Jak wybrać sprzęt AGD - opinie inwestorów

2022-05-10 13:17
Jak dobrze wybrać sprzęt RTV i AGD do nowego domu
Autor: Michał Skorupski, projekt: Ewelina Golinowska-Bieniek/EG Projekt Producenci sprzętu oferują coś więcej niż funkcjonalne urządzenie zasilane energią elektryczną. Sprzęt AGD to piękny design, który kształtuje nowoczesne wnętrze

Jak wybrać sprzęt AGD i za co warto zapłacić? Poznaj opinie inwestorów. Czy różne funkcje urządzeń AGD, za które trzeba zapłacić, okażą się potrzebne? Takie pytania warto sobie zadać, gdy chcemy wybrać dobry sprzęt AGD.

Pralka, lodówka, kuchenka, piekarnik, zmywarka to sprzęty AGD, które trzeba kupić do nowego domu. Lista zakupów jest oczywiście o wiele dłuższa. Nie jest łatwo kupić dobry sprzęt AGD. Czym kierować się przy wyborze? Nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Pomóc mogą opinie inwestorów na temat wyborów i użytkowania sprzętu AGD.

Badania prowadzone w Europie, także w Polsce, potwierdzają, że w urządzeniach AGD wiele komponentów ma niską trwałość, a producenci zakładają, że sprzęty nie będą pracowały długo. Planowane postarzanie produktów ma swoją historię sięgającą lat 20. XX w. Wielu polityków w Europie lobbuje, by gwarancje na sprzęt AGD przedłużyć do 5 lat i zabronić firmom wbudowywania elementów o celowo krótkiej żywotności (plastikowych elementów ruchomych, niewymienialnych akumulatorów, łożysk zatopionych w plastiku). Na razie psujący się sprzęt AGD to pozytyw dla gospodarki – napędzają klientów do sklepów.

Sprzęt AGD opinie

Opinie z internetu na temat sprzętów AGD na stronach zakupowych często są niewiarygodne. Wiele komentarzy jest pisanych na zamówienie. W dobie social mediów rozsądny producent bądź sprzedawca zadba o to, by opinie zadowolonych klientów zachęcały do zakupu jego sprzętu AGD. Nie raz przyjdzie się nam zdziwić, skąd tyle zachwytów nad urządzeniem, które okazuje się przeciętne albo wręcz tandetne…

Jeśli jeszcze nie kupujecie wyłącznie przez internet, traktując sklepy jako wystawkę produktów i halę testową, to pora wybrać się do stacjonarnego sklepu - najczęściej sieciowego marketu z AGD. Czy podpowiedzą coś sprzedawcy–doradcy klienta? Nie jest to takie pewne. Forumowiczka Kahha opisała typową sytuację i chyba każdy z nas usłyszał podobną przemowę: „Pan, który prezentował mi telewizor, tańszy od innych podobnych, stwierdził, że sprzęty AGD i RTV mają to do siebie, że po upływie gwarancji zaczynają się psuć. Wszystko po to, żeby sprzęt można było wymienić na nowy i żeby klienci wracali. Bez względu na markę, będą się psuły tak samo, stwierdził” i polecał najtańszy z podobnych sobie produktów.

Forumowiczka Zielony ogród dopowiada: „Sprzedawca w sklepie ze sprzętem AGD powiedział nam, że teraz pralki różnią się tylko szczegółami i to głównie zewnętrznymi. Bezawaryjna pralka to wyłącznie łut szczęścia. Na dłuższą trwałość niż 5 lat nie ma co liczyć”.

Jak długo będzie działać sprzęt AGD

Duże sieci i niektórzy producenci dają dodatkową gwarancję (za opłatą!) na 5 lat, a nawet 10 lat - na silniki w pralkach i kompresory w lodówkach. A więc można zakładać, że przynajmniej 5 lat urządzenie AGD powinno pracować bez usterek. Tak, jak mówił sprzedawca. Chyba że kupujemy sprzęt AGD najdroższych marek, czyli kilka razy droższy niż przeciętny asortyment.

A propos długowieczności, forumowiczka Żonaadama pisze żartobliwie: „Pomocy! Podpowiedzcie mi, jak wykończyć starą lodówkę mojej mamy? Muszę zepsuć tego grata, bo niedługo nie wyrobię na prąd”. bladyy78 podobnie: „Stara lodówka poszła wczoraj w drugie ręce. Ma 19 lat i jest wręcz w idealnym stanie. Zero awarii. Niestety, ze względu na dwa agregaty, które w tamtym czasie były zaletą i wymagały dopłaty, zużywa rocznie 536,5 kWh energii elektrycznej. Została wymieniona na nową lodówkę, która rocznie zużywa 179 kWh, czyli trzy razy mniej od starej, więc po 5 latach się zwróci”.

