Kuchnia z wyspą – jak ją zaprojektować z głową? Sprawdzone rozwiązania i galeria inspirujących projektów!
Kuchnia z wyspą – czy to rzeczywiście dobry pomysł? Jak zaprojektować idealną kuchnię z wyspą? W jakiej najmniejszej kuchni można ją mieć? Czy kształt kuchni ma znaczenie przy projektowaniu wyspy? W jakim kształcie wybrać wyspę? W co warto ją wyposażyć? Jak osiągnąć najlepsze efekty praktyczny i wizualny? Zanim się zdecydujesz, przeczytaj!
Spis treści
- Kuchnia z wyspą – praktyczna i efektowna. 51 najlepszych projektów
- Czy kuchnia z wyspą to dobry pomysł?
- W jakiej najmniejszej kuchni można mieć kuchnię z wyspą?
- W jakim kształcie i rozmiarze wybrać wyspę?
- W co warto wyposażyć wyspę?
- Jak oświetlić wyspę?
Kuchnia z wyspą – praktyczna i efektowna. 51 najlepszych projektów
Autor: Laura Ashley
Główny ciąg roboczy, szafki stojące i wiszące oraz wyspa pochodzą z jednej kolekcji, co sprawia, że kuchnia wygląda bardzo elegancko. Szarolawendowy odcień frontów, a więc nieoczywisty dla angielskiego stylu (wyposażenie marki Laura Ashley), pięknie kontrastuje z białymi blatami i płytkami. Wyspa z wieloma szufladami i półkami pomieści mnóstwo naczyń i akcesoriów. Przy tak szykownym meblu wybierz zlewozmywak wpuszczany w blat albo taki, który tworzy z nim monolit, czyli z tego samego materiału (np. z kompozytu mineralnego, marmuru) z niewidocznymi połączeniami spoinowymi. Ważna będzie też efektowna bateria.
Czy kuchnia z wyspą to dobry pomysł?
Kuchnia z wyspą jest bardzo funkcjonalna i efektowna. Wyspa jest praktyczna: to dodatkowy blat roboczy lub stół do jedzenia, wydzielona strefa zmywania czy gotowania, kubik do przechowywania akcesoriów niezbędnych w kuchni. Ma także walory architektoniczne, bo może kształtować przestrzeń, dzieląc czy poprawiając proporcje. W kuchniach dużych i bardzo dużych wyspa to przydatny „przystanek” – można na nią coś odstawić, postawić w przelocie z jednej strony na drugą. W małych zaś bywa meblem, którego nie sposób nie docenić z racji funkcjonalności. Wyspa może być jednym z elementów zabudowy albo też skontrastowanym z resztą szafek osobnym meblem. Można ją zrobić na zamówienie, kupić gotową lub przerobić np. ze stołu.
W jakiej najmniejszej kuchni można mieć kuchnię z wyspą?
Czy przy każdym metrażu można mieć wyspę? Niestety, nie. W kuchniach niewielkich i minikuchniach po prostu się nie sprawdzi – będzie zawalidrogą utrudniającą poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Jaka jest idealna odległość wyspy od ciągu roboczego? Taka, która pozwala na jednoczesne otworzenie szafek ulokowanych vis-à-vis plus miejsce dla jednej osoby, za wystarczającą uważa się zaś 90 cm. Można tę odległość nieco zmniejszyć, ale trzeba się liczyć z pewnymi niedogodnościami. W takim przypadku, o ile wyspa nie ma stałych przyłączy (wod.-kan., elektrycznego, gazowego) i jest niewielka, można pomyśleć o zamontowaniu tzw. ślizgaczy albo kółek, zamiast zwykłych nóżek. Wtedy da się nią „jeździć” w małej przestrzeni, zgodnie z potrzebami.
W jakim kształcie i rozmiarze wybrać wyspę?
Wyspa wcale nie musi być prostokątem lub kwadratem. Jeżeli miejsca jest dość, może mieć kształt litery L albo C, czyli mieć jeden albo dwa blaty połączone z głównym (wtedy to już wystarczy miejsca na wszystko!). Zastanów się, jaki kształt sprawdzi się u ciebie. Poćwicz choćby na przyciętym do wybranych rozmiarów kartonie ułożonym na oparciach krzeseł. W ten sposób znajdziesz też idealną lokalizację. Zależnie od ustawienia prostokąt może optycznie poszerzyć albo wydłużyć kuchnię – sprawdź efekt z daleka.
Jeśli tylko wielkość kuchni na to pozwala, zaopatrz się w wyspę z prawdziwego zdarzenia, a więc sporą. Na pewno nie będziesz żałować. Ułatwi ci życie i stanie się efektownym (może nawet najważniejszym) elementem aranżacji. Wyspa jednak nie może być zbyt szeroka, bo nie będziesz mogła swobodnie stawiać rzeczy na jej środku ani jej wycierać.
Aby wygodnie korzystać z wyspy, powinna mieć ona wysokość ciągu roboczego. Niższy mebel nie gwarantuje komfortu, można go prędzej potraktować jako pomocnik kuchenny, na który będziemy odstawiać produkty i akcesoria.
W co warto wyposażyć wyspę?
Wyspa z płytą, piekarnikiem czy zlewem to już wyższa szkoła jazdy. Jej być albo nie być należy rozważyć na etapie projektowania kuchni lub przy jej poważnym remoncie. Wymaga bowiem doprowadzenia pod podłogą odpowiednich instalacji. O ile wyspa wyposażona w płytę indukcyjną potrzebuje tylko przyłącza prądu, o tyle ta z gazową wymaga już odpowiednio przygotowanej instalacji. Można ją zastąpić, decydując się na gaz z butli (jest gdzie ją schować), ale wiąże się z tym obowiązek regularnej wymiany.
Zamontowanie zlewu czy zmywarki równa się z kolei instalacji wodno-kanalizacyjnej. Kubik bez AGD i zlewu może się pojawić w każdej chwili. Warto potraktować go wtedy jako miejsce do przechowywania i wyposażyć w szuflady, półki otwarte albo schowane za frontami. A jeśli wyspa ma szafki i szuflady, dobrze rozważ rodzaj uchwytów do nich. Okazałe są z reguły wystające. Aby więc się o nie nie obijać przy każdej okazji (dotyczy to szczególnie szerokich wysp), nie montuj ich w strefie pracy. Możesz też zdecydować się na system bezuchwytowy typu klik-klak.
Jak oświetlić wyspę?
Źródło światła nad wyspą to konieczność. Oświetlenie przyda się podczas przygotowywania posiłków, jedzenia czy sprzątania. Odpowiednio dobrana lampa podkreśli też charakter wyspy, a nawet może zrobić z niej najważniejszy punkt wystroju kuchni. Lampa może być jedna lub dwie, trzy (niekoniecznie takie same!), jeśli są mniejsze albo wyspa jest spora. Alternatywę dla dekoracyjnego rozwiązania stanowi oświetlenie funkcyjne, np. w okapie lub sufitowe. O doprowadzeniu instalacji elektrycznej nad wyspę warto pomyśleć na etapie wykańczania kuchni lub jej remontu. Jeśli jednak pomysł na wyspę, a zatem i na np. lampę wiszącą nad nią, zrodzi się później, można z powodzeniem zamontować ją na suficie nad blatem. Wymień zwykły przewód na ozdobny (zajrzyj na np. Kolorowekable.pl) i tak długi, by dekoracyjnie podczepiony do pułapu i ściany sięgnąć gniazdka elektrycznego.