Przechowywanie w kuchni - pomysłowe rozwiązania
Przechowywanie w kuchni - wykorzystane narożniki
Garnki, patelnie, małe AGD schowasz w szafce narożnej. Abyś nie musiała w niej nurkować, za każdym razem, gdy sięgasz po rzeczy, wyposaż ją w wysuwane półki lub kosze. Koniecznie o dużej ładowności, np. Le Mans lub Magic Corner (Peka.pl).
Przechowywanie w kuchni - tematyczne szuflady
Po co nerwowo szukać w trakcie robienia ciasta blaszki do tarty lub wałka? Już dziś podziel kuchnię na strefy: przy piekarniku zgromadź artykuły do pieczenia (szuflada Moovit Mx, Hafele.pl), bliżej płyty grzewczej – garnki, pod blatem roboczym – miski i noże, a obok jadalni – zastawę, szkło.
Przechowywanie w kuchni - wysokie cargo jak spiżarnia
Planując układ kuchennych szafek, warto przynajmniej jedną z nich przeznaczyć na wysokie cargo – idealne do przechowywania zapasów, takie jak system Dispensa (Peka.pl). Słupek z wysuwanymi frontem i półkami ustaw w takim miejscu, by można było z niego swobodnie korzystać zarówno z lewej, jak i prawej strony. Dzięki temu zyskasz też lepszy wgląd w zapasy. Szybciej odnajdziesz dany produkt albo stwierdzisz, że trzeba go wpisać na listę zakupów.
Przechowywanie w kuchni - rozwiązanie dla perfekcjonistów
Na ogół skupiamy uwagę na wyborze frontów kuchennych szafek i zabudów. Tymczasem możemy zadbać także o estetykę systemów przechowywania. Zwróć uwagę na pełne ścianki boczne koszy Corner Comfort z linii Maxima PURO (Rejs). Masz do wyboru dwie opcje kolorystyczne. Corner może być biały z boczkami z przezroczystego szkła albo utrzymany w modnej czerni ze wstawkami z eleganckiego i przyjemnego w dotyku forniru dębowego w ciepłym odcieniu.
Przechowywanie w kuchni - podwójna lokalizacja
Jak zmieścić więcej koszy w szafce, bez zmniejszania ich wysokości? Zredukuj tylko ich głębokość. Część zamocuj w korpusie (do przechowywania większych, cięższych rzeczy), a część – po wewnętrznej stronie drzwi (na mniejsze i lżejsze). Gotowy przykład takiego rozwiązania – wysuwaną spiżarnię Utrusta – podsuwa IKEA.
Przechowywanie w kuchni - elegancko ukryte
Nawet najbardziej wykwintna kuchnia w stylu luksusowym musi pomieścić produkty spożywcze codziennego użytku oraz nie zawsze atrakcyjne sprzęty. Sprytnie ukryjesz je za frontami lustrzanymi lub ujętymi w złote ramy (Zobal.com.pl). W dolnych szafkach rozważ montaż długich poziomych uchwytów,
które znacznie ułatwią ci wysuwanie cargo.
Przechowywanie w kuchni - minicargo
Cargo szerokości zaledwie 11 cm rozwiąże problem chowania butelek, słoików i wazonów (zdjęcie kuchni: Salony Agata, Agatameble.pl). Podobny wyciąg podblatowy, z wieszakiem na ręczniki oraz koszem na detergenty i szmatki, postaw bliżej zlewozmywaka i zmywarki. Gdy zdarzy się mały wypadek i rozleje np. woda, będziesz mogła błyskawicznie zareagować.
Przechowywanie w kuchni - pomysłowe podziały w szufladach
Takiego porządku w szufladzie pozazdrości ci każdy szef kuchni. To zasługa drewnianych wkładów na sztućce, przyprawy, noże i folie spożywcze (Rejs.eu). Ślicznie i ekologiczne! Staraj się tylko chronić drewno przed zawilgoceniem, a długo będzie ci służyć (innymi słowy: wycieraj sztućce po wyjęciu ich ze zmywarki).
Przechowywanie w kuchni - szuflada na ważne akcesoria
Szufladę na sztućce i akcesoria urządź pod blatem, przy zmywarce i zlewie. Ponieważ łatwo może wkraść się do niej nieład, wyposaż ją w gotowe wkłady lub stabilne przegródki (np. systemy organizacji wewnętrznej Orga-Line, Ambia-Line, Blum.com/pl).
Przechowywanie w kuchni - miejsce ściśle wyznaczone
Dobrze, by szuflady na żywność różniły się wysokością. W najgłębszej – dolnej – możesz przechowywać np. ciężkie butelki i słoje. A w najpłytszej – górnej – lekkie, nieduże pojemniki z przyprawami do codziennego użytku. Zamawiając wyposażenie szafek, zwróć jeszcze uwagę na maksymalny udźwig szuflad, te z systemu Axis Pro marki GTV do budowy cargo, dobrze radzą sobie z obciążeniem do 40 kg (Gtv.com.pl).
Przechowywanie w kuchni - często używane rzeczy pod ręką
Kawa czy herbata powinny się znajdować zawsze w tym samym miejscu (np. po to, by można było po nie sięgać automatycznie każdego ranka). Umieść je w szczelnych, przezroczystych słojach.Postaw w szafce nad blatem. By ułatwić sobie korzystanie z szafki, zamontuj w niej oświetlenie oraz front uchylany do góry. Mogą to być np. taśma LED Loox5, przymocowana w pionie, i podnośniki Free Space (zapewniają płynny ruch, zabierają mało przestrzeni) z Hafele.pl.
