Kuchnia na wymiar - jaka wysokość szafek i blatu?
Kuchnia na wymiar to optymalne rozwiązanie. Wysokość szafek i blat może przesądzić o komforcie prac kuchennych. Dlatego zawsze należy dostosować ją do wzrostu użytkowników, oczywiście kierując się bazowymi wskazówkami. Gdy domownicy różnią się pod tym względem, trzeba wybrać rozwiązania godzące skrajności.
Kuchnia na wymiar powinna być idealnie dopasowana do wnętrza, jak i naszych potrzeb. Projektując kuchnię należy pamiętać o jej strefach funkcjonalnych, rozmieszczeniu na odpowiedniej wysokości szafek i blatu oraz zachowaniu prawidłowych odległości między kuchennymi sprzętami. Wysokość zabudowy kuchennej należy dostosować do wzrostu użytkowników. Gdy różnią się pod tym względem, trzeba wybrać rozwiązania godzące skrajności. Szczególna uwagę należy zwrócić na wysokość blatu roboczego, ale bardzo ważne są też wysokości wyspy kuchennej i szafek.
Spis treści
- Na jakiej wysokości blat kuchenny
- Galeria: ciekawe aranżacje kuchni na wymiar
- Jaka wysokość szafek kuchennych dolnych
- Jak wysoki cokół w kuchni?
- Jaka wysokość wyspy kuchennej
- Jaką wysokość górnych szafek w kuchni?
- Na jakiej wysokości półki w kuchni?
- Kuchnia na wymiar - jak zagospodarować narożniki
Na jakiej wysokości blat kuchenny
Kiedyś, gdy używano mniej sprzętów kuchennych i prace takie jak wyrabianie ciasta wykonywano głównie ręcznie, blaty kuchenne były niższe – miały nawet 80-82 cm. Obecnie przyjmuje się, że optymalna wysokość blatu w kuchni to 15 cm poniżej zgiętego łokcia osoby stojącej. Jeśli więc domownicy mają powyżej 170 cm wzrostu, blat powinien znajdować się na wysokości minimum 90 cm. Niższe osoby mogą pracować przy blacie kuchennym na wysokości 85-90 cm. Jeżeli między domownikami jest duża różnica wzrostu, trzeba zapytać, kto najczęściej korzysta z kuchni, i zaproponować blaty kuchenne na dwóch wysokościach lub zalecane wysokości uśrednić. W przypadku kuchni jednociągowej rozwiązaniem dla wyższej osoby może też okazać się gruba, 5-centymetrowa deska leżąca na części blatu. Chcąc zlokalizować blat roboczy pod oknem w kuchni, co jest bardzo przyjemnym zabiegiem, umożliwiającym pracę z widokiem na niebo, należy sprawdzić wysokość parapetu. Szczególnie w starszych budynkach może on okazać się za niski (80-82 cm), aby zintegrować go z blatem roboczym i przekształcić w wygodne miejsce do pracy.
Galeria: ciekawe aranżacje kuchni na wymiar
Autor: Wnętrza Michała
Kuchnia nowoczesna z oryginalną zabudową. Sesja fotograficzna: Wnętrza Michała
Jaka wysokość szafek kuchennych dolnych
Typowe obudowy dolnych szafek kuchennych mają wysokość 75-80 cm. Wysokość szafek dolnych powinna być dostosowana do wysokości osoby, która najczęściej będzie pracować w kuchni. Planując szafki dolne, pamiętajmy że stawia się je na regulowanych nogach, które ukrywa się za cokołem. Sumując wraz z cokołem i blatem wysokość dolnej zabudowy kuchennej ma 86-91 cm.
Jak wysoki cokół w kuchni?
Najczęściej w kuchni planuje się cokół (nogi) o wysokości 8 cm. Zbyt niski cokół – poniżej 5-6 cm – może spowodować trudność w otwieraniu zmywarki. Zbyt wysoki cokół to po prostu strata miejsca w szafkach kuchennych. Do tych wymiarów dochodzi grubość blatu. Ma on zazwyczaj 3-4 cm, chociaż zdarzają się blaty dwucentymetrowe.
Jaka wysokość wyspy kuchennej
Wysokość zabudowy tworzącej wyspę zależy od tego, co się na niej znajduje, jeśli są tam sprzęty kuchenne – płyta lub zlew, musimy dostosować ten wymiar do pozostałych blatów kuchennych. Jeżeli wyspa w kuchni ma tam tylko miejscem do jedzenia i jednocześnie ma to być przegroda dzieląca salon od aneksu kuchennego, lepiej zaprojektować wyspę nieco wyższą. Do wyspy kuchennej o wysokości 110 cm dobieramy też wyższe stołki barowe – takie o wysokości 74 cm.
