| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Tulipany - podział na grupy. Poznaj wczesne i późniejsze odmiany tulipanów

Tulipany - podział na grupy. Poznaj wczesne i późniejsze odmiany tulipanów

Tulipany dzieli się na kilkanaście grup różniących się od siebie kształtem kwiatów, wysokością roślin i terminem kwitnienia. Do najwcześniej kwitnących należą tulipany botaniczne, a najbardziej dekoracyjne są tulipany strzępiaste.

Autor: Jupiterimages

Tulipany z grupy Viridiflora kwitną pod koniec maja i dorastają do 30–50 cm. Wyróżniają je kwiaty o płatkach z zielonymi przebarwieniami w kształcie smug bądź pasków.

Tulipany z grupy liliokształtnych kwitną na przełomie kwietnia i maja, osiągają 40–50 cm wysokości. Mają duże, kielichowate, wysmukłe kwiaty o długich, wąskich, ostro zakończonych, wygiętych płatkach. Bardzo dobrze nadają się na kwiat cięty. Ujemną ich cechą jest wrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Tulipany z grupy pojedynczych późnych (tzw. Cottage) wyróżniają się różnorodnością barw kwiatów i bardzo silnym wzrostem (50–65 cm), kwitną w połowie maja. Z uwagi na sztywny pęd i wyjątkową trwałość cenione są jako kwiat cięty, nadają się także do pędzenia.

Tulipany z grupy Rembrandta kwitną w drugiej połowie maja. Ich wspólną cechą jest sposób ubarwienia płatków, które są pasiaste, smugowate, często wielobarwne.

Tulipany z grupy papuzich mają około 50 cm wysokości. Kwitną w drugiej połowie maja, kwiaty są duże, ciężkie, charakterystycznie powyginane, postrzępione i dwubarwne (podobne kształtem do papug). W drugiej połowie maja zakwitają tulipany z grupy pełnych późnych (tzw. peoniowych) o pełnych kwiatach, osadzonych na łodygach 50 cm długości.

Do najwcześniej kwitnących należą tulipany botaniczne, a wśród nich kwitnące już w marcu odmiany z grupy tulipanów Kaufmanna o dużych kwiatach, najczęściej w czystych kolorach, z dużą, trójkątną plamą na zewnętrznych płatkach oraz liściach z brązowymi smugami. Rośliny mają 15–30 cm wysokości i szczególnie atrakcyjnie prezentują się na rabatach i skalniakach.

Do botanicznych zalicza się także tulipany z grupy Griega, które dorastają do 40 cm. Ich najczęściej dwubarwne kwiaty pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Charakterystyczną cechą roślin tej grupy są duże, pofalowane liście z czerwonobrązowymi kropkami lub kreskami; czarna, żółto obrzeżona plama na dnie kielicha kwiatowego oraz grube, różowe, fioletowe lub brązowe, owłosione pędy. Duże, ognistoczerwone w kształcie pucharu kwiaty tulipanów botanicznych z grupy Fosteriana pojawiają się w kwietniu. Są szczególnie ozdobne w drugiej fazie kwitnienia, gdy płatki rozkładają się na boki tworząc duże rozety. Rośliny osiągają 30–40 cm i mają dekoracyjne liście z wąską, brunatną obwódką.

Tulipany z grupy pojedynczych wczesnych mają 25–30 cm wysokości, doskonale prezentują się na rabatach, nadają się do pędzenia. Ich pojedyncze, najczęściej jednobarwne, rzadziej dwubarwne (z obwódką), złożone zawsze z 6 płatków kwiaty pojawiają się w kwietniu. Podobny termin kwitnienia i wysokość mają tulipany z grupy pełnych wczesnych. Różnią się jednak liczbą płatków w kwiatach – jest ich więcej, co sprawia, że kształtem przypominają piwonie. Kwitną w kwietniu, polecane są do obsadzania rabat bądź pojemników ustawianych na balkonach i tarasach.

Tulipany z grupy Triumph osiągają nawet do 55 cm wysokości i zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Cenione są głównie ze względu na piękne kwiaty osadzone na mocnej, sztywnej łodydze, dzięki czemu nadają się na kwiaty cięte. Bardzo często ich matowe płatki są obrzeżone paskiem o kontrastującej barwie. Tulipany z grupy mieszańców Darwina (hybrydy Darwina) zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Cechuje je silny wzrost (50–60 cm) oraz duże, pojedyncze, jednobarwne kwiaty o jajowatych, nieco błyszczących płatkach.Charakterystyczną ich cechą jest wysoka plenność oraz odporność na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Tulipany z grupy Crispa (strzępiaste) zostały wyhodowane niedawno, ale szybko zyskały dużą popularność. Kwitną na przełomie kwietnia i maja, osiągają 50–65 cm wysokości. Ich kwiaty mają drobno postrzępione brzegi płatków (ang. crisp – kruchy, kędzierzawy) i są szczególnie polecane na kwiat cięty.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie rośliny odstraszają komary? Skuteczny...

Zastanawiasz się co zrobić, żeby skutecznie odstraszyć komary? Mamy sposób na pozbycie się tych...

Rośliny na suche bukiety

Kompozycje z suchych kwiatów to dekoracje, które zdobią wnętrza przez cały rok. Z powodzeniem...

Najpiękniejsze rośliny ozdobne na wrzosowisko

Wrzosowisko to pagórkowaty teren przepięknie obsadzony wrzosami. Taki uroczy zakątek można zbudować...

Pielęgnacja kwiatów. Co zrobić, aby kwiaty cięte...

Jak pielęgnować cięte kwiaty, aby jak najdłużej stały w wazonie? Dlaczego należy pozbyć się liści? Jak często...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Kamień w ogrodzie. Jaki rodzaj kamienia...

Kamień to naturalny budulec powszechnie stosowany w ogrodzie. Poszczególne kamienie ogrodowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.