| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Farba do kuchni. Odświeżanie malowanych ścian

Farba do kuchni. Odświeżanie malowanych ścian

Dobrze dobrana farba może uchronić ścianę przed zabrudzeniami i tłustymi plamami. Pozwala nie tylko na szybkie usunięcie brudu, lecz także przemalowanie ścian. Wysokiej jakości farby są dostępne od niedawna, a te słabsze nie gwarantują ochrony przed brudem. Powstające na ścianach zabrudzenia i plamy można jednak usunąć. Zobacz, jak pozbyć się plam i jaką farbę wybrać do kuchni!

Jak pozbyć się plam na ścianie w kuchni?

Sposób 1 – zeszlifowanie

Ten sposób wiąże się z zeskrobaniem ze ścian farby wraz z wierzchnią warstwą tynku. Po tym „zabiegu” należy otynkować lub wykończyć gładzią gipsową odsłonięte miejsce. Warto także uzupełnić wtedy ewentualne spękania tynku i ubytki. Nadają się do tego lekkie masy szpachlowe, które poźniej można pomalować.

Sposób 2 – odizolowanie zacieków warstwą specjalnej warstwy podkładowej

Warstwa gruntowa tworzy na ścianie nieprzepuszczalną błonę, która wyrównuje chłonność podłoża. Na zagruntowanej powierzchni można malować bez obaw, że stare plamy znowu się pojawią.

Zanim zabierzemy się do malowania kuchni, powinniśmy umyć ściany roztworem wody i mydła malarskiego, który usunie tłuszcz.

Autor: Jacek Kucharczyk

Do kuchni najlepiej dobrać łatwo zmywalną farbę (projekt wnętrza Katarzyna Ferworn-Horawa)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czym najlepiej malować ściany kuchenne?

Do pomalowania ścian w kuchni wybierz farby odporne na wilgoć oraz wnikanie brudu i tłuszczu. Wybór standardowej farby może okazać się nietrafiony. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym nie tylko spożywamy posiłki z rodziną, lecz także je gotujemy. Przyrządzanie dań wiąże się często z powstawaniem na ścianach niepożądanych brudnych plam po pryskającym oleju. To, jak wszyscy wiemy, nie dodaje uroku ścianom i wygląda nieestetycznie.

Dobrze jest więc wybrać taką farbę, która jest odporna na zmywanie i szorowanie – dzięki temu w razie potrzeby będzie można umyć ścianę.

Jaką farbę wybrać?

Taką, która będzie miała pierwszą klasę wytrzymałości. Potrzebne informacje znajdziemy w kartach technicznych produktów oraz na opakowaniach. Przed zakupem wystarczy przeczytać etykietę i zwrócić uwagę, czy jest to farba przeznaczona do malowania kuchni i łazienek czy pokojów (producenci bardzo często umieszczają takie informacje na produktach).

Farby do kuchni mogą być akrylowe bądź ceramiczne. Ich skład zasadniczo różni się od składu standardowych farb i przyczynia się do uszczelnienia struktury farby. Dzięki temu farba jest ściślejsza i bardziej jednorodna, co w praktyce oznacza, że w mniejszym stopniu wnikają w nią wilgoć i brud. Jest bardzo wytrzymała i nie musimy się obawiać, że szorowanie spowoduje utratę koloru lub wybłyszczenie.

Wybór specjalnej farby do malowania kuchni pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Pomieszczenie nie będzie wymagało częstego odnawiania ścian – wystarczy przemalowanie kuchni co kilka lat. Poza tym kuchnia będzie wyglądała bardzo estetycznie i czysto – a przecież na tym nam najbardziej zależy!

Możemy wybrać wymarzony kolor do kuchni – nie muszą być to standardowe odcienie farb. Producenci proponują szeroka paletę barw o niesamowitych odcieniach: dzika orchidea, upalna sawanna czy miodowy poranek – wybór należy do nas!

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do...

Wybrałeś kolor, masz już farby, ale nie wiesz, czym malować ściany? Różnego typu pędzle i wałki do...

Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na...

Szare ściany we wnętrzu nie muszą być przytłaczające. Zaletą szarości jest uniwersalność i ponadczasowość,...

Modne ściany. 14 pomysłów na kolory ścian w...

Jeżeli czeka Cię malowanie ścian w salonie i zastanawiasz się, na jakie kolory ścian się zdecydować, jakie...

Jak stworzyć eleganckie wnętrze z klasą – czyli...

Nadeszła wiosna - idealny czas na ożywienie i odświeżenie niegdyś białych ścian. Chciałbyś stworzyć...

Malowanie ścian: jasne i ciemne kolory ścian

Jasne i ciemne kolory ścian. Jak wpływają na nasze samopoczucie i energię panującą we wnętrzu? Zanim...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT