| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Najczęstsze problemy z trawnikiem: rzadka darń, słabo rosnąca trawa. Podpowiadamy, jak im zaradzić

Najczęstsze problemy z trawnikiem: rzadka darń, słabo rosnąca trawa. Podpowiadamy, jak im zaradzić

Twój trawnik słabo rośnie, pojawiły się na nim chwasty, plamy, a może kopce ziemi? Podpowiadamy, jak zaradzić 11 najczęstszym problemom z trawnikiem, spowodowanym między innymi chorobami roślin oraz chwastami.

1. Słabo rosnąca trawa

By trawa zaczęła bujnie rosnąć, trawnik trzeba założyć jeszcze raz, stosując właściwą mieszankę, lub ten, który już rośnie, poddać renowacji, najlepiej wiosną (ale można też pod koniec lata). Murawę należy nisko skosić, przeprowadzić wertykulację i bardzo dokładnie wygrabić. Następnie trzeba posiać nasiona (1-2 kg/100 m2 darni, zależnie od jej stanu), przykryć je cienką warstwą kompostu, zwałować i podlać. Do czasu, aż wyrośnie nowa trawa, darń musi być bardzo regularnie podlewana.

2. Rzadka darń z warstwą suchych liści

Jeżeli na trawniku pojawił się filc, czyli zbita, powiększająca się z roku na rok warstwa obumarłej trawy, trzeba przeprowadzić wertykulację. Polega ona na nacięciu darni (uprzednio nisko skoszonej) na głębokość kilku centymetrów za pomocą wertykulatora lub specjalnych grabi o ostrych jak noże zębach, a następnie dokładnym wygrabieniu trawnika, podczas którego usuwany jest filc. Po tym zabiegu trawnik należy nawieźć i podlać.

Autor: HUNTER DOUGLAS

By trawnik jak najdłużej cieszył nas piękną, zbitą darnią, wymaga regularnego podlewania (fot. HUNTER).

3. Zmiana wyglądu trawnika po lecie

Jeżeli po lecie murawa przeschła, zginęły wrażliwe na brak wody gatunki, a pozostały te, które są lepiej przystosowane do suszy, trzeba przeprowadzić renowację trawnika. Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu darni. Nie trzeba jej nawadniać codziennie – lepiej rzadziej, a większą ilością wody, tak żeby przeniknęła na głębokość 15 cm. To zagwarantuje dobre ukorzenienie się trawy.

Częste, ale niezbyt intensywne zraszanie darni sprawia, że płytko się ona korzeni i w czasie suszy szybciej zamiera. Ważne jest również koszenie. W czasie upałów murawę ścina się rzadziej i wyżej (na 6-8 cm). Nie należy jej kosić w południe.

4. Chwasty na trawniku

Chwasty jednoroczne na młodym trawniku zazwyczaj znikną po pierwszym lub drugim koszeniu. Rośliny wieloletnie trzeba usuwać ręcznie, np. posługując się specjalnym narzędziem do ich wyrywania, lub podważyć zwykłym nożem. To uciążliwa praca, dlatego tak ważne jest, żeby przed założeniem trawnika wybrać z ziemi wszystkie korzenie i rozłogi.

Herbicydy należy traktować jako ostateczność, pamiętając, żeby stosować tylko te przeznaczone do murawy. Niekiedy warto jednak pozostawić „chwasty”, takie jak stokrotki, koniczyny, przetaczniki, a nawet mniszki. Takie naturalne, wielogatunkowe trawniki są ostatnio bardzo modne.

Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z trawnikiem

5. Mech zarastający darń

Trzeba wygrabić trawnik i zbadać odczyn gleby. Jeżeli jest kwaśny (pH poniżej 6), powinno się zwapnować ziemię dolomitem lub kredą. Można też zastosować preparat niszczący mech. Następnie należy przeprowadzić renowację trawnika.

6. Nierównomierne zabarwienie trawnika

Należy obficie podlać darń, żeby zmniejszyć stężenie soli mineralnych. Jeżeli trawnik miejscowo uległ zniszczeniu, trzeba dosiać trawę. Nawozy najlepiej rozmieścić za pomocą siewnika, dzięki temu będą równomiernie rozłożone. Można też zalecaną dawkę preparatu podzielić na dwie części i rozsiać je równo po powierzchni murawy, raz idąc wzdłuż, a raz w poprzek.

7. Zasychające końce źdźbeł

Trzeba naostrzyć nóż kosiarki, by nie szarpał liści. Liści traw nie należy skracać więcej niż o połowę (a w czasie upałów nawet mniej).

8. Plamy na trawniku

Trzeba dokładnie wygrabić trawnik i przeprowadzić jego renowację. Należy pamiętać o tym, że pojawieniu się chorób darni sprzyja nadmierne nawożenie azotem (szczególnie niebezpieczne jesienią), zbyt niskie koszenie trawy (nie wolno jednak zapomnieć o jej skróceniu przez zimą; pozostawienie długich źdźbeł sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej), częste, ale mało intensywne podlewanie, dopuszczenie do powstania grubej warstwy filcu.

9. Miejscowo uszkodzona murawa

Darń w zniszczonym miejscu należy wyciąć i w powstały otwór włożyć łatę pobraną z mniej wyeksponowanej części trawnika. Po dociśnięciu jej do podłoża i delikatnym zagrabieniu trzeba podlać murawę. Miejsce, z którego wycięto łatę, należy wypełnić żyzną ziemią, ubić i posiać tam trawę.

Autor: HUSQVARNA

O wyglądzie trawnika decyduje właściwe koszenie. Pracę ułatwi dobra kosiarka (fot. HUSQVARNA).

10. W uczęszczanych miejscach zginęła trawa

Jeżeli darń została wydeptana, a podłoże nadmiernie ubite, trzeba rozluźnić i napowietrzyć glebę. Jeżeli teren jest mały, można go przekopać i wyrównać, a następnie ułożyć na przykład kamienne plastry tworzące przejście. Przestrzeń między nimi należy obsiać trawą. Drugie rozwiązanie – poddać darń aeracji, czyli napowietrzaniu. Do wykonania zabiegu służy aerator, który głęboko nakłuwa murawę. Można też zastosować widły. Wbija się je w ziemię na głębokość 10-15 cm w odstępach co 15 cm. Napowietrzanie w często deptanych miejscach należy powtarzać co roku wiosną.

Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z trawnikiem.

11. Kopce ziemi na trawniku

To oznaka żerowania kreta, który buduje bardzo długie korytarze i kominy wentylacyjne, czyli kopce. By się ich pozbyć, trzeba wepchnąć jak najwięcej ziemi z kopca w otwór zrobiony przez kreta, a resztę rozgarnąć (wkrótce przerośnie trawą). Zwalczanie tych zwierząt nie jest łatwe. Zdarza się, że środki działające na jedne krety są ignorowane przez inne. W korytarzach można zakopać preparaty odstraszające (takie jak Krecik czy Kretol), szmatki nasączone ropą, spleśniałe skórki cytryny, liście bzu czarnego i inne produkty o intensywnym, drażniącym zapachu.

Krety nie lubią też drgań ziemi. Niekiedy wystarczy umieścić w kopcach wirujące na wietrze wiatraczki albo tak zakopać puste butelki, by ich szyjki wystawały nieco ponad powierzchnię ziemi (wpadające do wnętrza powietrze nieprzyjemnie świszcze).

Wiele osób twierdzi, że skuteczne są puszki po piwie umieszczone na wbitych w krecich korytarzach prętach. Czasami wystarczy obecność i zapach kota w ogrodzie. W sklepach można też kupić zasilane bateriami odstraszacze emitujące nieprzyjemne dla kretów dźwięki. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak ułożenie w glebie jeszcze przed założeniem trawnika siatki, która uniemożliwi budowę kopca.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki żywopłot? Żywopłot liściasty czy żywopłot...

Żywopłot izoluje działkę od świata zewnętrznego, chroni ją przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed...

Choroby trawnika. Jak je rozpoznać i skutecznie z...

Trawnik bez odpowiedniej pielęgnacji szybko traci swój urok, przegrywając walkę z chwastami, mchem i...

Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do...

Staranne założenie trawnika to połowa sukcesu. Potem trawnik trzeba kosić i podlewać, kosić i podlewać... a...

Pielęgnacja trawnika po zimie. Jak dbać o trawę w...

Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo dbać o trawę w ogrodzie, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas...

11 najczęstszych problemów z trawnikiem. Jakie są...

Trawnik to wizytówka posesji, często decyduje o wyglądzie całego ogrodu. Zdarza się jednak, że jego stan...

Rośliny cebulowe na trawniku: krokus, szafirek,...

Trawnik w ogrodzie możemy urozmaicić, sadząc w nim rośliny cebulowe. W murawie dobrze czują się gatunki,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.