Przechowywanie w kuchni - chlebak w szufladzie
Nie jesteś zwolenniczką trzymania pieczywa na blacie? A co powiesz na podwieszany wkład do szuflady Hailo Pantry Box (Hafele.pl)? Jest wyposażony w szklaną pokrywę, drewniany ruszt – usprawniający wentylację – oraz mobilny pojemnik z uchwytem. Staraj się tylko nie wkładać do szuflady gorącego chleba, bo grozi to jej zaparowaniem.
Przechowywanie w kuchni - sposób na drobne rzeczy
Niewielkie rzeczy lubią się gubić lub przewracać, gdy najbardziej ich potrzebujesz. Jak temu zapobiec? Po prostu zgrupuj je w pojemnikach (YouboXx i system Dispensa, Peka.pl). Produkty wrażliwe na światło i wilgoć zabezpiecz przykrywką.
Przechowywanie w kuchni - szuflady za wspólnym frontem
Uchylasz w sklepie meblowym drzwiczki, spodziewając się lodówki, a tam… spiżarnia! Zastosujesz ten pomysł (Ikea.pl) też u siebie? Przestrzeń wysokiej szafki łatwo dopasujesz do swoich potrzeb. Możesz wybrać większe odległości między szufladami, zamontować druciane kosze (dla lepszego przepływu powietrza) lub wysuwany blat do pracy czy odkładania rzeczy.
Przechowywanie w kuchni - podwójne kosze do szafki narożnej
Jednym z rozwiązań mogą być dwa dwupoziomowe kosze, które można w całości wysunąć z korpusu szafki (system Corner Comfort, Rejs). Najpierw wysuwa się pierwszy, potem ten ukryty w głębi. W tym przypadku front szafki otwiera się jak zwyczajne drzwiczki. Systemy Corner Comfort dostępne są w pięciu wariantach. W linii Maxima Classic w całości wykonane są z drutu (to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy przechowywać na nich garnki, patelnie i inne duże naczynia, albo wymagające cyrkulacji powietrza pudełka z żywnością). Systemy z linii Maxima Evo mają pełne dno z białego tworzywa sztucznego, z linii Maxima Silva zaś – z płyty meblowej w kolorze grafitowym. W tym przypadku każdy z koszy ma boczne relingi z drutu, które zabezpieczają przedmioty przed zsunięciem się.
Przechowywanie w kuchni - sposób na głębokie szafki
Żeby lepiej wykorzystać szafki nad wbudowanym w wysoką zabudowę piekarnikiem albo umieszczone pod sufitem szafki typu pawlacz oraz ułatwić sobie wyjmowanie z nich rzeczy, warto rozważyć montaż wysuwanych półek, np. Extendo marki Peka. Sprawią, że głębokie szafki stają się wygodną i na co dzień wykorzystywaną przestrzenią, a nie otchłanią, w której nie wiemy, co jest. Po wysunięciu takiej półki z łatwością sięgamy zawartość. To doskonałe miejsce na naczynia żaroodporne czy blachy do pieczenia… Można także wykorzystać je na inne rzeczy, np. apteczkę, która jest rzadko (oby!) używana. W tej wersji przydatne mogą się okazać się drewniane skrzyneczki do przechowywania.
Przechowywanie w kuchni - mało miejsca w narożniku
Sposób na optymalne zagospodarowanie tzw. ślepego narożnika? Dobierz odpowiedni system narożny, np. Le Mans (Peka), który umożliwia wygodne przechowywanie naczyń. Płaszczyzna użytkowa "nerki" jest bardzo duża dzięki, temu garnki i patelnie dobrze się na nich układają. Wystarczy jeden ruch ręki i każda z półek osobno wyjeżdża na zewnątrz, a my zyskujemy wygodny dostęp z góry do zawartości.
Przechowywanie w kuchni - narożna szafka w pełni wykorzystana
Do prostokątnych szafek narożnych polecane są też półki, które można wysuwać z szafki niezależnie od siebie, np. Corner Optima (Rejs). Są osadzone na wytrzymałych systemach jezdnych, dzięki czemu wsuwają się lekko i płynnie, a ich pełne obciążenie wynosi od 15 kg na jeden poziom. Ergonomiczne i otoczone drucianym relingiem półki pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń przechowywania i zapewnić komfort użytkowania. Dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych: bieli i graficie. Pasują do szafek o szerokości 80, 90 i 100 cm.
Przechowywanie w kuchni - wąskie cargo
Przyjrzyjmy się jeszcze raz fenomenowi cargo. To na zdjęciu to Dispensa (Peka) w całej okazałości - możemy wysunąć całą zawartość szafki na zewnątrz. Nawet przy całkowicie załadowanej zapasami dzieje się to lekko i płynnie. Budowa koszyków zapewnia doskonałą widoczność i pojemność. Jeśli więc to możliwe, spróbujmy nawet w niewielkiej kuchni wmontować koło lodówki choćby wąskie (mamy do dyspozycji fronty 15, 20 lub 25 cm). Będzie to doskonałe miejsce na potrzebne zapasy spożywcze niewymagające chłodzenia. Jeżeli okaże się to niemożliwe, warto rozważyć małego cargo montowanego pod blatem roboczym.