| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Oświetlenie łazienki - zarówno małej, jak i pokoju kąpielowego. Oświetlenie lustra

Oświetlenie łazienki - zarówno małej, jak i pokoju kąpielowego. Oświetlenie lustra

Zasady dotyczące rozmieszczenia światła w łazience - zarówno w tej małej, jak i w dużym pokoju kąpielowym - są takie same. Są w niej potrzebne przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia - ogólne i oświetlenie lustra, a także zimna barwa światła. Jakich dodatkowych zasad trzeba przestrzegać podczas planowania oświetlenia łazienki?

Oświetlenie małej łazienki

W miniaturowej, niskiej łazience wystarczy jedna lampa na suficie nad lustrem. Dobrze jest wybrać taką z matowego szkła. W większej łazience dwa rodzaje oświetlenia to minimum. Pierwszy zapewni oświetlenie ogólne, drugi – osoby stojącej przed lustrem. Oświetleniem ogólnym mogą być oprawy natynkowe (plafoniera, reflektorki) lub wpuszczane w sufit podwieszany: reflektorki lub tzw. oczka ukierunkowane do dołu i/lub na ściany, a także listwy LED ukryte we wnęce sufitu, tak by światło obmywało ściany.

Najwygodniej, gdy oświetlenie ogólne i to nad lustrem są zamontowane na dwóch niezależnych obwodach. Wtedy można je włączać razem lub osobno. To wygodne i oszczędne, gdy np. korzystamy tylko z toalety. Ważna jest też temperatura barwowa źródeł światła i wskaźnik oddawania kolorów (Ra). Informacje o nich znajdziesz na opakowaniach źródeł światła.

Znaczenie barwy światła

Polecana do łazienek chłodna temperatura barwowa zapewnia wyższy kontrast i lepszą ostrość widzenia detali. To ważne podczas golenia lub makijażu. O ile wnętrza nowoczesne, w których dominują biel i chłodne barwy, wręcz wymagają światła chłodniejszego o barwie dziennej 5000-6500 K lub chłodnobiałej 4000-5000 K, o tyle stylowe w tradycyjnej ciepłej kolorystyce potrzebują cieplejszego, bardziej miękkiego i rozproszonego – 2700-3500 K.

Warto jednak pójść na kompromis i zastosować chłodniejsze źródła światła – 3500-4000 K. Należy też pamiętać, że im chłodniejsza barwa światła, tym jego natężenie powinno być wyższe.

Autor: Alicja Radej

Współczynnik oddawania barw określa, jak wiernie postrzegamy barwy. Im jest on wyższy, tym barwy są lepiej oddawane. W łazience nie powinien być niższy niż 80%, a dla chłodnych barw światła odpowiedni będzie nawet ponad 90%. Tyle że większość z nas nie zauważy różnicy między światłem o współczynniku 80 a 90%.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Oświetlenie pokoju kąpielowego

Pokój kąpielowy to więcej niż łazienka. To oaza, miejsce relaksu. Poza oświetleniem ogólnym i oświetleniem luster warto zainstalować także trzeci obwód na ściemniaczu z oddzielnym oświetleniem strefy kąpielowej. Różne obwody pozwolą stworzyć inny klimat podczas porannej toalety (pobudzające jasne chłodne światło ogólne) i podczas relaksującej kąpieli wieczornej (stonowane ciepłe światło w strefie kąpielowej).

Światło o ciepłej barwie (o temperaturze barwowej poniżej 3000 K) najlepiej służy odprężeniu. Dobrze, żeby źródła światła nad wanną nie były widoczne, by nie oślepiały osoby odpoczywającej w kąpieli. Odpowiednie będą oprawy wykorzystujące jako źródła światła diody LED. Listwy czy punkty z diodami nie wymagają żadnej oprawy i można je ukryć w elementach architektury. Zaletą LED jest też możliwość świecenia na kolorowo. Wygodnie, gdy jest sterowane pilotem. To już zapowiedź kąpieli z chromoterapią. Uwaga! Barwne światło najlepiej się prezentuje na tle białych ścian.

W strefie kąpielowej można też zastosować oświetlenie stricte dekoracyjne. Wybór rozwiązań jest bardzo duży: oświetlenie światłowodowe, tzw. gwieździste niebo, czyli ciemny sufit usiany drobnymi świecącymi punktami, czy podświetlany napinany sufit ze specjalnej folii PCW. Inne pomysły nie dają światła, jedynie przełamują ciemność i kreują nastrój: diody niczym kryształki wmontowane w fugi między płytkami, podświetlane półki, wnęki, schody, podstawy wanien itp.

Alternatywą mogą być małe lampy przenośne wyposażone w akumulator, dzięki czemu nie trzeba ich podłączać do sieci: lampki imitujące świece czy też takie, które unoszą się na wodzie i migoczą. Oczywiście zawsze można zastosować tradycyjne, najlepiej aromatyczne świece.

WARTO WIEDZIEĆ

Oświetlenie lustra

Światło powinno równomiernie, bez zbędnych cieni oświetlać twarz osoby stojącej przed lustrem. Najkorzystniej jest zamontować symetrycznie dwie oprawy po obu stronach lustra i na wysokości oczu, czyli mniej niż 160 cm od podłogi. Optymalna odległość między lampami to 75 cm. Mogą to być kinkiety, świetlówki liniowe lub lampy wiszące. Można też się zdecydować na światło zintegrowane z lustrem lub usytuowanie go nad nim. W tej roli dobrze się sprawdzą świetlówki liniowe.

Światło powinno mieć chłodną temperaturę barwową o barwie dziennej 5000-6500 K i wskaźniku oddawania barw nawet ponad 90% (minimum to 80%). Takie światło pozwoli dostrzec detale podczas makijażu, golenia - tak oświetlone lustro wiarygodnie odzwierciedli naszą twarz. Szczególnie godne polecenia są świetlówki liniowe o najwyższym wskaźniku oddawania barw, takie jakie stosuje się w galeriach czy drukarniach: Lumilux Osram Color proof marki Osram i TL-D Graphica marki Philips.

Łazienka na poddaszu. Kiedy pod skosem można umieścić wannę, bidet, miskę sedesową?

Łazienka na poddaszu ma wyjątkowy klimat - sprzyja relaksowi z widokiem na niebo. Aby była ustawna...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...

Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...