| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Markiza tarsowa. Jak wybrać najlepszą markizę na taras

Markiza tarsowa. Jak wybrać najlepszą markizę na taras

Markiza tarasowa daje cień w upalne, słoneczne dni. Sprawdź jak wybrać najlepszą markizę na taras. Poznaj rodzaje takich osłon.

Autor: Stegu

Standardowe markizy tarasowe mają szerokość od 100 do 700 cm i wysięg od 150 do 410 cm. Wybór zaczyna się więc od określenia odpowiednich jej wymiarów. Markiza może osłaniać cały taras lub tylko jego część

Jak zbudowana jest markiza tarasowa

Tkanina ocieniająca taras zwija się na rurę nawojową, która jest połączona z belką mocującą umożliwiającą przytwierdzenie markizy do ściany lub płyty balkonowej. Ważnym elementem markizy są składane ramiona poruszane znajdującymi się w nich sprężynami. Ruch ramion powoduje rozwinięcie lub zwinięcie tkaniny, czyli poszycia markizy.

Rodzaje markiz na taras

Jeśli wybierze się markizę z regulowanym kątem nachylenia, dodatkowym elementem konstrukcji są wsporniki ramion. Są markizy bez kasety, z półkasetą, czyli wyposażone w daszek osłaniający rurę nawojową z tkaniną, oraz z kasetą (po zwinięciu markizy całość – rura nawojowa, poszycie i składane ramiona – jest chowana w aluminiowej kasecie). Najtańsza jest wersja bez kasety, ale warto ją wybrać tylko wtedy, gdy markiza będzie zamocowana pod zadaszeniem, balkonem lub zamierza się ją zdemontować po lecie i przechowywać w domu bądź garażu.

Markiza z dodatkową uszczelką

Do najdroższej markizy z kasetą niektórzy producenci oferują dodatkową uszczelkę, która ma skutecznie chronić poszycie i konstrukcję przed opadami oraz brudem. Jest to przydatne zwłaszcza jesienią, kiedy zacinający deszcz mógłby się dostać do kasety i zamoczyć tkaninę. Ponieważ nie korzysta się wtedy z markizy, tkanina nie ma możliwości szybkiego wyschnięcia i tworzą się na niej brudne zacieki.

Produkt z certyfikatem

Markizy nie są odporne na silny wiatr. Warto wybrać taką, która ma certyfikat potwierdzający klasę odporności na jego podmuchy (klasa wskazuje na to, przy jakiej prędkości wiatru markiza może pozostać rozłożona). Klasa pierwsza (najniższa) oznacza, że markiza wytrzyma wiatr wiejący z prędkością 5,5-7,9 m/s, czyli lekko poruszający gałęziami. Klasa trzecia (najwyższa) – że nie zniszczy jej nawet wiatr wiejący z prędkością 10,8- -13,8 m/s, który porusza grube gałęzie i wyrywa parasole ogrodowe.

Napęd do markizy

Markizę można zwijać i rozwijać za pomocą ręcznej korby lub napędu elektrycznego. Obsługa ręczna nie jest ciężka, ale wyposażenie markizy w napęd elektryczny pozwala także na montaż czujników pogodowych – wiatrowego i słoneczno-wiatrowego. Dzięki nim markiza automatycznie się rozwija, gdy na tarasie pojawi się słońce, i zwija, kiedy nagle zerwie się silny wiatr. Jeśli markiza jest osłonięta balkonem lub okapem, alternatywą dla czujnika wiatru jest czujnik drgań mocowany na belce na krawędzi markizy. Zwija się ona automatycznie, gdy drgania konstrukcji przekroczą wartość ustawioną na czujniku. Czujnik sterujący pracą markizy może być zasilany tradycyjnie albo solarnie. Udogodnieniem może być także wbudowany w markizę promiennik ciepła z lampą kwarcowo-halogenową, który ogrzeje taras wieczorem.

Trwałość

Warto dopytać, na ile lat i na które części jest udzielana gwarancja. Najczęściej producenci dają dłuższą gwarancję na poszycie (do dziesięciu lat) oraz krótszą na konstrukcję i napęd (do pięciu lat). Tkaniny są impregnowane, odporne na płowienie, odbarwienie, rozerwanie i zanieczyszczenia powietrza. Produkuje się też markizy z materiału pokrytego wodoodporną folią i samoczyszczącego. Brud nie wnika wtedy w głąb tkaniny, więc może być spłukany przez deszcz. Ale nawet markizę z materiału samoczyszczącego należy zwinąć w czasie burzy. Uwaga: markizy nie można zwijać, dopóki całkowicie nie wyschnie, bo jej poszycie może zapleśnieć.

Przeczytaj dodatkowo:
Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Duże okna i profile aluminiowe – rozwiązanie do...

Projekty wielkometrażowych rezydencji tworzone są nie tylko z myślą o walorach estetycznych, ale także o...

Drewno na taras. Inspirująca galeria desek...

Taras naziemny to ozdoba budynku, ale przede wszystkim cenione miejsce wypoczynku i spotkań rodzinnych lub...

Salon pod chmurką - aranżacja tarasu

Zobacz, jak urządzić salon na tarasie. Projektantka wnętrz doradza, jak wybrać meble tarasowe. Tekstylia i...

Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak...

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on...

Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy. Deski...

S-Board to innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy, łączący w sobie właściwości kompozytu najnowszej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.