| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Grupy tulipanów. Poznaj odmiany tulipanów - zdjęcia

Grupy tulipanów. Poznaj odmiany tulipanów - zdjęcia

Poznaj charakterystyczne cechy grup tulipanów i odmiany tulipanów. Tulipany dzieli się na kilkanaście grup różniących się od siebie kształtem kwiatów, wysokością roślin i terminem kwitnienia. Do najwcześniej kwitnących należą tulipany botaniczne, a najbardziej dekoracyjne są tulipany strzępiaste.

Tulipany - jedne z najpopualrniejszych roslin cebulowych kwitnących wiosną dzili się na kilka grup. poznaj charakterystyczne cechy każdej z grup tulipanów. 

Tulipany z grupy Viridiflora kwitną pod koniec maja i dorastają do 30–50 cm. Wyróżniają je kwiaty o płatkach z zielonymi przebarwieniami w kształcie smug bądź pasków.

Tulipany z grupy liliokształtnych kwitną na przełomie kwietnia i maja, osiągają 40–50 cm wysokości. Mają duże, kielichowate, wysmukłe kwiaty o długich, wąskich, ostro zakończonych, wygiętych płatkach. Bardzo dobrze nadają się na kwiat cięty. Ujemną ich cechą jest wrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Tulipany z grupy pojedynczych późnych (tzw. Cottage) wyróżniają się różnorodnością barw kwiatów i bardzo silnym wzrostem (50–65 cm), kwitną w połowie maja. Z uwagi na sztywny pęd i wyjątkową trwałość cenione są jako kwiat cięty, nadają się także do pędzenia.

Tulipany z grupy Rembrandta kwitną w drugiej połowie maja. Ich wspólną cechą jest sposób ubarwienia płatków, które są pasiaste, smugowate, często wielobarwne.

Tulipany z grupy papuzich mają około 50 cm wysokości. Kwitną w drugiej połowie maja, kwiaty są duże, ciężkie, charakterystycznie powyginane, postrzępione i dwubarwne (podobne kształtem do papug). W drugiej połowie maja zakwitają tulipany z grupy pełnych późnych (tzw. peoniowych) o pełnych kwiatach, osadzonych na łodygach 50 cm długości.

Do najwcześniej kwitnących należą tulipany botaniczne, a wśród nich kwitnące już w marcu odmiany z grupy tulipanów Kaufmanna o dużych kwiatach, najczęściej w czystych kolorach, z dużą, trójkątną plamą na zewnętrznych płatkach oraz liściach z brązowymi smugami. Rośliny mają 15–30 cm wysokości i szczególnie atrakcyjnie prezentują się na rabatach i skalniakach.

Do botanicznych zalicza się także tulipany z grupy Griega, które dorastają do 40 cm. Ich najczęściej dwubarwne kwiaty pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Charakterystyczną cechą roślin tej grupy są duże, pofalowane liście z czerwonobrązowymi kropkami lub kreskami; czarna, żółto obrzeżona plama na dnie kielicha kwiatowego oraz grube, różowe, fioletowe lub brązowe, owłosione pędy. Duże, ognistoczerwone w kształcie pucharu kwiaty tulipanów botanicznych z grupy Fosteriana pojawiają się w kwietniu. Są szczególnie ozdobne w drugiej fazie kwitnienia, gdy płatki rozkładają się na boki tworząc duże rozety. Rośliny osiągają 30–40 cm i mają dekoracyjne liście z wąską, brunatną obwódką.

Tulipany z grupy pojedynczych wczesnych mają 25–30 cm wysokości, doskonale prezentują się na rabatach, nadają się do pędzenia. Ich pojedyncze, najczęściej jednobarwne, rzadziej dwubarwne (z obwódką), złożone zawsze z 6 płatków kwiaty pojawiają się w kwietniu. Podobny termin kwitnienia i wysokość mają tulipany z grupy pełnych wczesnych. Różnią się jednak liczbą płatków w kwiatach – jest ich więcej, co sprawia, że kształtem przypominają piwonie. Kwitną w kwietniu, polecane są do obsadzania rabat bądź pojemników ustawianych na balkonach i tarasach.

Tulipany z grupy Triumph osiągają nawet do 55 cm wysokości i zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Cenione są głównie ze względu na piękne kwiaty osadzone na mocnej, sztywnej łodydze, dzięki czemu nadają się na kwiaty cięte. Bardzo często ich matowe płatki są obrzeżone paskiem o kontrastującej barwie. Tulipany z grupy mieszańców Darwina (hybrydy Darwina) zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Cechuje je silny wzrost (50–60 cm) oraz duże, pojedyncze, jednobarwne kwiaty o jajowatych, nieco błyszczących płatkach.Charakterystyczną ich cechą jest wysoka plenność oraz odporność na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Tulipany z grupy Crispa (strzępiaste) zostały wyhodowane niedawno, ale szybko zyskały dużą popularność. Kwitną na przełomie kwietnia i maja, osiągają 50–65 cm wysokości. Ich kwiaty mają drobno postrzępione brzegi płatków (ang. crisp – kruchy, kędzierzawy) i są szczególnie polecane na kwiat cięty.

Autor: Jupiterimages

Polecamy film: Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią? Więcej filmów na Murator.tv

Rozchodnik okazały - uprawa rozchodnika w ogrodzie

Rozchodnik okazały to bylina o dekoracyjnych kwiatach, które pojawiają się na przełomie lata...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i...

Cięcie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wszystkie krzewy ogrodowe...

Popularne świerki do ogrodu. Świerki - uprawa,...

Podstawowe gatunki świerków zaleca się sadzić głównie w dużych ogrodach. Świerki to okazałe...

Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...

Iglaki do ogrodu. Przegląd roślin iglastych:...

Iglaki do ogrodu: zdjęcia, gatunki, kompozycje. Iglaki to żywe dekoracje spotykane niemal w każdym ogrodzie....

Pnącza: rośliny wieloletnie, które otulą twój...

Wybieramy pnącza do ogrodu. Jeśli masz mały ogród i chcesz stworzyć zielone osłony zapewniających...