| muratordom.pl » Łazienka » AGD do łazienki » Poznaj możliwości nowoczesnych pralek automatycznych: pranie butów, program Outdoor... Zobacz co jeszcze potrafią
Wybieramy odpowiednią pralkę

Poznaj możliwości nowoczesnych pralek automatycznych: pranie butów, program Outdoor... Zobacz co jeszcze potrafią

Przy wyborze pralki automatycznej musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy: czy ma być to pralka ładowana od góry, czy od frontu, mała pralka czy duża, ładowność bębna, czy liczbę obrotów na minutę podczas wirowania. Powinniśmy też zastanowić się jakie funkcje powinna posiadać. Te najbardziej przydatne to pranie butów, pranie koszul, opóźnienie, szybkie pranie, długie płukanie.

Jakie funkcje mają nowoczesne pralki automatyczne?

Jakie funkcje poza tymi typowymi, jak pranie tkanin bawełnianych, syntetycznych, mieszanych, delikatne, lekko zabrudzone, bio, eko rzeczywiście mogą się przydać? Oto kilka, które według nas są warte uwagi.

Opóźnienie – umożliwia zaprogramowanie momentu rozpoczęcia prania nawet kilka-kilkanaście godzin po włączeniu pralki. Możemy więc uruchomić ją wieczorem lub przed wyjściem z domu, a pranie zakończy się w momencie, kiedy będziemy mieli możliwość wyjęcia upranych rzeczy – rano lub po naszym powrocie.

Szybkie pranie – czasami chcemy uprać tylko jedno niezbyt brudne ubranie, które jest nam potrzebne jak najszybciej. Są pralki, które poradzą sobie z tym nawet w 15 minut, podczas gdy standardowe pranie trwa jedną, dwie godziny.

Długie płukanie – dzieci mają delikatną skórę, więc lepiej, by nie miała kontaktu z detergentem. Dlatego warto wybrać pralkę, która ma program z wydłużonym etapem płukania, by zminimalizować ryzyko pozostania na ubraniu resztek proszku czy płynu.

Pranie koszul – czas trwania poszczególnych etapów prania i temperatura wody są zoptymalizowane tak, by ze stosunkowo delikatnych, cienkich tkanin usunąć nawet duże zabrudzenia, a przy tym ich nie zniszczyć i co najważniejsze – zbytnio nie pognieść.

Pranie butów – parametry prania są dostosowane do prania butów sportowych (tkanina + tworzywo sztuczne).

Outdoor – program do prania odzieży impregnowanej, bez użycia płynu do płukania, nawet jeśli jest wlany do dozownika.

Przydatne mogą być także funkcje w rodzaju sygnalizacji dźwiękowej zakończenia prania, sygnalizacji zbyt dużej ilości środka piorącego, oświetlenia bębna, jego dodatkowego wygłuszenia, zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem rąk przez pokrywę pralki, ustawiania bębna otworem do góry (w pralkach z załadunkiem od góry) czy zabezpieczenia przeciwwypływowego.

Mała pralka - jak wybrać wąską pralkę?

Za wąskie pralki uznawane są pralki o jednym z wymiarów mniejszym niż 45-60 cm. Są to właściwie wszystkie pralki ładowane od góry (szerokość około 40 cm) i niektóre z załadunkiem od frontu – najwęższe mają zaledwie 33 cm. Te drugie są lepszym rozwiązaniem, gdy w małej łazience chcemy wykorzystać przestrzeń na pralką. Ale trzeba mieć świadomość, że tak mała pralka ładowana od przodu jest mało stabilna i w czasie wirowania może się przemieszczać. Nie zawsze pomaga jej staranne wypoziomowanie czy działanie systemu „wyważania wsadu” powodującego równomierne rozłożenie masy odwirowywanych rzeczy. Jeśli zaobserwujemy, że pralka zmienia położenie w czasie pracy, postarajmy się w jakiś sposób ją zablokować (ale nie można jej przymocować „na sztywno”, bo grozi to jej uszkodzeniem) – w sklepach z AGD dostępne są specjalne podkładki. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy raczej wąską pralkę ładowaną od góry. Dzięki temu, że jej bęben jest zamocowany na obu końcach osi obrotu, nie ma tak silnej tendencji do wpadania w wibracje, a jej mechanizmy są mniej obciążone i dzięki temu bardziej niezawodne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Liczba obrotów - prędkość obrotowa bębna

