| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Jak zabezpieczyć narzędzia po sezonie

Jak zabezpieczyć narzędzia po sezonie

W grudniu, gdy ogród nie wymaga wiele uwagi, warto nieco czasu poświęcić narzędziom ogrodowym. Wszystkie narzędzia trzeba oczyścić i zakonserwować. Z każdym nalezy postępować indywidualnie, dlatego podpowiadamy jak się co tego zabrać...

Wszystkie narzędzia ogrodowe trzeba oczyścić z resztek roślin i ziemi, a ich matalowe części posmarować olejem do konserwacji maszyn. Miejsca połączeń ruchomych elementów warto nasmarować preparatem WD-40, który nie tylko czyści i smaruje , ale także usuwa wodę z trudnych do osuszenia miejsc i pozostawia warstwę zapobiegającą korozji.

Domowy warsztat - pomysły na prezent dla majsterkowicza

Narzędzia ręczne

Łopaty, grabie, motyki i pazurki oraz elementy tnące sekatorów, nożyc do traw i nożyc do żywopłotów warto na kilka minut zanurzyć we wrzątku albo przetrzeć spirytusem. W ten sposób zniszczone zostaną bakterie, grzyby i nicienie.

Miejsca połączeń ruchomych części narzędzi ogrodowych warto posmarować preparatem do konserwacji.

Autor: Andrzej Szandomirski

Urządzenia elektryczne i spalinowe

Elektryczne i spalinowe pilarki, nożyce do żywopłotów, kosiarki i podkaszarki mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. W razie widocznych uszkodzeń trzeba oddać je do serwisu. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały.

W kosiarce najważniejsza jest konserwacja jej spodu. Korpus należy oczyścić z trawy, a metalowe części zabezpieczyć przed korozją. Noże trzeba naostrzyć lub wymienić na nowe.

Kosiarki spalinowe powinny być konserwowane zgodnie z instrukcją obsługi, gdyż sposób konserwacji zależy od typu urządzenia.

Niezależnie od typu kosiarki spalinowej należy: 

  • odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej,
  • oczyścić albo wymienić filtr powietrza,
  • zużyć paliwo do końca (nie wylewać),
  • wymienić olej (w niektórych typach kosiarek robi się to wiosną),
  • wnieść kosiarkę do pomieszczenia, zanim ostygnie jej silnik – zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych.

Warto też zakonserwować cylindry silnika: odkręcić świece, wstrzyknąć olej silnikowy i ponownie wkręcić świece. Wiosną po uruchomieniu kosiarki olej się wypali (będzie trochę dymić, ale nie należy się tym przejmować).
Kosiarka spalinowa musi zawsze stać poziomo. W przeciwnym razie może zostać uszkodzony gaźnik lub zalany filtr. W czasie czyszczenia i sprawdzania nie należy jej odwracać ani przechylać na boki, a jedynie odchylić do tyłu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zimowe porządki w ogrodzie, czyli jak walczyć ze...

Kiedy już przygotowaliśmy ogród na nadejście zimy, pozbieraliśmy suche liście, osłoniliśmy rośliny,...

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Zadbany trawnik jest chlubą właściciela i obiektem zazdrości sąsiadów. W pielęgnację - zwykłej...

Narzędzia do ogrodu

Każdy ogród – mały czy duży, pełen roślin, czy też w większości obsiany trawą – wymaga...

Porządki po sezonie. Narzędzia do sprzątania -...

Chłodne ranki i coraz krótsze dni to znak, że trzeba przygotować ogród do zimy. Czekają nas...

Do czego używać myjki ciśnieniowiej w domu...

Myjka ciśnieniowa wcale nie służy wyłącznie do czyszczenia samochodu. Ba, idealnie sprawdzi się w wielu...

Ogrzewanie otoczenia domu: jak bez wysiłku...

Odśnieżanie otoczenia domu to czynność, która spędza sen z powiek nie jednemu gospodarzowi. Jak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.