Minimalne wymiary garderoby. Ile miejsca potrzeba na małą garderobę?

2021-03-23 16:12

Jeśli dysponujemy ograniczoną powierzchnią, musimy zachować minimalne wymiary garderoby, tak aby dostęp do przechowywanych ubrań był dość wygodny. Nawet mała garderoba, ale właściwie zaplanowana i zaaranżowana, podnosi komfort codziennego życia.

Garderoba w domu
Autor: Piotr Mastalerz Każdy centymetr garderoby warto wykorzystać. Możemy wybierać spośród koszy i szuflad, stojaków i drążków na buty, ruchomych drążków na spodnie, wieszaków, uchwytów, Możliwości na wyposażenie garderoby jest mnóstwo

Garderoba, nawet ta niewielkich rozmiarów, to wnętrze, które zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku w domu. Dzięki niej odzież i obuwie codziennego użytku mają swoje miejsce, są odpowiednio wyeksponowane i łatwo dostępne, rzeczy sezonowych nie trzeba co roku upychać w aktualnie wolnej szafie lub schowku, a bielizna pościelowa i ręczniki nie gniotą się poukładane ciasno na półkach szaf. Aby cieszyć się takim pomieszczeniem, należy dobrze przemyśleć jego miejsce na planie domu, kształt, powierzchnię i sposób urządzenia.

Umiejscowienie garderoby powinno być poprzedzone analizą naszych upodobań i nawyków. Kiepskim pomysłem jest przeznaczanie tego pomieszczenia do dyspozycji osób o odmiennym stosunku do kwestii ładu i porządku. O ile stanowi to doskonałe rozwiązanie, gdy mamy małe dzieci, o tyle niekoniecznie sprawdzi się w przypadku zbuntowanego nastoletniego rodzeństwa (zwłaszcza odmiennej płci).

Pomysł na garderobę na poddaszu

Minimalne wymiary garderoby

Garderoba będzie dobrze pełnić swoją funkcję tylko wtedy, gdy będzie miała odpowiedni kształt i wielkość. Na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 3,5 m². Funkcjonalne pomieszczenie powinno mieć przynajmniej 140 cm szerokości – tyle wystarczy na wstawienie wygodnej szafy i zapewnienie komunikacji. Wygodne przejście musi mieć nie mniej niż 80 cm – wówczas nie tylko łatwo wejdziemy do pomieszczenia, ale także dostaniemy się do półek czy szuflad, które po wysunięciu dodatkowo zawężą wnętrze.

Najlepiej, gdy szafy mieszczą się wzdłuż dwóch dłuższych ścian. Pomiędzy szafą a ścianą lub między dwiema szafami powinien być odstęp co najmniej 80-90 cm, a im więcej, tym lepiej – można przyjąć, że maksymalna wielkość tej przestrzeni to 100-120 cm. Abyśmy mogli swobodnie się obrócić i przejrzeć w lustrze, wolna przestrzeń powinna mieć średnicę co najmniej 120 cm, potrzeba 1, 5 m² wolnej powierzchni wokół przebywającej w niej osoby. 

Garderoba
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

To, jak urządzimy garderobę, zależy przede wszystkim od jej wielkości. Wybór odpowiedniego wyposażenia sprawi, że nawet garderoba o niewielkim metrażu lub pod skosami będzie wygodna.

Zbyt mała powierzchnia na garderobę 

Błędem jest przekonanie, że każde, nawet bardzo małe pomieszczenie, będzie doskonałą garderobą. Nic bardziej mylnego! Zbyt ciasne będzie jedynie schowkiem, i to z reguły niezbyt wygodnym. W garderobie powinno być tyle miejsca, aby nie tylko zmieściły się półki i drążki, lecz także możliwe było swobodne poruszanie się.

Garderoba w domu
Autor: Radosław Wojnar Porządek w garderobie zapewni nam odpowiednie jej wyposażenie. Oprócz półek i poprzecznych drążków na wieszaki warto wzbogacić ją o inne przydatne rozwiązania: kosze, pudełka, organizery

Odpowiednie wyposażenie niewielkiej garderoby

Kiedy dysponujmy już miejscem na garderobę, następnym krokiem powinno być zaplanowanie wnętrza. Dobrze zaprojektowana garderoba ma odpowiednią liczbę półek, drążków oraz szuflad, które umożliwią utrzymanie w niej porządku. Wymiary oraz odległości między nimi zależą od rodzaju odzieży, która ma być na nich przechowywana. Zanim zacznie się przeglądać ofertę firm, dobrze jest więc zrobić przegląd szafy, zastanowić się, jakie rzeczy będą przechowywane w garderobie i jakie elementy zabudowy będą potrzebne.

