| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Fototapety, czyli oryginalna dekoracja ścian

Fototapety, czyli oryginalna dekoracja ścian

Fototapety mają wiele zalet. Ta dekoracja optycznie powiększy przestrzeń, ozdobi ścianę, meble, wprowadzi do wnętrza grafikę i kolor. Fototapeta to dobry pomysł na szybką i efektowną dekorację wnętrz.

Fototapeta to oryginalna dekoracja wnętrza

Fototapeta to pomysł na wnętrze efektowny, niezbyt kosztowny i do tego stosunkowo łatwy do zrealizowania. Tak naprawdę wystarczy, że wymyślimy, gdzie chcemy mieć fototapetę w domu. O resztę zatroszczą się specjaliści. Jeśli nie podoba nam się żaden z wzorów znalezionych u producentów i sprzedawców, zamawiamy tapetę, na której jest wydrukowane zdjęcie naszego autorstwa albo przez nas zaproponowane. Fototapety kładziemy na ścianie, przyklejając je zwykłym klejem, takim samym, jakiego używa się do tapet tradycyjnych.

Polecamy:

Fototapety można przykleić na ściany, meble, drzwi

Fototapety są wykonywane z papieru specjalnie wzmocnionego i zabezpieczonego albo winylu. Gdy fototapety się zakurzą, bez problemu przetrzemy je po prostu szmatką zwilżoną wodą z delikatnym płynem. Na fronty mebli najlepsze są fototapety samoprzylepne, drukowane na folii i laminowane.

Pomysły na fototapetę. Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

ZDANIEM SPECJALISTY

Fototapetę należy dobrze dobrać, zwracając uwagę na wielkość pomieszczenia. Pamiętajmy, że zwykle postacie czy przedmioty są przeskalowane – dużo większe niż w rzeczywistości. Wnętrze nabiera wtedy trochę abstrakcyjnego charakteru, ale to przecież też może być celowy zabieg. Zdjęcie zazwyczaj drukujemy na pasach o szerokości ok. 1 m, które trzeba ze sobą połączyć. Trudno idealnie je dopasować, ale jest to konieczne, ponieważ nawet minimalne przesunięcie będzie widoczne.

Justyna Smolec, architekt, szef stylistów "Dobrego Wnętrza"

Zdjęcia we wnętrzach: pomysły

Fotografię można wydrukować także na płótnie naciągniętym na blejtram – identycznym z tymi, jakich używają malarze. Innym stosowanym podłożem jest PCV o grubości 3 mm. Dzięki nowoczesnej technologii druku (utrwalonego UV) obraz jest bardzo wyraźny, nie blaknie na słońcu i nie boi się większości środków chemicznych. Nie potrzeba go chronić laminatem. Zdjęcia we wnętrzach to sposób nie tylko na udekorowanie pomieszczeń i odświeżenie ich wystroju. Gdy do aranżacji użyjemy fotografii artystycznej, mamy kolejną sposobność, by we własnym domu obcować na co dzień ze sztuką

Przeczytaj dodatkowo:
Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Ścianki z luksferów, szkła hartowanego i pleksi

Dobrym sposobem na uzyskanie wrażenia przestronności jest zastosowanie we wnętrzu przezroczystych przesłon....

Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...