Przechowywanie w kuchni – sprytne pomysły na to, jak utrzymać porządek w szafkach kuchennych
Przechowywanie w kuchni to ważny temat. Jeśli pomieszczenie jest duże i masz sporo szafek, półek i szuflad, sprytne pomysły pomogą zachować ład, w małym zaś - będą na wagę złota. Zapasy spożywcze, naczynia, akcesoria do gotowania… Gdzie je zmieścić i jak je rozplanować, by wszystko było na wyciągnięcie ręki? Czas zajrzeć do szafek i rozwiązać problem przechowywania.
Spis treści
- Jak zorganizować przechowywanie w kuchni?
- Uporządkuj kuchenne szafki i półki
- Co zamiast zwykłych szafek?
- Doceń sprawdzone rozwiązania
- Idealna spiżarnia - jak to zrobić?
Jak zorganizować przechowywanie w kuchni?
Im więcej czasu spędzamy w kuchni na gotowaniu i im więcej jest domowników, tym ważniejsza staje się kwestia przechowywania produktów spożywczych, naczyń i akcesoriów potrzebnych do gotowania, sprzątania po posiłkach itp. Dla swojej wygody - warto wszystko dobrze zaplanować. Nowoczesne systemy przechowywania, półki, półeczki, specjalne pojemniki, stojaki, podświetlenia itp. zdecydowanie ułatwią nam zadanie. Przyjrzyjmy się więc im i wybierzmy rozwiązania najlepiej pasujące do naszych potrzeb i oczekiwań.
Uporządkuj kuchenne szafki i półki
Gdy w kuchni panuje ład w szafkach i każda rzecz ma swoje miejsce, łatwiej się gotuje (bo niczego się nie szuka). Szybciej też się sprząta. Większy sens ma też robienie zapasów (bo wiesz, że w domu zmieszczą ci się trzy butelki oleju, ale kompletnie nie potrzeba już ryżu). Regularnie je przeglądaj, porządkuj, usuwaj produkty przeterminowane i niepotrzebne, jak uszkodzone sitko itp. Zapasy pogrupuj kategoriami: na jednej półce – makarony czy talerze głębokie, na drugiej – kasze czy talerze deserowe itp. Efekt? Porządek wizualny i pełna kontrola nad zawartością szaf, szafek i szuflad.
Co zamiast zwykłych szafek?
Zamiast szafek ze zwykłymi półkami, polecamy montaż szuflad i cargo oraz szafek z wysuwanymi półkami. Gwarantują lepszą widoczność produktów, łatwiejsze wyjmowanie i chowanie. A może masz w kuchni wnękę, którą można osłonić żaluzją (np. Zobal) i urządzić w niej mini spiżarnię lub regał? Ten pomysł zawsze zdaje egzamin na szóstkę!
Doceń sprawdzone rozwiązania
W szufladach i szafkach typu cargo (zwłaszcza tych z dużym obciążeniem do 70 kg) zapewne docenisz spowalniacze, które gwarantują płynny ruch systemowi jezdnemu. Obawiasz się skaleczenia nożem, gdy w ferworze gotowania szperasz w szufladzie na sztućce? Wypróbuj wkłady przysłaniające ostrza. Wraz z pociągnięciem za front, w meblu włącza się światło? Zatem wszystko jasne, przynajmniej w szafce! A jeśli marzysz o pełnym wykorzystaniu przestrzeni kuchni, urządź schowki także w cokołach (Hafele.pl). Stosuj pojemniki i specjalne separatory - pozwalają bowiem perfekcyjnie zorganizować wnętrze schowków i szuflad.
Idealna spiżarnia - jak to zrobić?
Zarówno zapasy spożywcze, jak i żywność, po którą sięgasz na co dzień, najlepiej jest przechowywać w chłodnych, suchych miejscach. Z dala od zmywarek, lodówek, piekarników. Nie masz takiej możliwości i szuflada na pieczywo musi wylądować koło źródła ciepła? Spokojnie, zadbaj jednak o dodatkową izolację termiczną szafki. Zrezygnuj również z ogrzewania podłogowego pod meblami w kuchni. Pamiętaj, że cargo i szuflady mają sens tylko wtedy, gdy można je w pełni wysunąć. Nie stawiaj zbyt blisko nich krzesła czy „schodków”.
Autor: Peka
Garnki, patelnie, małe AGD schowasz w szafce narożnej. Abyś nie musiała w niej nurkować, za każdym razem, gdy sięgasz po rzeczy, wyposaż ją w wysuwane półki lub kosze. Koniecznie o dużej ładowności, np. Le Mans lub Magic Corner (Peka.pl).