Przechowywanie w kuchni – sprytne pomysły na to, jak utrzymać porządek w szafkach kuchennych

2023-03-02 17:07
Przechowywanie w kuchni - sprawdzone rozwiązania
Autor: Rejs Na fot. propozycja marki Rejs na porządek w kuchni - systemy Cargo Maxi, Corner Comfort i Cargo Mini z linii Maxima Classic. Są to akcesoria meblowe do zabudowy kuchennej, wyróżniające się stabilnym i wytrzymałym systemem jezdnym, pełnym wysuwem, dużą pakownością i ażurową budową – wszystkie wykonane są z drutu, co ułatwia cyrkulację powietrza.

Przechowywanie w kuchni to ważny temat. Jeśli pomieszczenie jest duże i masz sporo szafek, półek i szuflad, sprytne pomysły pomogą zachować ład, w małym zaś - będą na wagę złota. Zapasy spożywcze, naczynia, akcesoria do gotowania… Gdzie je zmieścić i jak je rozplanować, by wszystko było na wyciągnięcie ręki? Czas zajrzeć do szafek i rozwiązać problem przechowywania.

Spis treści

  1. Jak zorganizować przechowywanie w kuchni?
  2. Przechowywanie w kuchni - galeria pomysłowych rozwiązań
  3. Uporządkuj kuchenne szafki i półki
  4. Co zamiast zwykłych szafek?
  5. Doceń sprawdzone rozwiązania
  6. Idealna spiżarnia - jak to zrobić?

Jak zorganizować przechowywanie w kuchni?

Im więcej czasu spędzamy w kuchni na gotowaniu i im więcej jest domowników, tym ważniejsza staje się kwestia przechowywania produktów spożywczych, naczyń i akcesoriów potrzebnych do gotowania, sprzątania po posiłkach itp. Dla swojej wygody - warto wszystko dobrze zaplanować. Nowoczesne systemy przechowywania, półki, półeczki, specjalne pojemniki, stojaki, podświetlenia itp. zdecydowanie ułatwią nam zadanie. Przyjrzyjmy się więc im i wybierzmy rozwiązania najlepiej pasujące do naszych potrzeb i oczekiwań.

Przechowywanie w kuchni - galeria pomysłowych rozwiązań

Uporządkuj kuchenne szafki i półki

Gdy w kuchni panuje ład w szafkach i każda rzecz ma swoje miejsce, łatwiej się gotuje (bo niczego się nie szuka). Szybciej też się sprząta. Większy sens ma też robienie zapasów (bo wiesz, że w domu zmieszczą ci się trzy butelki oleju, ale kompletnie nie potrzeba już ryżu). Regularnie je przeglądaj, porządkuj, usuwaj produkty przeterminowane i niepotrzebne, jak uszkodzone sitko itp. Zapasy pogrupuj kategoriami: na jednej półce – makarony czy talerze głębokie, na drugiej – kasze czy talerze deserowe itp. Efekt? Porządek wizualny i pełna kontrola nad zawartością szaf, szafek i szuflad.

Co zamiast zwykłych szafek?

Zamiast szafek ze zwykłymi półkami, polecamy montaż szuflad i cargo oraz szafek z wysuwanymi półkami. Gwarantują lepszą widoczność produktów, łatwiejsze wyjmowanie i chowanie. A może masz w kuchni wnękę, którą można osłonić żaluzją (np. Zobal) i urządzić w niej mini spiżarnię lub regał? Ten pomysł zawsze zdaje egzamin na szóstkę!

Doceń sprawdzone rozwiązania

W szufladach i szafkach typu cargo (zwłaszcza tych z dużym obciążeniem do 70 kg) zapewne docenisz spowalniacze, które gwarantują płynny ruch systemowi jezdnemu. Obawiasz się skaleczenia nożem, gdy w ferworze gotowania szperasz w szufladzie na sztućce? Wypróbuj wkłady przysłaniające ostrza. Wraz z pociągnięciem za front, w meblu włącza się światło? Zatem wszystko jasne, przynajmniej w szafce! A jeśli marzysz o pełnym wykorzystaniu przestrzeni kuchni, urządź schowki także w cokołach (Hafele.pl). Stosuj pojemniki i specjalne separatory - pozwalają bowiem perfekcyjnie zorganizować wnętrze schowków i szuflad. 

Idealna spiżarnia - jak to zrobić?

Zarówno zapasy spożywcze, jak i żywność, po którą sięgasz na co dzień, najlepiej jest przechowywać w chłodnych, suchych miejscach. Z dala od zmywarek, lodówek, piekarników. Nie masz takiej możliwości i szuflada na pieczywo musi wylądować koło źródła ciepła? Spokojnie, zadbaj jednak o dodatkową izolację termiczną szafki. Zrezygnuj również z ogrzewania podłogowego pod meblami w kuchni. Pamiętaj, że cargo i szuflady mają sens tylko wtedy, gdy można je w pełni wysunąć. Nie stawiaj zbyt blisko nich krzesła czy „schodków”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE