| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Grupy tulipanów. Poznaj odmiany tulipanów - zdjęcia

Grupy tulipanów. Poznaj odmiany tulipanów - zdjęcia

Poznaj charakterystyczne cechy grup tulipanów i odmiany tulipanów. Tulipany dzieli się na kilkanaście grup różniących się od siebie kształtem kwiatów, wysokością roślin i terminem kwitnienia. Do najwcześniej kwitnących należą tulipany botaniczne, a najbardziej dekoracyjne są tulipany strzępiaste.

Tulipany - jedne z najpopualrniejszych roslin cebulowych kwitnących wiosną dzili się na kilka grup. poznaj charakterystyczne cechy każdej z grup tulipanów. 

Tulipany z grupy Viridiflora kwitną pod koniec maja i dorastają do 30–50 cm. Wyróżniają je kwiaty o płatkach z zielonymi przebarwieniami w kształcie smug bądź pasków.

Tulipany z grupy liliokształtnych kwitną na przełomie kwietnia i maja, osiągają 40–50 cm wysokości. Mają duże, kielichowate, wysmukłe kwiaty o długich, wąskich, ostro zakończonych, wygiętych płatkach. Bardzo dobrze nadają się na kwiat cięty. Ujemną ich cechą jest wrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Tulipany z grupy pojedynczych późnych (tzw. Cottage) wyróżniają się różnorodnością barw kwiatów i bardzo silnym wzrostem (50–65 cm), kwitną w połowie maja. Z uwagi na sztywny pęd i wyjątkową trwałość cenione są jako kwiat cięty, nadają się także do pędzenia.

Tulipany z grupy Rembrandta kwitną w drugiej połowie maja. Ich wspólną cechą jest sposób ubarwienia płatków, które są pasiaste, smugowate, często wielobarwne.

Tulipany z grupy papuzich mają około 50 cm wysokości. Kwitną w drugiej połowie maja, kwiaty są duże, ciężkie, charakterystycznie powyginane, postrzępione i dwubarwne (podobne kształtem do papug). W drugiej połowie maja zakwitają tulipany z grupy pełnych późnych (tzw. peoniowych) o pełnych kwiatach, osadzonych na łodygach 50 cm długości.

Do najwcześniej kwitnących należą tulipany botaniczne, a wśród nich kwitnące już w marcu odmiany z grupy tulipanów Kaufmanna o dużych kwiatach, najczęściej w czystych kolorach, z dużą, trójkątną plamą na zewnętrznych płatkach oraz liściach z brązowymi smugami. Rośliny mają 15–30 cm wysokości i szczególnie atrakcyjnie prezentują się na rabatach i skalniakach.

Do botanicznych zalicza się także tulipany z grupy Griega, które dorastają do 40 cm. Ich najczęściej dwubarwne kwiaty pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Charakterystyczną cechą roślin tej grupy są duże, pofalowane liście z czerwonobrązowymi kropkami lub kreskami; czarna, żółto obrzeżona plama na dnie kielicha kwiatowego oraz grube, różowe, fioletowe lub brązowe, owłosione pędy. Duże, ognistoczerwone w kształcie pucharu kwiaty tulipanów botanicznych z grupy Fosteriana pojawiają się w kwietniu. Są szczególnie ozdobne w drugiej fazie kwitnienia, gdy płatki rozkładają się na boki tworząc duże rozety. Rośliny osiągają 30–40 cm i mają dekoracyjne liście z wąską, brunatną obwódką.

Tulipany z grupy pojedynczych wczesnych mają 25–30 cm wysokości, doskonale prezentują się na rabatach, nadają się do pędzenia. Ich pojedyncze, najczęściej jednobarwne, rzadziej dwubarwne (z obwódką), złożone zawsze z 6 płatków kwiaty pojawiają się w kwietniu. Podobny termin kwitnienia i wysokość mają tulipany z grupy pełnych wczesnych. Różnią się jednak liczbą płatków w kwiatach – jest ich więcej, co sprawia, że kształtem przypominają piwonie. Kwitną w kwietniu, polecane są do obsadzania rabat bądź pojemników ustawianych na balkonach i tarasach.

Tulipany z grupy Triumph osiągają nawet do 55 cm wysokości i zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Cenione są głównie ze względu na piękne kwiaty osadzone na mocnej, sztywnej łodydze, dzięki czemu nadają się na kwiaty cięte. Bardzo często ich matowe płatki są obrzeżone paskiem o kontrastującej barwie. Tulipany z grupy mieszańców Darwina (hybrydy Darwina) zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Cechuje je silny wzrost (50–60 cm) oraz duże, pojedyncze, jednobarwne kwiaty o jajowatych, nieco błyszczących płatkach.Charakterystyczną ich cechą jest wysoka plenność oraz odporność na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Tulipany z grupy Crispa (strzępiaste) zostały wyhodowane niedawno, ale szybko zyskały dużą popularność. Kwitną na przełomie kwietnia i maja, osiągają 50–65 cm wysokości. Ich kwiaty mają drobno postrzępione brzegi płatków (ang. crisp – kruchy, kędzierzawy) i są szczególnie polecane na kwiat cięty.

Autor: Jupiterimages

Polecamy film: Kwiaty i rośliny cebulowe w ogrodzie. Co sadzić jesienią? Więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i...

Cięcie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wszystkie krzewy ogrodowe...

Choinkowy QUIZ przedświąteczny. Czy znasz drzewa...

Świerki, jodły, daglezje i sosny to drzewa iglaste najczęściej pojawiające się w naszych ogrodach, ale też w...

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Rośliny na suche bukiety

Kompozycje z suchych kwiatów to dekoracje, które zdobią wnętrza przez cały rok. Z powodzeniem...