| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Oświetlenie łazienki - zarówno małej, jak i pokoju kąpielowego. Oświetlenie lustra

Oświetlenie łazienki - zarówno małej, jak i pokoju kąpielowego. Oświetlenie lustra

Zasady dotyczące rozmieszczenia światła w łazience - zarówno w tej małej, jak i w dużym pokoju kąpielowym - są takie same. Są w niej potrzebne przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia - ogólne i oświetlenie lustra, a także zimna barwa światła. Jakich dodatkowych zasad trzeba przestrzegać podczas planowania oświetlenia łazienki?

Oświetlenie małej łazienki

W miniaturowej, niskiej łazience wystarczy jedna lampa na suficie nad lustrem. Dobrze jest wybrać taką z matowego szkła. W większej łazience dwa rodzaje oświetlenia to minimum. Pierwszy zapewni oświetlenie ogólne, drugi – osoby stojącej przed lustrem. Oświetleniem ogólnym mogą być oprawy natynkowe (plafoniera, reflektorki) lub wpuszczane w sufit podwieszany: reflektorki lub tzw. oczka ukierunkowane do dołu i/lub na ściany, a także listwy LED ukryte we wnęce sufitu, tak by światło obmywało ściany.

Najwygodniej, gdy oświetlenie ogólne i to nad lustrem są zamontowane na dwóch niezależnych obwodach. Wtedy można je włączać razem lub osobno. To wygodne i oszczędne, gdy np. korzystamy tylko z toalety. Ważna jest też temperatura barwowa źródeł światła i wskaźnik oddawania kolorów (Ra). Informacje o nich znajdziesz na opakowaniach źródeł światła.

Znaczenie barwy światła

Polecana do łazienek chłodna temperatura barwowa zapewnia wyższy kontrast i lepszą ostrość widzenia detali. To ważne podczas golenia lub makijażu. O ile wnętrza nowoczesne, w których dominują biel i chłodne barwy, wręcz wymagają światła chłodniejszego o barwie dziennej 5000-6500 K lub chłodnobiałej 4000-5000 K, o tyle stylowe w tradycyjnej ciepłej kolorystyce potrzebują cieplejszego, bardziej miękkiego i rozproszonego – 2700-3500 K.

Warto jednak pójść na kompromis i zastosować chłodniejsze źródła światła – 3500-4000 K. Należy też pamiętać, że im chłodniejsza barwa światła, tym jego natężenie powinno być wyższe.

Autor: Alicja Radej

Współczynnik oddawania barw określa, jak wiernie postrzegamy barwy. Im jest on wyższy, tym barwy są lepiej oddawane. W łazience nie powinien być niższy niż 80%, a dla chłodnych barw światła odpowiedni będzie nawet ponad 90%. Tyle że większość z nas nie zauważy różnicy między światłem o współczynniku 80 a 90%.

Oświetlenie pokoju kąpielowego

Pokój kąpielowy to więcej niż łazienka. To oaza, miejsce relaksu. Poza oświetleniem ogólnym i oświetleniem luster warto zainstalować także trzeci obwód na ściemniaczu z oddzielnym oświetleniem strefy kąpielowej. Różne obwody pozwolą stworzyć inny klimat podczas porannej toalety (pobudzające jasne chłodne światło ogólne) i podczas relaksującej kąpieli wieczornej (stonowane ciepłe światło w strefie kąpielowej).

Światło o ciepłej barwie (o temperaturze barwowej poniżej 3000 K) najlepiej służy odprężeniu. Dobrze, żeby źródła światła nad wanną nie były widoczne, by nie oślepiały osoby odpoczywającej w kąpieli. Odpowiednie będą oprawy wykorzystujące jako źródła światła diody LED. Listwy czy punkty z diodami nie wymagają żadnej oprawy i można je ukryć w elementach architektury. Zaletą LED jest też możliwość świecenia na kolorowo. Wygodnie, gdy jest sterowane pilotem. To już zapowiedź kąpieli z chromoterapią. Uwaga! Barwne światło najlepiej się prezentuje na tle białych ścian.

W strefie kąpielowej można też zastosować oświetlenie stricte dekoracyjne. Wybór rozwiązań jest bardzo duży: oświetlenie światłowodowe, tzw. gwieździste niebo, czyli ciemny sufit usiany drobnymi świecącymi punktami, czy podświetlany napinany sufit ze specjalnej folii PCW. Inne pomysły nie dają światła, jedynie przełamują ciemność i kreują nastrój: diody niczym kryształki wmontowane w fugi między płytkami, podświetlane półki, wnęki, schody, podstawy wanien itp.

Alternatywą mogą być małe lampy przenośne wyposażone w akumulator, dzięki czemu nie trzeba ich podłączać do sieci: lampki imitujące świece czy też takie, które unoszą się na wodzie i migoczą. Oczywiście zawsze można zastosować tradycyjne, najlepiej aromatyczne świece.

WARTO WIEDZIEĆ

Oświetlenie lustra

Światło powinno równomiernie, bez zbędnych cieni oświetlać twarz osoby stojącej przed lustrem. Najkorzystniej jest zamontować symetrycznie dwie oprawy po obu stronach lustra i na wysokości oczu, czyli mniej niż 160 cm od podłogi. Optymalna odległość między lampami to 75 cm. Mogą to być kinkiety, świetlówki liniowe lub lampy wiszące. Można też się zdecydować na światło zintegrowane z lustrem lub usytuowanie go nad nim. W tej roli dobrze się sprawdzą świetlówki liniowe.

Światło powinno mieć chłodną temperaturę barwową o barwie dziennej 5000-6500 K i wskaźniku oddawania barw nawet ponad 90% (minimum to 80%). Takie światło pozwoli dostrzec detale podczas makijażu, golenia - tak oświetlone lustro wiarygodnie odzwierciedli naszą twarz. Szczególnie godne polecenia są świetlówki liniowe o najwyższym wskaźniku oddawania barw, takie jakie stosuje się w galeriach czy drukarniach: Lumilux Osram Color proof marki Osram i TL-D Graphica marki Philips.

Przeczytaj dodatkowo:
Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Nowoczesny design i folk w aranżacji łazienki

Ludowe wzory z całego świata w połączeniu z nowoczesnym designem to najnowszy trend w aranżacji łazienki....

15 pomysłów na szarą łazienkę. Aranżacje...

Szary to jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji wnętrz. Z powodzeniem sprawdzi się także i w...

Remont łazienki. Rozmieszczenie urządzeń...

Remontując łazienkę, częściej niż tylko urządzenia sanitarne wymienia się w niej wszystkie albo większość...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.