| muratordom.pl » Wnętrza » Zrób to sam » Samodzielne tapetowanie. Jak tapetować bez błędów

Samodzielne tapetowanie. Jak tapetować bez błędów

Chcesz odświeżyć ściany i myślisz o tapetach? Możesz to bez problemu zrobić samodzielnie. Podpowiadamy, jak zabrać się do tapetowania i jak nie popełnić błędów przy doborze materiałów wykończeniowych.

Zanim zaczniesz tapetować, pamiętaj o przygotowaniu ścian

Nie wolno pominąć etapu przygotowania ścian, od tego bowiem zależy trwałość okładziny. Ważne jest, by najpierw wybrać tapety, a później dopasować do nich rodzaj kleju.

Podłoże pod tapetę musi być mocne, czyste, suche i gładkie. Dlatego trzeba zacząć od oczyszczenia go z pozostałości starych farb lub tapet. Ewentualne drobne pęknięcia i ubytki należy wyrównać białą uniwersalną masą szpachlową, a większe – zaprawą wyrównującą. Gładkie podłoże po zeszlifowaniu ewentualnych nierówności można umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim.

Ostatnią czynnością przygotowawczą jest zagruntowanie powierzchni emulsją gruntującą lub klejem do tapet rozcieńczonym wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Trzeba oczywiście pamiętać o uprzednim odkręceniu kontaktów i gniazd oraz usunięciu ze ściany gwoździ i wkrętów.

Polecamy: Wybieramy tapetę. Jaką tapetę kupić do kuchni salonu i łazienki

Wybierz odpowiedni rodzaj tapety

Bardzo dużo wzorów i kolorów mają jedno- i dwuwarstwowe tapety papierowe. Większość z nich ma na powierzchni wytłoczoną strukturę, która maskuje drobne niedoskonałości podłoża. Niestety, tapety te są raczej niezmywalne. Amatorom trudno się je układa, bo nasiąkający klejem papier łatwo się rwie i fałduje.

Najłatwiejsze w obróbce są tapety flizelinowe. Mają dwie warstwy – spodnia to włóknina poliestrowa (flizelina), wierzchnią stanowi papier lub tworzywo sztuczne (na przykład spieniona pianka z PCW, poliuretan). Klejem smaruje się jedynie ściany, a tapetę po rozwinięciu z rolki od razu klei się do podłoża. Równie łatwo usuwa się bryty ze ściany – po prostu ściąga się je jak nalepki.

Do kuchni czy łazienki świetnie nadaje się tapeta winylowa, która nie przepuszcza pary wodnej i jest odporna na wielokrotne zmywanie. Ponieważ takie tapety uniemożliwiają „oddychanie” ścian, nie powinno się ich układać w całym mieszkaniu. Poza tym trudno się je przykleja ze względu na sporą gramaturę i sztywność.

Łatwe w utrzymaniu, choć dość trudne do ułożenia, są tapety z włókna szklanego. Wykończone odpowiednimi farbami można wielokrotnie zmywać. Na rynku są też tapety tekstylne. Ich ułożenie lepiej powierzyć fachowcowi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kup właściwy klej do tapet

Jest wiele klejów dobrej klasy, zarówno uniwersalnych, jak i specjalistycznych, których zastosowanie zależy od rodzaju tapety. Warto wiedzieć, że klej do tapet papierowych (na przykład Atlas Alpan czy Metylan Normal) nadaje się również do  gruntowania podłoża pod wszystkie rodzaje klejów do tapet.

Do przyklejania tapet tekstylnych, winylowych, jedwabnych, tłoczonych, tapet do malowania (raufazy) i papierowych nadają się na przykład Atlas Alpan Specjalny i Metylan Instant, do tapet z włókna szklanego – na przykład Atlas Alpan Plus, do tapet flizelinowych – Metylan Direct.

Przed rozpoczęciem klejenia warto zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu kleju. Dowiemy się z niej, jak go przygotować i używać.

Jak przykleić tapetę?

Są dwie metody klejenia tapet – tradycyjne smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę (tapety papierowe, tekstylne, winylowe, do malowania) oraz nałożenie tapety na uprzednio posmarowaną klejem ścianę (tapety flizelinowe). W tradycyjnej metodzie zależnie od nasiąkliwości tapety pokrywa się ją cieńszą bądź grubszą warstwą kleju.

Po posmarowaniu całej powierzchni przygotowanego arkusza (brytu) tapetę należy złożyć posmarowanymi stronami do środka (tak, żeby na zgięciu nie powstał kant) i pozostawić na 5- 10 minut. Tapetuje się zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce, wówczas nie widać różnic na łączeniach.

Klejenie tapety zaczyna się od drzwi i okien. Pierwszy fragment tapety trzeba przyłożyć równo do uprzednio narysowanej na ścianie linii pionowej. Przyklejając tapetę do powierzchni ściany, należy docisnąć ją za pomocą wałka lub szczotki tak, aby pomiędzy podłożem a tapetą nie pozostały pęcherze powietrza.

Kolejne pasy przykleja się jeden obok drugiego tak, aby ich krawędzie nie nachodziły na siebie i żeby nie było pomiędzy nimi odstępów. Ewentualna korekta ułożenia tapety jest możliwa w ciągu kilku minut.

Przyklejamy płytki kamienne na ścianę

Płytki kamienne można przykleić samodzielnie, jednak decyzję o rezygnacji z zatrudnienia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zrób to Sam 2/2017

Malowanie to najprostszy sposób na odświeżenie i zmianę wyglądu wnętrz. Jaki kolor wybrać? Firmy...

Zrób to Sam 3/2016

Jak uzyskać idealną gładkość ścian? Oczywiście przy użyciu gładzi i pacy. Jak to zrobić, pokazujemy...

Zrób to Sam 4/2016

Na długie zimowe wieczory najlepsze jest... światło. Mniej jest tego dziennego, więc zajęliśmy się sztucznym....

Zrób to Sam 3/2017

Jedni na urlop w góry, drudzy nad morze, a są tacy, co wybierają kierunek... remontowy. Mimo wakacji...

Jak uszyć obrus na wielkanocny stół?

Aby uprzyjemnić świateczne spotkanie z rodziną, warto postarać się o wyjątkowe ozdoby wielkanocne. Możesz na...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT