| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Parkiet tradycyjny - uwaga na gatunki drewna. Nie wszystkie ułożysz w kwadraty czy jodełkę

Parkiet tradycyjny - uwaga na gatunki drewna. Nie wszystkie ułożysz w kwadraty czy jodełkę

Jeżeli na swoją podłogę wybierasz parkiet tradycyjny, koniecznie sprawdź, czy dany gatunek drewna można na pewno ułożyć w konkretny wzór. Nie zawsze jest to bowiem możliwe. Dowolny wzór ułożysz z dębu, iroko, czy merbau. Jeżeli jednak najbardziej podoba ci się wzór w kwadraty lub jodełkę, lepiej zrezygnuj z takich gatunków jak...

Wymiary elementów na parkiet tradycyjny

Parkiet tradycyjny ma mniejsze wymagania niż dyle i deska parkietowa. Zawdzięczamy to wielkości elementów, które mają długość od 30 do 50 cm i grubość 15-22 mm, a także temu, że wszystkie ich boki są łaczone na wpust-wypust. Z reguły jest tańszy od deski parkietowej o 15-20%, ale niekiedy ta różnica wynosi aż 40%.

Jakie drewno na parkiet

Parkiet tradycyjny wykonywany jest najczęściej z krajowych gatunków drewna. Dąb, jesion, buk czy brzoza to najpopularniejszy materiał na deszczułki o długości 30 cm.

Egzotyczne, na przykład jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, tek, ipe i sucupira, częściej mają nieco większe wymiary – długość blisko 50 cm.

Gatunek drewna a wzór parkietu

Wybierając gatunek drewna, należy dostosować go do wzoru, jaki chcemy mieć na posadzce.

Nie z każdego gatunku możemy ułożyć wszystkie wzory. Dowolny wzór można ułożyć tylko z drewna, które w małym stopniu zmienia swoje wymiary pod wpływem wahań temperatury i wilgotności, na przykład doussie, iroko, tek, merbau czy krajowy dąb.

W kwadraty lub jodełkę – wzory minimalizujące efekty skurczu czy rozkurczu drewna – należy układać mniej stabilne gatunki, na przykład buk, klon, grab albo egzotyczne wenge czy sucupirę. Decydując się na takie drewno, powinniśmy zrezygnować ze wzoru pokładowego i cegiełki. W ten sposób unikniemy szpecących szczelin w posadzce.

Przyklejanie parkietu

Parkiet przykleja się do podkładu. Można do tego wykorzystać różne kleje, począwszy od rozpuszczalnikowych, przez jedno- i dwuskładnikowe poliuretanowe, a skończywszy na dwuskładnikowych poliuretanowo-epoksydowych czy MS polimerach.

Wprawdzie producenci przekonują o wszechstronnym zastosowaniu klejów do drewnianych posadzek, jednak warto pamiętać, że znacznie różnią się one elastycznością, wytrzymałością i trwałością. Bez wątpienia najlepsze parametry mają te zalecane nie tylko do małych i średnich drewnianych elementów, ale także tych największych – czyli kleje poliuretanowe i MS polimery.

Niektórych klejów nie należy stosować do pewnych gatunków drewna, na przykład kleje dyspersyjne nie powinny być używane do drewna egzotycznego i niestabilnego, na przykład buku.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

12 pomysłów na modną podłogę drewnianą

Estetyczne możliwości drewna są duże – możemy grać jego barwą, usłojeniem, wykończeniem. Inny efekt...

Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Wykładziny dywanowe. Jak dobrać wykładzinę do...

Planując wykończenie podłogi wykładziną dywanową sprawdź, w którym pomieszczeniu, która...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.