Może kiedyś sprzęty AGD były trwałe, ale dziś zużywają tak dużo energii, że trzeba kupować nowe.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja
Jak dobrze wybrać sprzęt RTV i AGD do nowego domu
Autor: Monika Lewandowska, projekt: Weronika Bukowska, Justyna Puchalska Nobel należy się temu, kto wynalazł domową zmywarkę. Warto postawić na jakość, a nie wielość programów

Sprzęt AGD serwis, instrukcja, marka

Czy warto kupować sprzęt AGD, który oferuje rozbudowany zestaw programów? Psychologicznie analizując, odczuwamy duży opór przed instrukcją obsługi – to nudna lektura, którą mało kto solidnie przeczyta. Najwięcej uszkodzeń sprzętu AGD zdarza się na początku użytkowania, kiedy to nowy właściciel na własną rękę próbuje odkryć, jak to działa.

Skomplikowane w obsłudze urządzenie AGD? Są i takie konsekwencje - Adam626 o swojej zmywarce: „Stara miała trzy przyciski, wybrałem program 10 lat temu i używałem tylko jednego – włącz-wyłącz. A w nowej zmywarce, żeby włączyć zmywanie, trzeba wykonywać sekwencje wciskania klawiszy”.

Forumowicze radzą sobie, by zwracać uwagę nie na „bajery”, jakie sprzęt AGD oferuje, a dostępność serwisu. Jak się naprawia sprzęt AGD? To kolejny temat na Forum Muratora. Powszechne jest narzekanie, że naprawy sprzętu AGD są bardzo drogie. Słowo „naprawa” zostało zastąpione zresztą innym: wymiana modułu. CityMatic pisze: „Gwarancja to tyle, że przyjedzie serwisant i wymieni popsuty moduł. Już nikt nie bawi się w naprawę jak za dawnych czasów”. Slawzz wykazał się sprytem: „Mam 9-letnią zmywarkę pod zabudowę. Średnia półka - kosztowała ok. 1000 złotych. Po dwóch latach i pół roku wysiadł moduł. Koszt naprawy zmywarki w serwisie ok. 600-800 zł. Dzięki internetowi znalazłem przyczynę i sam wymieniłem przekaźnik w module - koszt 4 zł za materiał i jakieś 45 minut pracy”.

Ważna cecha nowoczesnego sprzętu AGD – jest energooszczędny. Wszyscy rozumiemy powód i potrzebę, ale… ma to jednak pewne wady. Adam626 o swojej nowej zmywarce kontynuuje: „Ogólnie nie jestem zbyt z niej zadowolony. Stara brała więcej prądu, ale lepiej suszyła. W pogoni za energooszczędnością produkty są gorsze - a program eko trwa prawie 4 godziny!”.

A może kupować sprzęt AGD, kierując się sentymentem do marki? Forumowicz CityMatic zwraca uwagę na pewien błąd w takim myśleniu: „Bardzo dużo ludzi sugeruje się faktem, że skoro ma telefon danej marki, który się nie psuje, to lodówka lub kuchenka będzie tak samo niezawodna”. Może, ale nie musi…

Przeczytaj też:

A może więc trzeba kupować po prostu markowe sprzęty AGD? coulignon pisze, i w tej sprawie dając do myślenia: „Kupiliśmy najbardziej wypasione modele pralki i zmywarki. Po 6 latach wymieniliśmy jedno i drugie. W zmywarce padła pompa myjąca (drugi raz!), w pralce sterownik silnika. W obydwu przypadkach naprawy były mało opłacalne. Po zmywarce za 3000 zł spodziewałem się, że pochodzi dłużej niż 6 lat. Przy wyborze nowych urządzeń AGD przyjęliśmy zasadę, że kupujemy najtańsze z tych spełniających oczekiwania, bo jak się popsują, to i tak naprawa będzie zbyt droga – trzeba będzie kupić nowy sprzęt AGD”.

Skoro nie warto przepłacać a sprzęt AGD, to może kupować najtaniej? Stop! Tu stara zasada wciąż działa: „Kto kupuje tanio, kupuje dwa razy”. Nie nadają się tu do przytoczenia opinie, co forumowicze wyposażający dom myślą o taniej tandecie, która rozczarowuje w działaniu i szybko zwiększa zasób odpadów na Ziemi. W podsumowaniu jednej z takich dyskusji przeczytamy: „Tani produkt jest tandetnym chłamem, który w krótkim czasie się rozpadnie”.

Jak dobrze wybrać sprzęt RTV i AGD do nowego domu
Autor: Bernard Białorucki, projekt: Kramkowska/Pracownia Wnętrz Płyta indukcyjna gładka jak stół idealnie wpisuje się w nowoczesną kuchnię. Łatwo utrzymać czystość, pozwala na gotowanie na różnych powierzchniach, działa błyskawicznie. Okap musi być wydajny, by skutecznie ograniczał rozchodzenie się zapachów po domu

Jak kupować lodówkę

Idziemy więc na zakupy. Zobaczmy, co oferują nowoczesne urządzenia AGD i rzućmy okiem, co mówią forumowicze, którzy już na takich zakupach byli.

Czego to nie potrafi nowoczesna lodówka? Sama się będzie odmrażać dzięki funkcji No Frost. Owoce i warzywa włożysz do szuflady, w której wilgotność jest wyższa, by nie wysychały. Oświetlenie wewnątrz lodówki w trzech różnych kolorach ma sprawić, że owoce i warzywa będą mieć warunki oświetleniowe jak w ogrodzie. Dodajmy dwa obiegi powietrza, by nie było kwestii roznoszenia się po lodówce zapachów – to tylko niektóre z możliwości.

Jakie są opinie forumowiczów? Czy zabudowanej lodówce nie będzie za ciepło? Aaricia23 pisze: „Gdy kupisz lodówkę do zabudowy, pomyśl o wentylacji - kratka nie tylko od góry, ale także od dołu w cokole. Inaczej lodówka padnie po kilku miesiącach i nie uznają ci reklamacji”.

Laeres zwraca uwagę na ważny element techniczny: „Lodówko-zamrażarka musi mieć sygnał otwarcia drzwi (zarówno lodówki, jak i zamrażalnika). Teraz tego nie mam i dzieci już trzy razy rozmroziły lodówkę”.

radam5 ostrzega przed marketingowym ściemnianiem: „Lodówki No Frost mają same plusy. Ale tylko pełny system. Dużo lodówek ma napisane No Frost, a na dole małym drukiem, że dotyczy zamrażalnika".

Jaki wybrać młynek do odpadów

Dobry młynek do odpadów będzie raczej głośny. Nie potwierdza się teza, że pracujący młynek powoduje pęknięcia w zlewozmywaku ceramicznym. Młynek będzie zajmował dużo miejsca w szafce pod zlewozmywakiem, za to z tego urządzenia nie wydobywa się żaden przykry zapach – wiele relacji na forum to potwierdza. Ważna informacje jest też taka – młynek do odpadów „je” kości! CityMatic zachwala: „Bez najmniejszego problemu, jak dobry głodny pies połyka je bardzo szybko”.

Wątpliwości właścicieli domów? Czy mając kompostownik, warto mieć młynek do odpadów. CityMatic: „Wydaje mi się, że lepiej zrobić w ogrodzie kompostownik i mieć nawóz pod kwiatki, a nie spuszczać wszystkiego do kanału”.

KKL tak tłumaczy swój wybór: „Zrobiłem wywiad po znajomych - wszyscy zadowoleni z młynków. My także jesteśmy zadowoleni. Jest to przydatne urządzenie. Ilość śmieci organicznych została znacząco zredukowana. Młynek radzi sobie praktycznie ze wszystkim”.

Jak kupić okap kuchenny

Nowoczesny okap stał się inteligentny dzięki zintegrowaniu z płytą kuchenną. Po wyborze programu gotowania włącza się też okap, pracując z odpowiednią do potrzeb prędkością. To tylko jedna z możliwości tych urządzeń. A forumowiczów zajmuje - poza estetyką - inny temat: czy okap może być cichy?!

Pisze kaeres, lekko przejaskrawiając relację: „Na pierwszym biegu szumi jak zefirek za oknem. Na dwójce słyszalnie, ale bez ingerencji w życie towarzyskie siedzących przy stole. Trzeci, a w szczególności czwarty i zarazem ostatni bieg jest do zadań specjalnych - trzeba uważać na małe dzieci, bo wciągnie”. Piokrza skarży się: „Ja mam okap o głośności 42 dB i powiem szczerze, że jest cichy, ale niestety mało wydajny (200 m3/h na drugim biegu). Według obliczeń ma to być wystarczające, ale dla mnie nie jest”.

Przeczytaj też: Okap blatowy - czy warto kupić?

Cenna opinia forumowicza Gogdi: „To, co producenci/sprzedawcy podają jako głośność okapu w decybelach, to głośność na pierwszym biegu! Niestety, okap na pierwszym biegu może i jest cichy, ale w ogóle nie spełnia swojej funkcji. Naprawdę działać zaczyna na wyższych biegach, hałas wtedy jest niemiłosierny”.

Jak kupić piekarnik

Piekarnik też stał się inteligentny. W nowoczesnym modelu można wybrać jeden z dziesiątek, a nawet setek zaprogramowanych przepisów pieczenia różnych potraw. Piekarnik sam dobierze temperaturę, czas i inne parametry pracy. Waga ukryta w mechanizmach piekarnika zważy to, co chcemy upiec. Może piec, uzyskując temperaturę nawet 300oC. „Chłodna” rączka zmieni kolor na niebieski, gdy temperatura opadnie do 40oC. Oczywiście jest termoobieg - to standard, ale w nowoczesnym piekarniku można piec w różnych temperaturach na czterech półkach. Cząsteczki tlenu w warstwie zewnętrznej powłoki piekarnika uwalniają się po rozgrzaniu, dzięki czemu wnętrze piekarnika samo się czyści – można wierzyć albo nie. Na pewno sam się oczyści dzięki procesowi pyrolizy – w wysokiej temperaturze spopiela resztki potraw, a później wystarczy tylko przetrzeć wnętrze szmatką. Bardzo przydatna może się okazać termosonda – termometr umieszczony w potrawie. Pozwala samoczynnie wyłączyć piekarnik, gdy pieczeń uzyska żądaną temperaturę.

Cenę podnosi piekarnik parowy. Nowoczesny piekarnik ma też oczywiście moduł wi-fi – można włączyć pieczenie kurczaka, wychodząc z pracy.

Opinie forumowiczów? Pewien sceptycyzm - nie za dużo tych bajerów? Szymon Fudała skarży się: „Mój piekarnik uparcie przypomina o czyszczeniu, choć jest czysty jak nowy...”

Jak kupić płytę indukcyjną

Dużo jest dyskusji o płycie indukcyjnej. To coraz popularniejszy wybór – zamiast płyty gazowej albo ceramicznej. Nowoczesna płyta ma oczywiście możliwość programowania, łączność wi-fi, czy też jak wyżej możliwość zarządzania okapem. Elfir o zaletach indukcji: „Jak już wykipi, odsuwasz na chwilę garnek, wycierasz papierowym ręcznikiem i masz od razu czysto, nie musisz czekać na zakończenie gotowania.”

Aaricia23 dzieli się spostrzeżeniami po kilkumiesięcznym używaniu nowej kuchni: „Płyta indukcyjna. Trochę wkurza głośny przekaźnik, który pyka prawie co sekundę na niskim grzaniu, no i głośne wentylatorki. Mamy drogi model, jednak samo wyskalowanie mocy jest słabe - na niskich stopniach nie grzeje prawie wcale. Idealne są indukcje, które nie grzeją metodą włącz/wyłącz, lecz modulują moc i nie słychać przekaźnika”. CityMatic dodaje: „Indukcja to duży plac do gotowania. Musisz tylko zdać sobie sprawę, że takie coś potrzebuje solidnego zasilania, czyli 11-16 kW, a dodatkowo trzeba jeszcze zasilać inne urządzenia elektryczne w domu”.

Jak kupić dobrą pralkę

Bęben pralki może mieć strukturę plastra miodu, po którym ślizgają się ubrania. Automatyka wagowa ustala intensywność prania. Ruchy pralki są dostosowane od wsadu. Można otworzyć drzwiczki w trakcie prania, by dorzucić coś do bębna. Pralka sama dobiera detergenty do kolejnych prań. A wszystkim można sterować zdalnie – tak mądra jest nowoczesna pralka.

Opinie forumowiczów - z jakich możliwości pralki tak naprawdę korzystamy? Ostap pisze krytycznie: „Oczywiście pralka musi mieć 20 programów, ale nikt nie przeczyta instrukcji obsługi, bo szkoda czasu, przecież to ma prać. Mamy 20 programów, a korzystamy z 3–4 i mówię o bardzo zaawansowanych użytkownikach (sam się do nich nie zaliczam)”.

