Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Zrób to sam » Samodzielne tapetowanie. Jak tapetować bez błędów

Samodzielne tapetowanie. Jak tapetować bez błędów

Chcesz odświeżyć ściany i myślisz o tapetach? Możesz to bez problemu zrobić samodzielnie. Podpowiadamy, jak zabrać się do tapetowania i jak nie popełnić błędów przy doborze materiałów wykończeniowych.

Zanim zaczniesz tapetować, pamiętaj o przygotowaniu ścian

Nie wolno pominąć etapu przygotowania ścian, od tego bowiem zależy trwałość okładziny. Ważne jest, by najpierw wybrać tapety, a później dopasować do nich rodzaj kleju.

Podłoże pod tapetę musi być mocne, czyste, suche i gładkie. Dlatego trzeba zacząć od oczyszczenia go z pozostałości starych farb lub tapet. Ewentualne drobne pęknięcia i ubytki należy wyrównać białą uniwersalną masą szpachlową, a większe – zaprawą wyrównującą. Gładkie podłoże po zeszlifowaniu ewentualnych nierówności można umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim.

Ostatnią czynnością przygotowawczą jest zagruntowanie powierzchni emulsją gruntującą lub klejem do tapet rozcieńczonym wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Trzeba oczywiście pamiętać o uprzednim odkręceniu kontaktów i gniazd oraz usunięciu ze ściany gwoździ i wkrętów.

Polecamy: Wybieramy tapetę. Jaką tapetę kupić do kuchni salonu i łazienki

Wybierz odpowiedni rodzaj tapety

Bardzo dużo wzorów i kolorów mają jedno- i dwuwarstwowe tapety papierowe. Większość z nich ma na powierzchni wytłoczoną strukturę, która maskuje drobne niedoskonałości podłoża. Niestety, tapety te są raczej niezmywalne. Amatorom trudno się je układa, bo nasiąkający klejem papier łatwo się rwie i fałduje.

Najłatwiejsze w obróbce są tapety flizelinowe. Mają dwie warstwy – spodnia to włóknina poliestrowa (flizelina), wierzchnią stanowi papier lub tworzywo sztuczne (na przykład spieniona pianka z PCW, poliuretan). Klejem smaruje się jedynie ściany, a tapetę po rozwinięciu z rolki od razu klei się do podłoża. Równie łatwo usuwa się bryty ze ściany – po prostu ściąga się je jak nalepki.

Do kuchni czy łazienki świetnie nadaje się tapeta winylowa, która nie przepuszcza pary wodnej i jest odporna na wielokrotne zmywanie. Ponieważ takie tapety uniemożliwiają „oddychanie” ścian, nie powinno się ich układać w całym mieszkaniu. Poza tym trudno się je przykleja ze względu na sporą gramaturę i sztywność.

Łatwe w utrzymaniu, choć dość trudne do ułożenia, są tapety z włókna szklanego. Wykończone odpowiednimi farbami można wielokrotnie zmywać. Na rynku są też tapety tekstylne. Ich ułożenie lepiej powierzyć fachowcowi.

Kup właściwy klej do tapet

Jest wiele klejów dobrej klasy, zarówno uniwersalnych, jak i specjalistycznych, których zastosowanie zależy od rodzaju tapety. Warto wiedzieć, że klej do tapet papierowych (na przykład Atlas Alpan czy Metylan Normal) nadaje się również do  gruntowania podłoża pod wszystkie rodzaje klejów do tapet.

Do przyklejania tapet tekstylnych, winylowych, jedwabnych, tłoczonych, tapet do malowania (raufazy) i papierowych nadają się na przykład Atlas Alpan Specjalny i Metylan Instant, do tapet z włókna szklanego – na przykład Atlas Alpan Plus, do tapet flizelinowych – Metylan Direct.

Przed rozpoczęciem klejenia warto zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu kleju. Dowiemy się z niej, jak go przygotować i używać.

Przyklejamy płytki kamienne na ścianę

Płytki kamienne można przykleić samodzielnie, jednak decyzję o rezygnacji z zatrudnienia fachowców...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak odnowić stary regał - odnawianie mebli krok...

Starych mebli nie zawsze trzeba się pozbywać. Wystarczy trochę wyobraźni, czasu oraz kilka prostych narzędzi...

Stolik na ścianie

Solidny stół potrzebny jest w każdym domu, nie tylko na czas przyjęć czy towarzyskich spotkań. Ale jak go...

Regał z cegieł - pomysł na domową bibliotekę

Regał z cegieł - możesz zrobić sam. Ten mebel nie tylko pomieści książki i czasopisma. Dzięki materiałom, z...

Barierki ochronne w domu i inne zabezpieczenia...

Miejsc niebezpiecznych w domu jest bardzo dużo. Przede wszystkim to groźne schody, na których może dojść...

Remont łazienki - 5 częstych dylematów związanych...

Remont łazienki to nie tylko kwestia wyboru płytek. Musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytania. Gdzie ułożyć...

Dobry sposób na montaż telewizora na ścianie –...

Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to dobry sposób na ukrycie kabli, gdy chcemy zamontować telewizor na...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.