Wygodna niewielka garderoba

Tymczasem podstawową cechą wygodnej garderoby jest regularny rzut. Brak kątów prostych oraz liczne załamania utrudniają aranżację i zwiększają koszt niestandardowego wyposażenia, które trzeba będzie wykonywać na zamówienie. Dodatkowo w takich przypadkach pozostaje zwykle sporo niewykorzystanej powierzchni, której nie da się zabudować na przykład półkami.

Przeczytaj też:

Garderoba na poddaszu: jaką część poddasza na nią przeznaczyć? >>

Aby uzyskać garderobę, nie wystarczy oddzielić ścianką fragmentu jakiegoś wnętrza. Warto gruntownie przemyśleć, jak ją wyposażymy, jak będziemy do niej wchodzić i się po niej poruszać. Dotyczy to szczególnie przestrzeni na poddaszu, gdzie najłatwiej o błędy. Zwykle doraźne wydzielenie pomieszczenia w przypadkowym miejscu powoduje, że jest ono ciasne, ma za niskie i zbyt wąskie wejście, a żeby wyjąć z półek ubrania, trzeba się nieźle nagimnastykować. Taka garderoba z pewnością jest mniej wygodna niż zwykła szafa.

Oświetlenie w garderobie

Garderoba jest miejscem, w którym wybieramy ubrania i dodatki, dlatego powinna być oświetlona w taki sposób, byśmy mogli widzieć rzeczywiste kolory i faktury strojów. Niekorzystne jest ograniczenie oświetlenia do jednej górnej lampy, ponieważ rozwiązanie to nie pozwala dobrze doświetlić wszystkich zakamarków, półek i wnęk. W dodatku dobierając ubrania, rzucamy cień na przestrzeń, którą mamy przed sobą, co pogarsza widoczność zwłaszcza wtedy, gdy w szafie dominują rzeczy ciemne. Trudniej także będzie przeglądać się w lustrze – sylwetka wyda się ciemna i zniekształcona. Ograniczenie liczby punktów świetlnych (nawet jeśli garderoba ma okno) jest sporym błędem. Lampy powinny dawać jasne, dość mocne punktowe światło skierowane na elementy wyposażenia.

Przeczytaj też:

Oświetlenie dekoracyjne: światło ważny element wystroju wnętrza >>

Często zdarza się także, że barwa i natężenie światła są niedostosowane do wymagań pomieszczenia. Nie sprawdzą się ostre lampy jarzeniowe – nie tylko będą męczyć wzrok, ale też ochłodzą i wyostrzą kolory. Przytłumione nastrojowe światło również zniekształca barwy – przyciemnia je i zaciera granice. Tylko naturalna barwa światła sprawi, że kolory będą wyglądać tak jak w rzeczywistości.

Brak obiegu powietrza w garderobie 

Brak wentylacji we wnętrzu, w którym jest przechowywana odzież, to główna przyczyna rozwoju grzybów. Powietrze w garderobach oraz schowkach powinno stale krążyć. Dotyczy to przede wszystkim tych pomieszczeń, w których są przechowywane okrycia wierzchnie, ale nie tylko. Ciasno poukładane ubrania czy pościel muszą być regularnie przewietrzane. W przeciwnym wypadku w garderobie może się pojawić zapach zastałego powietrza oraz stęchlizny. Nie pomogą wówczas żadne odświeżacze – zapach będzie się stawał coraz bardziej intensywny. Zwykle wiąże się to z powstawaniem pleśni. Za ciasno poukładanymi rzeczami może zacząć się skraplać wilgoć pochodząca z niewentylowanego powietrza wewnętrznego, zwłaszcza gdy półki są rozmieszczone przy ścianie zewnętrznej budynku. Sprawia to, że odzież niszczeje.

Przeczytaj też:

Wentylacja w domu: projekt i cena >>

W przypadku garderoby (podobnie zresztą jak toalety) nie wystarczy zapewnienie dostępu do drożnego kanału wentylacyjnego. Powietrze musi tutaj krążyć stale. Aby zapewnić cyrkulację, otwory powinny być dwa – jeden na przykład w formie podcięcia czy kratki w dolnej części drzwi, drugi wyżej, najlepiej na przeciwległej ścianie. Jeśli nie ma możliwości bezpośredniego dostępu do komina, wystarczy wentylacja pośrednia przez sąsiednie pomieszczenie.

Galeria zdjęć: pomysły na funkcjonalne szafy

Sonda
Zamiawiasz meble na wymiar czy kupujesz gotowe w sklepie
Pozostałe podkategorie