Jak kupić robot sprzątający

Robot sprzątający to urządzenie, które zajmuje wyobraźnię właścicieli domów. Coś, co samo sprząta? Jakie to mądre. Robot nie zawodzi – przynajmniej jeśli chodzi o funkcje. Zapamiętuje plan domu; skanuje wnętrze laserem, by znaleźć właściwą drogę między nogami krzeseł. Unika wjeżdżania na schody i upadku. Gdy traci siły, sam się ładuje w bazie i rusza dalej do pracy. Wykrywa brud. Myje podłogi! Ma czujnik dywanów, dzięki czemu na tym odcinku zwiększa moc. Nie ma w zasadzie problemu ze zbieraniem sierści z dywanów.

Przeczytaj też: Ile kosztuje kuchnia IKEA - cena kuchni METOD

Tyle możliwości i… pewien sceptycyzm w opiniach właścicieli domów. Olinek: „Odkurzał i ładował baterię. Kumpel potargał paragon na drobne i podsypał mu te paproszki - nie zjadł ich, ale może miał pełny brzuszek. Myślę, że przy dość wysokiej cenie można to urządzenie na razie traktować jako gadżet, ale przyszłość jest przed takimi samodzielnymi urządzeniami działającymi niezależnie w czasie, gdy nikogo nie ma w domu”. I jeszcze opinie właścicieli zwierząt domowych, na przykład EZS: „Mam psa, który gubi kudły. A ta pchełka ma dość mały zbiornik. Więc zamiast sprzątać, co rusz podjeżdża do bazy i piszczy, żeby go wyczyścić”.

Jak kupić dobrą zmywarkę

Program auto w zmywarce wykrywa stopień zapełnienia komory, a nawet ilości brudu na talerzach, i dostosowuje temperaturę wody, jej zużycie, intensywność mycia i czas płukania. Do czyszczenia zmywarka wykorzystuje też parę wodną, by usunąć brud z zakamarków naczyń i sztućców. Talerze i szklanki są nie tylko czystsze, ale też bez zacieków. Nowoczesna zmywarka automatycznie otwiera swoje drzwi na szerokość 10 cm, w ten sposób przyspieszając suszenie naczyń. Opcja połączenia z internetem sprawia, że można obsługiwać zmywarkę zdalnie, a nawet kontrolować, jaki jest poziom płynu do mycia.

Tyle możliwości, a Bertha pisze żartobliwie: „Myje, suszy, nabłyszcza, tylko franca nie chce sama wyjmować naczyń do kredensu”. Agb potwierdza pewną znaną zasadę. W pralce dość często zmieniamy programy, w zmywarce ustawiamy zawsze jeden: „Ja mam zmywarkę, z której jestem bardzo zadowolony. Ma chyba trzy programy, ale używam i tak tylko jednego. Z bajerów korzystam tylko z opóźnionego startu”.

Odpowiedź na pytanie – koszyk na sztućce czy szuflada? Aaricia23 pisze w zgodzie z większością: „Zmywarka koniecznie z szufladą na sztućce”.

Hałas? wg39070 relacjonuje: „Też niedawno zakupiliśmy zmywarkę, szkoda, że tak późno. Zwracałem uwagę na jak najmniejszą ilość niepotrzebnych gadżetów typu: mega wyświetlacz, timer, budzik i nie wiem co jeszcze. Zmywarka stoi w kuchnio-salonie i jest cicha, nie przeszkadza np. przy oglądaniu TV. Zwróć uwagę, czy jest zdejmowany blat. Ja swój zdjąłem - nad zmywarką biegnie blat kuchenny”.

A dylematy? Dzeus86: „Na koniec mycia same się otwierają drzwiczki zmywarki, by przyspieszyć suszenie. Odradzam tę funkcję. Mam zmywarkę do zabudowy, kuchnia w fornirze na wysoki połysk. Gorąca para zaczęła wnikać w małe odpryski lakieru na fornirze i blat zaczął puchnąć. Lepiej samemu trochę odczekać po zakończeniu programu i otworzyć zmywarkę, jak temperatura opadnie - raz, że pary nie będzie, dwa, że naczynia będą porządnie wyparzone”.

Życzymy udanych zakupów. Jak widzicie, trzeba się sporo naczytać i nachodzić po sklepach, żeby wybrać sprzęt AGD.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE