| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Narzędzia ogrodowe po sezonie: jak je dobrze zabezpieczyć

Narzędzia ogrodowe po sezonie: jak je dobrze zabezpieczyć

Narzędzia ogrodowe po sezonie należy odpowiednio zabezpieczyć.  Wszystkie narzędzia używane w sezonie w ogrodzie trzeba prezde wszystkim oczyścić, a potem zakonserwować. Konserwacja każdego z narzędzi ogrodowych jest inna. Podpowiadamy jak się co tego zabrać...

Wszystkie narzędzia ogrodowe po sezonie trzeba oczyścić z resztek roślin i ziemi, a ich matalowe części posmarować olejem do konserwacji maszyn. Miejsca połączeń ruchomych elementów warto nasmarować preparatem WD-40, który nie tylko czyści i smaruje , ale także usuwa wodę z trudnych do osuszenia miejsc i pozostawia warstwę zapobiegającą korozji.

Jak zabezpieczyć po sezonie narzędzia ręczne

Łopaty, grabie, motyki i pazurki oraz elementy tnące sekatorów, nożyc do traw i nożyc do żywopłotów warto na kilka minut zanurzyć we wrzątku albo przetrzeć spirytusem. W ten sposób zniszczone zostaną bakterie, grzyby i nicienie. Miejsca połączeń ruchomych części narzędzi ogrodowych warto posmarować preparatem do konserwacji.

Autor: Andrzej Szandomirski

Konserwacja po sezonie urządzeń elektrycznych i spalinowych

Elektryczne i spalinowe pilarki, nożyce do żywopłotów, kosiarki i podkaszarki mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. W razie widocznych uszkodzeń trzeba oddać je do serwisu. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały.

W kosiarce najważniejsza jest konserwacja jej spodu. Korpus należy oczyścić z trawy, a metalowe części zabezpieczyć przed korozją. Noże trzeba naostrzyć lub wymienić na nowe.

Kosiarki spalinowe powinny być konserwowane zgodnie z instrukcją obsługi, gdyż sposób konserwacji zależy od typu urządzenia.

Niezależnie od typu kosiarki spalinowej należy: 

  • odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej,
  • oczyścić albo wymienić filtr powietrza,
  • zużyć paliwo do końca (nie wylewać),
  • wymienić olej (w niektórych typach kosiarek robi się to wiosną),
  • wnieść kosiarkę do pomieszczenia, zanim ostygnie jej silnik – zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych.

Warto też zakonserwować cylindry silnika: odkręcić świece, wstrzyknąć olej silnikowy i ponownie wkręcić świece. Wiosną po uruchomieniu kosiarki olej się wypali (będzie trochę dymić, ale nie należy się tym przejmować).
Kosiarka spalinowa musi zawsze stać poziomo. W przeciwnym razie może zostać uszkodzony gaźnik lub zalany filtr. W czasie czyszczenia i sprawdzania nie należy jej odwracać ani przechylać na boki, a jedynie odchylić do tyłu.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak zabezpieczyć instalację elektryczną na...

Zewnętrzna instalacja elektryczna musi spełniać przede wszystkim wymagania szczelności i trwałości....

Narzędzia do cięcia żywopłotu - przegląd...

Narzędzia do cięcia żywopłotu pomogą w prawidłowej pielęgnacji żywopłotu. Dzięki zabiegowi cięcia, żywopłot...

Jak wybrać dobrą kosiarkę: co sprawdzić przy...

Oto poradnik dla tych, którzy zastanawiają się jak wybrać dobrą kosiarkę. Do zakupu odpowiedniej...

Gdzie magazynować deszczówkę - w zbiorniku,...

Działka zalana przez uporczywie padający deszcz nie jest miejscem ani ładnym, ani bezpiecznym. Warto więc...

Jak walczyć ze śniegiem w ogrodzie: narzędzia i...

Aby walczyć ze śniegiem w ogrodzie niezbędne są narzędzia i urządzenia do odśnieżania. Przedstawiamy przegląd...

Jak wybrać odśnieżarkę spalinową? Odśnieżarki i...

W sprzedaży jest sporo modeli spalinowych odśnieżarek. Podpowiadamy, jak wybrać odśnieżarkę spalinową...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.