| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Nastrojowe oświetlenie stołu: odpowiednie lampy stołowe i barwa światła

Nastrojowe oświetlenie stołu: odpowiednie lampy stołowe i barwa światła

Odpowiednio dobrana lampa stołowa oraz barwa światła tworzą nastrojowe oświetlenie stołu: wydobywają go na pierwszy plan lub zapewniają kameralną atmosferę w jadalni. Zobacz, jak za pomocą źródła światła kreować nastrój podczas rodzinnych biesiad i przyjacielskich spotkań.

Kreowanie nastroju oświetleniem

Oświetlenie stołu i oświetlenie zadaniowe plus dodatkowe lampy stołowe czy podłogowe pozwalają kreować nastrój w pokoju dziennym, kuchni oraz jadalni.

Podczas świątecznych, ale i codziennych posiłków stół powinien być wydobyty rzęsistym światłem na pierwszy plan, jak aktor wygłaszający ważną kwestię na scenie.
Gdy chcemy stworzyć kameralną atmosferę i planujemy oświetlenie stołu świecami, lampa nad stołem powinna być ściemniona lub wręcz wyłączona. W obu przypadkach reszta pomieszczenia powinna być słabiej oświetlona, ale nie ciemna! Nic nie jest bardziej nieprzyjemne niż czarna czeluść korytarza czy kuchni w perspektywie. W takim wypadku ściemnione oświetlenie ogólne mogą wspomóc lub zastąpić lampy stołowe, podłogowe albo ruchome reflektory świecące światłem punktowym. Wydobędą one z przestrzeni kuchni czy pokoju atrakcyjne elementy wystroju: obrazy, efektowne zasłony, pamiątki na komodzie, kwiaty w wazonie na stoliku kawowym.

Nie bójmy się kontrastów między światłem a cieniem. Takie oświetlenie wbrew pozorom wcale nie jest męczące, a tworzy przyjemny, intymny nastrój. Warto pamiętać, że nastrojowe światło to również ogień w kominku.

Barwa światła

Do niedawna nie słyszeliśmy o temperaturze barwowej światła. Nie miała ona znaczenia. Klasyczne żarówki zawsze dają światło takiej samej barwy (ciepła biel). Odkąd na rynku dostępne są także inne źródła światła, możemy wybierać.

Świetlówki kompaktowe i żarówki LED oferują szeroki wachlarz temperatury barwowej. Dzięki temu także aranżując sztuczne oświetlenie, możemy naśladować naturę, w której barwa światła w ciągu dnia się zmienia – w niektórych krajach o wschodzie i zachodzie słońca wynosi 1600 K, a w południe, gdy niebo jest czyste i granatowe, nawet 20 000 K.

Jeśli przy stole, przy którym zazwyczaj jemy, chcemy również pracować, idealnie byłoby mieć możliwość regulacji nie tylko natężenia światła (intensywności), ale i barwy światła. Niestety, są to rozwiązania na razie stosowane wyłącznie w systemach oświetlenia biurowego lub w szpitalach, na salach operacyjnych. Możemy zamiast tego wykorzystać różne źródła światła w lampach o odmiennym przeznaczeniu.

Chłodne światło do pracy: 5600 K – stymuluje aktywność, poprawia samopoczucie, pozwala utrzymać koncentrację. Białe światło podczas posiłków: 3000 K-3500 K. Gdy przechodzimy na kawę do części wypoczynkowej salonu, światło może być ciepłobiałe: 2700-2900 K. Pomoże nam się odprężyć i poprawi samopoczucie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Temperatura barwowa światła

Światło ma nie tylko natężenie, ale również temperaturę. Potocznie określamy je jako: ciepłe, neutralne, chłodne, dzienne itp. Takie same nazwy stosują producenci źródeł światła. Nie są to jednak określenia jednoznaczne.

Ta sama wartość temperatury barwowej może być odbierana jako lekko ciepła, neutralna lub lekko chłodna. Dlatego bardziej precyzyjne jest opisanie temperatury barwowej w skali Kelwina [K]. Pamiętajmy, że wbrew intuicji im wyższa temperatura barwowa, tym chłodniejsza biel.

  • Barwa światła świeczki to 1800 K, a błyskawicy – 28000-30000 K!
  • 2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówki żarowej).
  • 3000 K – barwa ciepłobiała.
  • 4000 K – barwa biała.
  • 5000 K – barwa chłodnobiała.
  • 6500 K – barwa dzienna.
Autor: Marcin Czechowicz

Kilka lamp o prostym kształcie, ale efektownym kolorze doda wnętrzu dynamiki.

Przeczytaj dodatkowo:
Oświetlenie domu: dekoracyjne i użytkowe [GALERIA]

Oświetlenie domu nie musi, a nawet nie powinno ograniczać się do pojedynczego żyrandola na środku sufitu....

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy...

Oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być odpowiednio dobrane, gdyż nastolatek spędza tam większość czasu -...

Złe oznakowanie lamp LED. Zobacz jak odzyskać...

Na rynku polskim znalazły się nieprawidłowo oznakowane lampy LED. Błąd pojawił się w określeniu ilości...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...