Przeczytaj też: Na jakiej wysokości zamontować baterie kuchenne
Jeśli wyspa kuchenna ma mieć standardową wysokość blatu, czyli około 90-91 cm, wówczas pasujące do niej stołki muszą mieć 63-64 cm wysokości.
Jaką wysokość górnych szafek w kuchni?
Nie można także zapominać o dostosowaniu szafek kuchennych górnych do wzrostu użytkowników. To na jakiej wysokości zawiesimy szafki w kuchni, wynika z zalecanego odstępu między blatem a standardowymi górnymi szafkami, który wynosi 50-55 cm. W przypadku niskich użytkowników kuchni powieśmy zwykłe górne szafki na wysokości 50 cm nad dolnymi. A jeśli domownicy sporo różnią się wzrostem, można zaproponować pod nimi dodatkowe, płytsze szafki lub węższe półki powieszone niżej – nawet na wysokości 35 cm nad blatem. Standardowe szafki kuchenne wiszące mają 40-42 cm głębokości. Szafki kuchenne wiszące niżej muszą być płytsze – o głębokości maksimum 30 cm, aby nie przeszkadzały w pracy przy blacie (przy założeniu, że blat ma głębokość 60-63 cm).
Przeczytaj też: Jak dobrze wybrać sprzęt AGD - opinie inwestorów
Uwaga! Nad płytą elektryczną lub gazową powinien znaleźć się okap. Zastosowanie modelu podszafkowego, do zabudowy, pozwoli go ukryć, jednak należy pamiętać, że w przypadku płyty gazowej okap zaleca się montować nieco wyżej (około 70 cm) niż nad płytą elektryczną (około 55 cm). Może to spowodować konieczność podniesienia szafki kuchennej nad płytą. Wówczas, aby utrzymać jedną linię zabudowy górnych szafek, musimy wszystkie szafki powiesić wyżej, co dla niskiej osoby może być kłopotliwe. Zawsze jednak trzeba przeczytać dokładnie zalecenia montażowe dla każdego modelu okapu, gdyż możliwe są kilkucentymetrowe różnice.
Na jakiej wysokości półki w kuchni?
Planując szafki kuchenne do sufitu, zwiększamy pojemność magazynową kuchni, jednak efektywne korzystanie z półek znajdujących się zbyt wysoko będzie niemożliwe bez wejścia na stołek lub drabinę, co w praktyce sprawia, że półki pod sufitem będą rodzajem pawlacza, gdzie sięga się sporadycznie. Trzeba też uważać, aby wysoka zabudowa nie przytłoczyła wizualnie wnętrza. Górne półki w kuchni, do których ma być wygodny dostęp, nie mogą znajdować się wyżej niż 185 cm, a w przypadku osób o wzroście poniżej 160 cm – nawet 175 cm. Dolna krawędź piekarnika do zabudowy może znajdować się nieco niżej niż blat. Wygodna wysokość wynosi około 80-82 cm.
Polecany artykuł:
Kuchnia na wymiar - jak zagospodarować narożniki
Narożniki trzeba uwzględnić w planowaniu zabudowy kuchennej na wymiar. Najczęściej wstawia się tam typowe szafki narożne w kształcie litery L, które zajmują około 30-40 cm blatu po obu stronach narożnika. Aby uzyskać dostęp do rzeczy znajdujących się z tyłu, stosuje się systemy obrotowych półek, tzw. karuzele. Alternatywą dla typowej kuchennej szafki narożnej jest szafka prosta, przeznaczona do rogu. Zajmuje ona 110-120 cm (czyli 50-60 cm wolnego blatu) i trzeba w nią wstawić elementy systemu pozwalające na dostęp w głąb narożnika. Może być to obrotowa półka – częściowo wysuwana poza obrys szafki. Najwygodniejszym rozwiązaniem są jednak wysuwane na prowadnicach elementy mające kształt nerki (łezki) lub zestawy koszy, z których część jest przytwierdzona do drzwiczek szafki, a część wysuwa na prowadnicach do miejsca, z którego jest do nich łatwy dostęp. System ten nazywa się „magic corner”. Innym rozwiązaniem są narożne szuflady, tzw.„space corner”. Są one efektowne, lecz podobnie jak w przypadku obrotowychkoszy nie umożliwiają wykorzystania całej przestrzeni magazynowej w narożniku.
Polecany artykuł: