Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Zrób to sam » Budowa stawu w ogrodzie

Budowa stawu w ogrodzie

Staw nadaje ogrodowemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Warto wybudować go w swoim ogrodzie.

Staw jest atrakcyjnym elementem ogrodu, więc najlepiej, aby był widoczny z miejsc, w których najczęściej przebywamy (z tarasu, pokoju dziennego, kuchni). Do jego budowy warto wykorzystać naturalne lub sztuczne zagłębienia terenu – oszczędzi to pracy z wykopem. Staw, który przedstawiamy, zbudowaliśmy w dole powstałym po wybraniu piasku potrzebnego do budowy domu. Choć można kupić gotowy staw plastikowy, my zdecydowaliśmy się na zbiornik z siatkobetonu – pozwoliło to nam uzyskać wybrane rozmiary i kształt stawu

Przygotowanie mieszanki betonowej
Mieszankę betonową przygotowujemy z cementu marki 45, gruboziarnistego piasku (w proporcji objętościowej: jedna część cementu na trzy części piasku), wody oraz środka uszczelniającego (w ilości zalecanej przez producenta). Wodę dodajemy w takiej ilości, by uzyskać mieszankę o konsystencji plastycznej, to znaczy takiej, która przylega do siatki (nie powinna być zbyt rzadka, żeby nie spływała ze skarp).

Uwaga! Ważne, aby postępować według zasady "mokre na mokre" - tylko wtedy beton będzie wystarczająco szczelny. Jeśli przed wykonaniem kolejnej warstwy mieszanki poprzednia nieco przeschnie - koniecznie trzeba ją polać wodą.
Uwaga! Jeśli dzień jest bardzo słoneczny, to koniecznie trzeba beton zabezpieczyć przed wysychaniem - na przykład rozciągając nad stawem płachtę brezentową.

Gdy beton zwiąże
W trakcie dojrzewania betonu trzeba go często polewać wodą, żeby nie wysechł. Po mniej więcej trzech tygodniach można napełnić staw wodą i poustawiać na półkach rośliny posadzone w koszach. Nasz staw ma objętość 15 m3, więc napełnianie go potrwa około siedmiu godzin. Wodę można śmiało pozostawić w stawie na zimę. Konstrukcja z siatkobetonu jest lekka, ale wytrzymała, zatem mrozy nie spowodują żadnych szkód.

Rozpoczynamy od dokładnego wyznaczenia kształtu stawu. Najlepiej zrobić to za pomocą węża ogrodowego - możemy wtedy ocenić kształt stawu z miejsc, z których będzie widoczny. Po ostatecznym ustaleniu kształtu krawędzie nacinamy szpadlem, robimy wykop (chyba, że tak jak tutaj wykorzystamy już gotowy dół) i kształtujemy dno.

W najniższym miejscu dna stawu można zakopać starą, żeliwną wannę. W niej będą zbierać się wszelkie zanieczyszczenia i łatwiej będzie wypompowac wodę ze stawu (jeśli w wannie umieścimy pompę).

W dwu przeciwległych skarpach kształtujemy pólki szerokości 30 cm i wysokości 20 cm. Najlepiej zrobić je na różnej głębokości - dzięki temu można będzie na nich ustawić kosze z roślinami wodnymi.

Jeśli grunt jest piaszczysty i łatwo się osuwa, pionowe krawędzie półek, trzeba umocnić - na przykład sklejką grubości 4 mm, wbitą w ziemię ok. 2 cm. Sklejkę dodatkowo podtrzymają wbite co kilkadziesiąt centymetrów pręty zbrojeniowe. Z dna wykopu należy zebrać wszelkie kamienie, patyki i inne zanieczyszczenia. Na koniec dno stawu, a także półki i skarpy dokładnie zagęszczamy drewnianym ubijakiem.

Najpierw wzdłuż krawędzi wbijamy na głębokość 50 cm pionowe pręty zbrojenia, gęściej na odcinkach zakrzywionych, na odcinkach prostych co 50 cm. Do nich mocujemy poziome pręty zbrojeniowe, wyginając je odpowiednio do kształtu krawędzi stawu.

W trakcie robót wielokrotnie sprawdzamy, czy zbrojenie jest w poziomie.

Przesadzanie magnolii. Poznaj zasady pielęgnacji magnolii po jej przesadzeniu

Magnolie, zwłaszcza starsze, bardzo źle znoszą przesadzanie. Jak przesadzić dużą magnolię, aby...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przepis na nawóz zielony

Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie była uprawiana – lepiej poczekać z sadzeniem...

Murowanie klinkierowego ogrodzenia krok po kroku

Płot zbity z desek czy druciana siatka nie są optymalnym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni...

Projekt i instalacja systemu nawadniającego

Zaprojektowanie i ułożenie instalacji automatycznego nawadniania nie jest trudne. Projektując ją, pamiętajmy...

Murowany grill. Budowa grilla ogrodowego z...

Trudno dziś sobie wyobrazić wypoczynek w ogrodzie bez grillowania. Zamiast małego grilla przenośnego...

Trawnik z rolki - murawa w jeden dzień

Trawnik z rolki to sposób na murawę w jeden dzień. Trawnik daje poczucie przestrzeni, co na małych działkach...

Trawnik z rolki - zasady zakładania trawnika z...

Trawnik z rolki to sposób na zieleń wokół domu w ekspresowym tempie. Taki trawnik jest ładny od razu po...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.