Będzie podatek od pustego mieszkania? Nie chcesz wynająć pustego mieszkania, to zapłacisz!

2022-11-08 15:03
Mieszkanie na wynajem
Autor: Marcin Czechowicz

Czy podatek od pustego mieszkania rozwiąże problem braku mieszkań? Czy podatek ten spowoduje spadek opłat za najem mieszkań? Jarosław Kaczyński kolejny raz wskazuje potrzebę wprowadzenia podatku od pustych mieszkań.

Jarosław Kaczyński, podczas spotkania ze zwolennikami PiS w Ostródzie, przedstawił jeden ze sposobów na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Chodzi o to, żeby właściciele mieszkań, które stoją puste, płacili "znaczący podatek". Ponieważ w Polsce wciąż brakuje mieszkań, a bardzo wiele z istniejących jest nieużywanych, należy obłożyć je podatkiem.

Ma to być jednak rozwiązanie chwilowe, które nie uzdrowi sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Przyznał również, że program Mieszkanie Plus (mieszkanie na wynajem z możliwością wykupu) nie wypalił. Kaczyński wyjaśnił wcześniej, że “Polacy nie są zainteresowani wynajmem”. Wolą kupić mieszkanie, nawet kosztem długoletniego kredytu.

Jednak w tej chwili kredyt jest bardzo drogi i trudno dostępny. Polacy mogą dysponować mniejszymi pieniędzmi – wystarczy na wynajęcie mieszkania, a nie na jego kupno. Kaczyński wyjaśnił: “Pieniądze były przez 30 lat coraz tańsze, a teraz z powrotem są drogie. Trzeba wobec tego będzie wymyślić jakiś – to, co mówię, jest pewną przenośnią – substytut pieniądza, który by mógł funkcjonować na dużo niższym oprocentowaniu, żeby ludzie mogli za te mieszkania płacić”.

Nie chcesz wynajmować mieszkania? To zapłacisz podatek

Podczas spotkania w Ełku wraził zaniepokojenie, że mimo dużej liczby nowo budowanych mieszkań, wiele z nich będzie stać pustych. Kaczyński powiedział: “Co prawda w tym roku pewnie będzie rekord, liczy się, że będzie około 270 tysięcy mieszkań, ale w dużej części – i to też trzeba rozwiązać – to są mieszkania, które później są lokatą kapitału, są niezamieszkane, pytanie, czy takich mieszkań po prostu nie opodatkować. Nie chcesz wynajmować, to będziesz od tego majątku płacił znaczący podatek”. Taki podatek miałby się też przyczynić do spadku cen za wynajem mieszkania. 

Spis treści

  1. Nie chcesz wynajmować mieszkania? To zapłacisz podatek
  2. Podatek od nieużywanych mieszkań
  3. Pustostany do opodatkowania. Inwestycje firm
  4. Puste mieszkanie do opodatkowania. Rodzinna lokata kapitału
  5. Pustostany do opodatkowania. Mieszkania komunalne
  6. Mieszkanie za remont
  7. Puste mieszkania a podatek? Komentarz eksperta

Podatek od nieużywanych mieszkań

Tysiące mieszkań, które stoją puste i nieużywane, widzi rząd od dawna. Debata na ten temat rozpoczęła się już w 2021 r. Wiosną 2022 r. znowu ożyła. Teraz wraca po raz kolejny. Czy tym razem zostaną podjęte kroki, żeby wprowadzić rozwiązania prawne?

Przeczytaj też: Sprzedaż i wynajem mieszkania tylko ze świadectwem energetycznym. Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań!

Puste mieszkania są solą w oku rządzących, którzy obiecali rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków, ale wciąż im się to nie udaje. Program Mieszkanie Plus nie wypalił, za co Jarosław Kaczyński obwinił samorządy, koleje, wojsko i Lasy Państwowe. To te jednostki miały przekazać tanio grunty pod inwestycje. Dodał, że instytucje te: "Nie mogą tego oddać za darmo, bo to byłoby sprzeczne z przepisami UE, ale nie chcą tego oddawać po umiarkowanych cenach, jak się tylko dowiadują, że to nie będzie przynosiło im korzyści, tyko innym".

Pustostany do opodatkowania. Inwestycje firm

W maju br. premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Świerczach w województwie mazowieckim, odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział między innymi: "Nad podatkiem od pustostanów nie pracujemy, ale zastanawiamy się nad tym co zrobić z firmami, funduszami, które kupują po 100, albo po 500 czy tysiąc mieszkań" (...) Jak bogata firma z zachodu, bo to zwykle są firmy z zachodu, kupują kilkaset mieszkań i przetrzymują te mieszkania. Ceny rosną, nikt się do nich nie wprowadza. (...) Czy to jest sytuacja normalna?" - pytał. Premier podkreślił, rząd zastanawia się jedynie nad regulacjami obejmującymi właśnie takie sytuacje.

Puste mieszkanie do opodatkowania. Rodzinna lokata kapitału

Z kolei w tym samym czasie Waldemar Budy, minister rozwoju i technologii, przedstawił plany wprowadzenia przepisów, które spowodowałyby ograniczenie spekulacyjnych zakupów mieszkań, które później stoją puste, bo dla właścicieli stanowią lokatą kapitału i są np. trzymane dla dzieci.

Przeczytaj też: Podatek od wynajmu mieszkania - ile zapłacisz w 2023? Rząd zmienia zasady rozliczania najmu w 2023 r.

Minister Budy zaznaczył jednak, że nie ma w planach zmuszania ludzi podatkami do wynajmu. "W tego typu sytuacjach nie rekomendowałbym rozwiązań siłowych, bo jeżeli ktoś nie chce wynajmować swojego mieszkania za 4 tys. zł, to podatek w wysokości 200 czy 500 zł go do tego nie zachęci".

Pustostany do opodatkowania. Mieszkania komunalne

Minister Budy dodał, że według spisu powszechnego z 2021 r. aż 60% pustostanów to lokale komunalne. Jednak ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Minister uspokoił, że samorządy nie będą zmuszane do udostępniania lokali dla ludzi jeśli ich stan techniczny na to nie pozwala. "Nie będziemy nakładać na gminy podatku czy jakiejś paraopłaty, gdy nie są w stanie otworzyć tych lokali".

Mieszkanie za remont

Warto dodać, że sposobem na przekazanie tych mieszkań ludziom niemającym własnego M są programy Mieszkanie za remont, które działają w wielu miejscowościach.

Puste mieszkania a podatek? Komentarz eksperta

Obecnie widzimy, że wynajem mieszkań staje się poniekąd luksusem. Obserwujemy, że średnia podwyżka cen najmu na terenie naszego kraju wyniosła 34%, a w największych miastach jest to nawet 50% rok do roku. Dlatego nie dziwi fakt, że wynajmującym najem po prostu się nie opłaca - patrząc na to, że miesięczna opłata za “cudze” mieszkanie jest praktycznie równa racie kredytu hipotecznego, który można zaciągnąć ze stałym oprocentowaniem na 5 lat. - mówi Edyta Kulej-Dziergowska z Extradom.pl. - Obok inwestycji w kruszec, zakup mieszkania lub domu to obecnie najpopularniejsze sposoby lokowania kapitału w obawie przed rosnącą inflacją i spadkiem wartości pieniądza. Nałożenie wysokich podatków na osoby, które w taki sposób zabezpieczają swoje zarobki i oszczędności sprawi, że konsumenci będą szukali nowych opcji na inwestowanie. Na pewno nie spowoduje to, że chętniej będą sięgać po opcję najmu.

Przeczytaj też: Kooperatywa mieszkaniowa alternatywą dla zakupu mieszkania. Rząd zajął się nowym projektem mieszkaniowym po fiasku poprzedniego

Zmiana średniej stawki czynszu najmu mieszkania w Polsce 2021 i 2022 rok

miasto

kawalerka

czynsz najmu

08.2021

kawalerka

czynsz najmu

08.2022

2-pokojowe

czynsz najmu

08.2021

2-pokojowe

czynsz najmu

08.2022

3-pokojowe

czynsz najmu

08.2021

3-pokojowe

czynsz najmu

08.2021

4-pokojowe

czynsz najmu

08.2021

4-pokojowe

czynsz najmu

08.2021

Warszawa 1860 zł 2860 zł 2700 zł 3500 zł 3700 zł 4600 zł 5000 zł 6100 zł
Kraków 1500 zł 2100 zł 1950 zł 2800 zł 2550 zł 3800 zł 3600 zł 5600 zł
Wrocław 1700 zł 2300 zł 2250 zł 3100 zł 2700 zł 3900 zł 3700 zł 4900 zł
Poznań 1500 zł 1800 zł 1950 zł 2600 zł 2350 zł 3000 zł 3000 zł 3400 zł
Gdańsk 1850 zł 2400 zł 2400 zł 3300 zł 3150 zł 4600 zł 4200 zł 5700 zł

Dane przygotowane przez Extradom.pl, na podstawie Morizon.pl