| muratordom.pl » Wnętrza » Kominek » Styl kominka. Które kominki podobają ci się bardziej awangardowe, nowoczesne czy tradycyjne?

Styl kominka. Które kominki podobają ci się bardziej awangardowe, nowoczesne czy tradycyjne?

Co wybrać: kominek otwarty czy zamknięty? Gdzie usytuować kominek: na środku pokoju czy przy ścianie? Jak wykończyć kominek? Jaki styl kominka wybrać? Pomożemy Ci odpowiedzieć na te pytania.

Kominek: dylematy związane z kominkiem

Kominek to marzenie. O szczęściu, spokoju, rodzinnym cieple. Kominek to przytulność. Obok stoi kanapa, w którą można się zatopić, fotel na długie godziny albo zapraszające łóżko. Puszysta poduszka rozpieszcza, światło lampy jest tak miękkie jak blask bijący od ognia. Marzeniom, by się spełniły, trzeba pomóc. O przytulność zadbać. Gdzie ma być to do-mowe centrum przyjemności? To pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć jak naj- wcześniej (najlepiej już wtedy, gdy powstaje projekt domu czy mieszkania).

Przy ścianie – nic nowego, ale efektowna obudowa może zdziałać cuda. W narożniku – po co je tak wpychać w kąt. Na środku – owszem, ale gdy wokoło pozostaje dużo miejsca i gdy kominek jest dwustronny.

Ma być z wkładem czy bez? Same dylematy (a miało być tak miło). Kiedy ogień nie jest zamknięty za szkłem, czujemy się trochę jak przy ognisku. Ciepło „osobiście nas dotyka”. To zza szyby wychodzi przez kratki wentylacyjne, promieniuje, rozchodzi się niepostrzeżenie. Kominek z tradycyjnym paleniskiem oznacza częstsze chodzenie po drewno (by wytworzyć tyle samo energii cieplnej w kominku tradycyjnym, trzeba spalić pięć-sześć razy więcej drewna niż w kominku z wkładem albo kasetą). Pojedynek na liczby wychodzi na niekorzyść otwartego paleniska. Tylko 10-20% ciepła ogrzewa dom. W kominku z wkładem – 80%. Ale przecież cyfry szczęścia nie dają. Nie zapewniają klimatu, jaki tworzy żywy, nieosłonięty ogień. To wszystko prawda. Nastrój w domu najbardziej jednak zależy od nas samych. Cudowny można stworzyć nawet przy kominku, w którym zamiast palących się szczap jest grzałka (wtedy nie potrzeba komina). Szczęściarze mają jeszcze jeden problem – czy to domowe ognisko na być w stylu klasycznym, czy nowoczesne? A może całkiem fantazyjne? Niech przewrócą stronę.

Kominek awangardowy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wolno stojący kominek stanowi centralny punkt salonu. Otwarte palenisko przywołuje wspomnienia spotkań przy ognisku. Ciepło dociera do naszych salonów z każdej strony. Podgrzeje atmosferę wieczorków ze znajomymi

Kominek nowoczesny

Prosta forma wkładu kominkowego została podkreślona kamienną okładziną. Ciepło kominka tworzy naturalny obraz z widokiem przez okno

Zestaw kominkowy 04.01.0090 (komo.pl); kosz na drewno KO-004-C2, ArtFuego (komo.pl); ruszt kominkowy, prosty R-04 (kowalstwo-artystyczne.pl); zimna oprawa Trawertyn „Romano” (Stone Connection)

Kominek tradycyjny

Elektryczny wkład zamknięty w stylowej angielskiej ramie z marmuru łączy nowoczesną technologię z tradycyjną formą. Pamiętajmy o postawieniu ulubionych ozdób na półce. Ozdobne listwy i wykończenie ścian podkreślają charakter kominka

Portal marmurowy, model PR 07, Sparke, w trzech kolorach: białym, brzoskwiniowym, czerwono-białym (TIM Kominki); kuty kosz na drewno K-04 (komo.pl); kratki ceramiczne do kominków, na zamówienie (ef.strefa.pl); świecznik kwadrat S-13 (kowalstwo-artystyczne.pl)

Od lewej: kominek „Antefocus” (Focus-Koperfam), płytki gresowe SL 01 z kolekcji „Stone Life 01” (Ceramika Nowa Gala); pojemnik na drewno prostokątny „Chimo”, Blomus (Fabryka Form), zestaw przyborów kominkowych, model ścienny z płytą antracytową (Austroflamm); miech „Eolifocus”, drewno i skóra (Focus-Koperfam)

Kominek narożny

Narożny kominek to dobry sposób na efektowne połączenie wnętrz otwartej strefy dziennej -...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 ładnych kominków z prawdziwych domów, a nie z...

Nie wyobrażali sobie domu bez kominka. Jedni mieli wizję wykończenia kominka od początku, inni szukali jej...

Kominek dwustronny, czyli jak mieć 1 kominek w 2...

Kominek to w domu ozdoba i dodatkowe źródło ciepła.  Zwykle lokuje się go w salonach, ale dzięki...

Biokominek, czyli światło i ciepło ognia w...

Biokominek to rozwiązanie do każdego mieszkania – nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego ani ...

Biokominek - alternatywa dla tradycyjnego kominka...

Biokominek jest odpowiednim rozwiązaniem do domów i mieszkań, w których nie można podłączyć...

Biokominek - nowoczesny kominek, który można...

Biokominek jest alternatywą dla tradycyjnego kominka. Można go zainstalować w domu, a także w mieszkaniu w...