| muratordom.pl » Ogród » Zrób to sam » Budowa stawu w ogrodzie

Budowa stawu w ogrodzie

Staw nadaje ogrodowemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Warto wybudować go w swoim ogrodzie.

Staw jest atrakcyjnym elementem ogrodu, więc najlepiej, aby był widoczny z miejsc, w których najczęściej przebywamy (z tarasu, pokoju dziennego, kuchni). Do jego budowy warto wykorzystać naturalne lub sztuczne zagłębienia terenu – oszczędzi to pracy z wykopem. Staw, który przedstawiamy, zbudowaliśmy w dole powstałym po wybraniu piasku potrzebnego do budowy domu. Choć można kupić gotowy staw plastikowy, my zdecydowaliśmy się na zbiornik z siatkobetonu – pozwoliło to nam uzyskać wybrane rozmiary i kształt stawu

Przygotowanie mieszanki betonowej
Mieszankę betonową przygotowujemy z cementu marki 45, gruboziarnistego piasku (w proporcji objętościowej: jedna część cementu na trzy części piasku), wody oraz środka uszczelniającego (w ilości zalecanej przez producenta). Wodę dodajemy w takiej ilości, by uzyskać mieszankę o konsystencji plastycznej, to znaczy takiej, która przylega do siatki (nie powinna być zbyt rzadka, żeby nie spływała ze skarp).

Uwaga! Ważne, aby postępować według zasady "mokre na mokre" - tylko wtedy beton będzie wystarczająco szczelny. Jeśli przed wykonaniem kolejnej warstwy mieszanki poprzednia nieco przeschnie - koniecznie trzeba ją polać wodą.
Uwaga! Jeśli dzień jest bardzo słoneczny, to koniecznie trzeba beton zabezpieczyć przed wysychaniem - na przykład rozciągając nad stawem płachtę brezentową.

Gdy beton zwiąże
W trakcie dojrzewania betonu trzeba go często polewać wodą, żeby nie wysechł. Po mniej więcej trzech tygodniach można napełnić staw wodą i poustawiać na półkach rośliny posadzone w koszach. Nasz staw ma objętość 15 m3, więc napełnianie go potrwa około siedmiu godzin. Wodę można śmiało pozostawić w stawie na zimę. Konstrukcja z siatkobetonu jest lekka, ale wytrzymała, zatem mrozy nie spowodują żadnych szkód.

Rozpoczynamy od dokładnego wyznaczenia kształtu stawu. Najlepiej zrobić to za pomocą węża ogrodowego - możemy wtedy ocenić kształt stawu z miejsc, z których będzie widoczny. Po ostatecznym ustaleniu kształtu krawędzie nacinamy szpadlem, robimy wykop (chyba, że tak jak tutaj wykorzystamy już gotowy dół) i kształtujemy dno.

W najniższym miejscu dna stawu można zakopać starą, żeliwną wannę. W niej będą zbierać się wszelkie zanieczyszczenia i łatwiej będzie wypompowac wodę ze stawu (jeśli w wannie umieścimy pompę).

W dwu przeciwległych skarpach kształtujemy pólki szerokości 30 cm i wysokości 20 cm. Najlepiej zrobić je na różnej głębokości - dzięki temu można będzie na nich ustawić kosze z roślinami wodnymi.

Jeśli grunt jest piaszczysty i łatwo się osuwa, pionowe krawędzie półek, trzeba umocnić - na przykład sklejką grubości 4 mm, wbitą w ziemię ok. 2 cm. Sklejkę dodatkowo podtrzymają wbite co kilkadziesiąt centymetrów pręty zbrojeniowe. Z dna wykopu należy zebrać wszelkie kamienie, patyki i inne zanieczyszczenia. Na koniec dno stawu, a także półki i skarpy dokładnie zagęszczamy drewnianym ubijakiem.

Najpierw wzdłuż krawędzi wbijamy na głębokość 50 cm pionowe pręty zbrojenia, gęściej na odcinkach zakrzywionych, na odcinkach prostych co 50 cm. Do nich mocujemy poziome pręty zbrojeniowe, wyginając je odpowiednio do kształtu krawędzi stawu.

W trakcie robót wielokrotnie sprawdzamy, czy zbrojenie jest w poziomie.

 Każdą parę prętów pionowych łączymy ze sobą drutem wiązałkowym (specjalny, miękki drut do wiązania zbrojenia).

Jeżeli tak jak tu, podłoże jest piaszczyste, cały wykop wykładamy geowłókniną. Do podłoża przytwierdzamy ją 20-centymetrowymi szpilkami z drutu o średnicy 2 mm.

Skorupa dna będzie wykonana z pięciu warstw betonu, zbrojonego siatką podtynkową, zwaną siatką Ledóchowskiego. Żeby beton dobrze do niej przylegał, przed rozłożeniem siatkę trzeba odtłuścić. W tym celu rolki zanurzamy w beczce z roztworem detergentu, a potem płuczemy w wodzie i pozostawiamy do wyschnięcia. Pierwszą warstwę siatki układamy pasami. Łączymy je ze sobą na zakład szerokości 20 cm. Na obrzeżach stawu siatkę zaginamy na poziomym pręcie zbrojenia, ...

Na siatce - również na ściankach pionowych obrzeża i w wannie - narzucamy mieszankę tak, by jej warstwa miała 2 cm grubości.

Mieszankę należy dokładnie rozprowadzić pomiędzy oczkami siatki.

... a dopiero później narzucamy mieszankę.

Podobnie postępujemy z kolejnymi warstwami, a ostatnią, piątą warstwę wygładzamy na mokro pędzlem lub szczotką.

Wokół zbrojenia obrzeża wykonujemy deskowanie ze sklejki grubości 4 mm. Jeżeli jego górna krawędź jest - tak jak tutaj - na całym obwodzie stawu na jednym poziomie, to mieszankę betonową możemy ułożyć równo z brzegiem deskowania. W przeciwnym razie wieniec trzeba betonować fragmentami, zaczynając od miejsca najniższego.W tak przygotowanym deskowaniu układamy mieszankę betonową i kamienie (na przykład spore otoczaki). Gdy beton zaczyna gęstnieć, usuwamy go z powierzchni kamieni pędzlem maczanym w wodzie.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont balkonu. Drewniane deski tarasowe na...

Posadzka na balkonie musi sprostać wielu wymogom – być odporna na wodę, zmiany temperatury, duże...

Kwiatowe kompozycje z róż, ziół i jałowca....

Kwiaty w skrzynkach na parapetach okien, tarasach czy balkonach są piękną dekoracją domu. Jeżeli chcesz, aby...

Murowany grill. Budowa grilla ogrodowego z...

Trudno wyobrazić sobie wypoczynek w ogrodzie bez grillowania. Zamiast małego grilla przenośnego proponujemy...

Schody do ogrodu

Kto chce mieć trwałe schody ogrodowe, wyglądające szlachetnie?

Trawnik z rolki - wykonanie krok po kroku

Ogromną zaletą trawnika z rolki jest to, że można go zakładać przez cały sezon wegetacyjny, nawet późną...

Projekt i instalacja systemu nawadniającego

Zaprojektowanie i ułożenie instalacji automatycznego nawadniania nie jest trudne. Projektując ją, pamiętajmy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.