NOWY NUMER
Kuchnia
Dział Kuchnia – dowiedz się jak zaprojektować wygodną kuchnię, funkcjonalne wnętrze. Obejrzyj kuchenne aranżacje i zapoznaj się z oryginalnymi projektami kuchni. Sprawdź jak szybko i sprawnie przeprowadzić remont kuchni.
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i przemeblowania prawie zawsze okazują się pracochłonne i kosztowne. Warto się więc wystrzegać błędów w jej aranżacji. Czasami kuchnia przed umeblowaniem wydaje się obszernym pomieszczeniem, w którym bez trudu znajdzie się miejsce dla wszystkich planowanych urządzeń, a na etapie aranżacji nagle okazuje się zupełnie nieustawna. Dlatego pamiętamy, że kuchnia powinna być nie tylko efektowna, ale przede wszystkim funkcjonalna.
Jak urządzić kuchnię
Kuchnia powinna być urządzona i wyposażona zgodnie z naszymi oczekiwaniami, ale też w miarę naszych możliwości finansowych. Każdy, kto urządzał kuchnię wie, że nie jest to łatwe zadanie. Jak najlepiej urządzić kuchnię, jak rozplanować w niej zabudowę i blaty robocze. Jakie wybrać materiały wykończeniowe, czym wykończyć ściany kuchni, z czego zrobić podłogi. Podpowiadamy, jak sprawić, żeby kuchnia wyglądała modnie, a jakich rozwiązań unikać.
Projekt kuchni
W dobrym projekcie kuchni każdy sprzęt i przedmiot ma swoje miejsce, a przestrzeń zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, jest podzielona na strefy pracy. Kluczowe znaczenie podczas projektowania kuchni ma więc ustawienie lodówki, zlewozmywaka, kuchenki, wielkość i głębokość blatu roboczego, kształt i wyposażenie kuchennej zabudowy. Trójkąt ergonomiczny w projekcie kuchni to wzorzec, który zakłada, że podstawowe urządzenia – zlewozmywak, lodówka i kuchenka – znajdują się na wierzchołkach trójkąta w odległości od siebie nie większej niż: 210 cm (lodówka – zlewozmywak i zlewozmywak – kuchenka) i 270 cm (lodówka – kuchenka).
Gdy decydujemy się na gotowy projekt kuchni lub wprowadzamy się do istniejącego domu bądź mieszkania, zanim zamówimy nowe meble kuchenne i urządzenia, powinniśmy sprawdzić, czy proponowana aranżacja zapewni nam wygodę – i ewentualnie zaplanować inną. Może się to wiązać z koniecznością większych zmian, takich jak modyfikacja układu ścian. Projektując kuchnię, pamiętamy o tym, że każde z montowanych w niej urządzeń ma określone wymagania dotyczące bezpiecznego i wygodnego użytkowania. Główną zasadą w urządzaniu kuchni zapewniającą swobodę ruchów jest sytuowanie sprzętów w pewnym oddaleniu od narożników oraz z zachowaniem przestrzeni roboczych między nimi.
Kuchnia otwarta
Kuchnia otwarta i włączona do strefy dziennej to przede wszystkim duża przestrzeń, szansa na dobrą komunikację i oszczędność miejsca. Całe wnętrze kuchni z salonem można ogarnąć wzrokiem i nawiązać kontakt z domownikami. Kuchnia otwarta oferuje możliwość wspólnego gotowania. Minusem może być przenikanie do całej przestrzeni dziennej oparów i zapachów kuchennych. Ten argument utrącają nowoczesne wyciągi. Minusem w kuchni otwartej na salon może też być konieczność stałego utrzymania porządku. Można temu zaradzić, wygospodarowując obok kuchni
spiżarnię albo pomieszczenie gospodarcze bądź projektując na granicy kuchni z przestrzenią dzienną wyspę z niewysoką ścianką (barkiem) zasłaniającą blat roboczy.
Wystrój kuchni
Paleta stylów stosowanych w nowoczesnych kuchniach rozciąga się od minimalizmu i stylu industrialnego po klasykę. Ciekawe zestawienia kolorystyczne i połączenia materiałów, pomysłowe rozwiązania funkcjonalne odpowiadają różnym potrzebom i upodobaniom. Dobry wystrój kuchni to przede wszystkim umiejętnie zestawione kolory zarówno ścian, podłogi, jak i mebli kuchennych, blatów, czy dodatków. Popularne są kuchnie białe i kuchnie szare. Modna jest też czerń, granat. Zwykle te barwy pojawią się w zestawieniu z bielą i drewnem. Mocne kolory w nowoczesnych kuchniach stosuje się raczej jako akcenty. Pamiętamy, że w wystroju kuchni bardzo ważną rolę odgrywają oświetlenie i wielkość pomieszczenia. W przypadku małych kuchni i słabo doświetlonych powinniśmy starać się je rozjaśnić. W aranżacjach dużych kuchni biel może powodować wrażenie pustki, dlatego tu warto zdecydować się na mocniejsze kolory, czy dodatki, np. kolorowa szyba nad blatem kuchennym.
Aranżacja małej kuchni
Szukając pomysłów na aranżację małej kuchni zwróćmy uwagę na kolory materiałów wykończeniowych oraz zabudowy kuchennej. Zdecydujmy się na jasne odcienie ścian, podłóg i mebli. W małej kuchni zastosujmy fronty szafek wiszących, które będą takie same jak ściana. Warto stosować w wystroju małej kuchni jednolite, gładkie powierzchnie. Im mniej podziałów, tym większą optycznie przestrzeń uzyskamy. W małej, wąskiej kuchni powstrzymajmy się od dużej liczby dodatków i elementów wystawionych na widoku. Możemy też zastosować przeszklone fronty i podświetlane szafki od środka.
Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim
Zdecydowanie styl skandynawski ciągle jest na topie. Stawiamy w nim na wygodę, proste dekoracje, stonowane kolory, przytulność. Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim najczęściej jest w kolorze białym, z dodatkiem drewna. Biel, światło, naturalne materiały to przepis na wystrój kuchni po skandynawsku.
Kuchnia z salonem
Aranżacja kuchni z salonem powinna być spójna, ale i funkcjonalna. Kuchnia otwarta na pokój dzienny musi być dopasowana do jego wystroju. Najczęściej spotykanym sposobem łączenia kuchni z salonem jest ustawienie wyspy lub półwyspu. W takiej aranżacji kuchni musimy też znaleźć wygodne miejsce na stół. Urządzając kuchnię z salonem warto pamiętać o ukryciu zlewu, aby znajdujący się w jego pobliżu nieporządek nie był widoczny z salonu. Postawmy też na zamykane szafki, które pozwolą zachować porządek.
Kuchnia z wyspą
Kuchnia z wyspą ułatwia korzystanie z niej, pod warunkiem że jest dobrze zaprojektowana. Może pełnić wiele funkcji. Wyspa w kuchni otwartej na salon łączy oba pomieszczenia, pozwalając pracować twarzą w kierunku domowników. W zamkniętej zapewnia łatwiejszą komunikację i odciąża szafki z części produktów i naczyń. Wyspa w kuchni będzie jej centrum – najważniejszym, dostępnym z różnych stron miejscem wykonywania wszelkich prac związanych z przygotowaniem posiłków, ale także gotowania i zmywania, o ile tylko rozmiar kuchni na to pozwoli, będzie więc najczęściej dużo większa od tej „pokojowej”. W dużej kuchni warto wyspę wyeksponować, podkreślić jej charakter. Natomiast wyspa na granicy salonu i kuchni nie musi, a nawet nie powinna być przesadnie rozbudowana. Wskazane są proste formy, raczej zamknięte szafki niż otwarte półki. Jeśli zaś chcemy jak najbardziej włączyć aneks kuchenny do wspólnej przestrzeni salonu, wystrzegajmy się obniżania sufitu, wysokiej obudowy wyspy i masywnego okapu.