o wadze 800 kg i w big bagach o wadze 1000 kg. Można kupić 4 palety określonego ekogroszku z odbiorem w POK lub 2 palety z dostawą przez kuriera. Koszt dostawy kurierskiej to:

 • 1 palety 800 kg - 163 zł,
 • 1 palety 1000 kg (big bag) - 203,75 zł.

Dlaczego węgiel drożeje

W serwisie jaw.pl prezentującym na bieżąco życie i sprawy Jaworzna opublikowano komentarz prezesa Taurona Pawła Szczeszka, który stanowił odpowiedź na pytanie posła Wojciecha Saługi dotyczące wzrostu cen polskiego węgla zadane na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Przedstawiciel Taurona wyjaśnił: “Podwyżki cen węgla mają pokryć przede wszystkim zwiększone koszty wydobycia, m.in. stali, która jest potrzebna do zbrojenia nowych ścian. Podwyżki mają również sfinansować inwestycje, po to, aby polski węgiel był dostępny oraz żeby w przyszłości był dużo tańszy niż ten importowy”. Kilka lat temu spółka podjęła decyzję o inwestycji w nowy szyb Grzegorz kopalni Sobieski. “Zrobiono  to z uwagi, że duży wolumen węgla zużywanego w Polsce było pochodzenia rosyjskiego – wyjaśnił prezes Szczeszek. I dodał: “Doskonale wiemy, jakie Polska ma podpisane porozumienia klimatyczne. Wiemy, w którym roku Polska ma zakończyć proces dekarbonizacji. Wiemy, że ten węgiel będzie nam potrzebny. Używając węgla jeszcze przez 20 lat, lepiej byłoby, gdyby ten pochodził z Polski. Nie bylibyśmy wtedy narażeni na jakikolwiek szantaż”.