Jedną z najbardziej eksponowanych cech pralek jest prędkość obrotowa bębna. Im większa, tym lepiej – taki wniosek można wyciągnąć, porównując ceny pralek. Bo najtańsze modele zwykle mogą wirować z prędkością 600-800 obr./ min a najdroższe rozpędzają się do 1600, a nawet 2000 obr./min.

Co dają tak wysokie obroty? Skuteczniejsze odwirowanie – im większa prędkość, tym mniej mokre pranie wyjmujemy z pralki. Ale jest też druga strona medalu. Większość tkanin po tak brutalnym potraktowaniu jest pognieciona do tego stopnia, że przed próbą uprasowania wymagaponownego namoczenia, co i tak nie gwarantuje sukcesu. A więc żeby ich nie zniszczyć, a przede wszystkim się nie namęczyć, zdecydowana większość użytkowników z najwyższych obrotów nie korzysta (no, może poza praniem pościeli), zmniejszając je podczas wyboru programu prania.

A zatem można uznać, że w trakcie poszukiwań urządzenia do typowych zastosowań prędkość obrotowa nie powinna być parametrem decydującym o wyborze – 800-1000 obr./min powinno każdemu wystarczyć. Warto wiedzieć, że silniki komutatorowe stosowane w pralkach wirujących z prędkością powyżej 800 obr./min są głośniejsze od klatkowych (w wolniejszych pralkach). Cichsze silniki indukcyjne stosuje się raczej w droższych modelach. Większa prędkość wirowania nie musi oznaczać większego poboru energii, bo trwa ono krócej, niż gdy odbywa się z mniejszą prędkością.

Skuteczność prania i suszenia

Klasa efektywności wirowania – informuje o skuteczności suszenia pranych rzeczy odbywającego się podczas odwirowywania. Zależy ona przede wszystkim od prędkości wirowania i czasu jego trwania. Klasy ustala się, badając, ile wody po odpompowaniu zostaje w ubraniach po standardowym cyklu prania w 60°C – informuje o tym wskaźnik wydajności odpompowywania wody. Klasy energetyczne zależą od ilości energii odniesionej do kilograma załadowanych ubrań pobieranej przez urządzenie w programie prania (lub suszenia) tkanin bawełnianych w 60°C przy pełnym załadunku, zgodnie z normą PN-EN 60456. Zgodnie z nią jest też ustalany wskaźnik wydajności prania, na którego podstawie jest przyznawana klasa efektywności prania.

Jaka ładowność?

Na pewno lepiej w jednym cyklu uprać więcej ubrań – to oszczędność energii i czasu. Jednak czy nie będzie problemów, gdy trzeba już zrobić pranie, ale nie udało się zgromadzić tylu rzeczy, żeby wypełniły cały bęben pralki? Największe pralki są w stanie pomieścić 12 kg tkanin (najmniejsze – 3 kg, standard to 4,5-6 kg). Pranie 2-3 kg ubrań w takim urządzeniu mogłoby oznaczać niepotrzebne zużycie dużej ilości wody i energii do jej podgrzania. W takiej sytuacji pomocna jest funkcja nazywana zwykle „1/2 wsadu”. Ale tylko w pralkach starego typu. Nowoczesne są wyposażone w tak zwaną automatykę wagową, czyli system ważenia i automatycznego dostosowywania ilości wody do ciężaru prania.

Pralka ładowana od góry czy od frontu?

W przypadku pralek jest to pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć. Wpływ na nią ma przede wszystkim przestrzeń, którą chcemy poświęcić na ustawienie tego urządzenia.

Zdecydowana większość pralek automatycznych z załadunkiem od frontu ma szerokość około 60 cm, nieco mniejsze i większe to pojedyncze modele. Przed pralką potrzeba jeszcze co najmniej 60 cm (to absolutne minimum) wolnego miejsca, żeby móc ją otworzyć, ukucnąć i włożyć lub wyjąć pranie. Głębokość takich pralek to najczęściej 50-60 cm, ale jest też sporo płytkich – o głębokości 33-40 cm. W sumie można rozważać ich zakup, jeśli dysponujemy miejscem o wymiarach co najmniej 50 x 95 cm (ale trzeba brać pod uwagę, że urządzeń o szerokości 50 cm jest na rynku mało). Jeśli chcemy, żeby korzystanie z pralki było w miarę wygodne i wybór urządzeń duży – miejsce na nią powinno mieć wymiary 60 x 130 cm. Warto sprawdzić, w którą stronę otwierają się drzwi pralki, zwłaszcza jeśli ma stanąć w rogu pomieszczenia. Zaletą pralek z załadunkiem od przodu jest możliwość wykorzystania miejsca bezpośrednio nad nimi – na przykład kładzenia na nich lekkich przedmiotów (wiele ma specjalnie do tego przystosowaną górną płytę obudowy). Można też zamocować nad pralką blat, by uniknąć problemów wynikających z wibracji podczas jej pracy.

Pralki z ładowane od góry łatwiej jest zmieścić w ciasnym pomieszczeniu. Mają one wymiary ok. 40 x 60 cm, czyli są nieco mniejsze niż te z bocznymi drzwiami. Dostęp do nich jest wygodny zarówno od strony węższego, jak i szerszego boku. Zawiasy pokrywy najczęściej są po stronie węższej, tam też znajdują się węże podłączeniowe, dzięki czemu pralkę można wsunąć do wnęki tylko minimalnie szerszej niż 40 cm. Wolna przestrzeń wokół niej nie musi być tak duża jak w przypadku ładowanych od frontu – nie trzeba przy niej kucać ani się nisko schylać. Wystarczy 30 cm, choć wygodnie jest dopiero wtedy, kiedy wolna przestrzeń ma szerokość co najmniej 50 cm. Ładowanie od góry ogranicza możliwości wykorzystania miejsca nad pralką – półkę czy szafkę można zamocować na wysokości, która nie utrudni otwierania pokrywy i nachylania się nad bębnem, czyli raczej nie niżej niż 1,5 m nad podłogą. A jeśli szafka ma głębokość ponad 20 cm, lepiej jeszcze wyżej, by nie uderzać w nią głową.

Sterowanie mechaniczne czy elektroniczne?

W nowych modelach zamiast tradycyjnego pokrętła znacznie częściej spotyka się elektroniczny wyświetlacz i panel sterujący z przyciskami. Jeśli ktoś się przyzwyczaił do sterowania mechanicznego, pewnie będzie zadowolony z pokrętła także w nowej pralce (nawet jeśli jest, to we współczesnych pralkach steruje elektroniką).

Sterowanie za pomocą panelu z wyświetlaczem może być bardziej przyjazne i atrakcyjniejsze. Niewątpliwą zaletą jest też spora ilość informacji przekazywanych na wyświetlaczu. Ustawianie nietypowego programu pokrętłami wymaga zwykle wcześniejszego przestudiowania instrukcji obsługi. Dobre elektroniczne panele są zaprojektowane tak, że wybór każdego programu jest intuicyjny.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaką pralkę i suszarkę wybrać? Zobacz, jakie...

Wobec ogromnego wyboru sprzętów AGD niejeden z nas staje przed trudną decyzją: jaką pralkę wybrać....

Pralka w łazience schowana pod blatem. Praktyczne...

Jeśli w twojej łazience nie ma miejsca na kącik do prania ani wnękę lub szafę, dobrym wyjściem jest...

Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...

Przed kupnem pralki...

... należy wybrać miejsce, w którym ma być ustawiona. 

Pralko-suszarki

Jeśli irytują cię porozwieszane na suszarkach i kaloryferach mokre ubrania – zainwestuj w...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT