Klimatyczna kuchnia dzięki „świecącym” szafkom
Kuchenne szafki przeszklone z oświetleniem oraz szafki podświetlone mają mnóstwo zalet. Warto im się przyjrzeć z bliska, bo są nie tylko wygodniejsze w użytkowaniu, ale także mogą zdziałać wiele dobrego dla twojej kuchni, tworząc w niej niepowtarzalny klimat.
Spis treści
- Przeszklone szafki kuchenne z oświetleniem wewnętrznym
- Szafki kuchenne efektownie podświetlone
- Rady dekoratora wnętrz
Przeszklone szafki kuchenne z oświetleniem wewnętrznym
Oświetlić można wnętrza szafek, montując oprawy punktowe lub listwy i taśmy LED. Z reguły świetlne „oczka” obsadza się w suficie szafki, pod albo za półkami (wtedy muszą być płytsze o ich szerokość) oraz w bocznych ściankach mebla.
Szafki kuchenne efektownie podświetlone
Te trzy rodzaje źródeł światła obsadza się także pod wiszącymi szafkami. Warto jednak wiedzieć,że można pod dnem szafki zamontować panel świetlny dający rozproszone światło – zintegrowany z korpusem albo nie. Listwy i taśmy doskonale nadają się jako oświetlenie obrysowe, gdy umieszcza się je w cokołach ciągu roboczego itp. Wiszące szafki czy całościenną zabudowę można też podkreślić za pomocą skierowanych na nią reflektorków sufitowych czy opraw z wysięgnikiem mocowanych do górnej krawędzi szafek.
Autor: Dfs
Nowoczesna zabudowa przyciąga wzrok nie tylko funkcjonalną i efektowną formą, lecz także perfekcyjnie dobranymi materiałami oraz kolorystyką. Odwrócono najczęściej spotykany układ: ciemne szafki na dole, a jasne na górze, bo nie było obaw, że wisząca antracytowa część będzie zbyt ciężka. Zastosowano bowiem „unoszące” ją podświetlenie. Blask, padając na wyłożoną drewnem ściankę i drewniany blat (Dąb, Dlh.pl), przy okazji dodaje kuchni przytulności.
Rady dekoratora wnętrz
Kuchnia z przeszklonymi szafkami z oświetleniem oraz meblami podświetlonymi może prezentować się fantastycznie. Poniższe wskazówki pomogą ci osiągnąć zjawiskowy efekt.
Jak zaplanować oświetlenie szafek
O "świecących" szafkach, półkach i cokołach warto pomyśleć na etapie projektowania lub remontu kuchni. Wtedy cały system będzie idealnie zintegrowany z zabudową, a kable i oprawy - doskonale zamaskowane. Nie ma przeszkód jednak, by zamontować oprawy i potem. Można je tak zaplanować i dopasować, że będą doskonale pełnić swoją funkcję, a "część techniczna" pozostanie niemal niewidoczna. Jest wiele typów opraw, więc dopasowanie będzie łatwe. Zajrzyj na: Designlight.pl, Meblownia.pl czy Oswietleniemeblowe.pl. Warto wiedzieć, że oprócz opraw wymagających podłączenia do prądu, masz do dyspozycji jeszcze inne opcje: źródła światła ładowane poprzez USB oraz te najprostsze, na baterie.
Dopasuj moc i barwę światła
Z blaskiem płynącym z szafek i półek nie można przesadzać. Zbyt intensywne światło będzie się wydawać agresywne, sprawi, że przedmioty stojące na półkach staną się mniej widoczne, a mebel zacznie dominować w aranżacji. Najlepszy efekt dają delikatne promienie dyskretnie rozświetlające mebel. Barwa światła też ma znaczenie: zimna lepiej się sprawdzi we wnętrzach nowoczesnych, ciepła lepsza będzie w kuchni eleganckiej, tradycyjnej, retro, rustykalnej itp., ale także i w takiej, której trzeba dodać przytulności.
Wykorzystuj nieoczywiste oświetlenie
Nie tylko w okresie świątecznym wykorzystuj lampki choinkowe oraz girlandy świetlne. Dobrej jakości bez obaw o pożar możesz umieścić… wewnątrz kredensu i witryny czy wiszącej szafki. Do nich także możesz wstawić np. małą stołową lampkę!
Nie zamień kuchni w wesołe miasteczko
Duża przeszklona witryna czy ciąg szafek z oświetleniem, długie listwy świetlne zamontowane pod szafkami i w cokołach są jak dizajnerskie lampy – wykorzystuj je więc z pomysłem, ale i umiarem. Lepszy efekt osiągniesz, podświetlając np. ciąg przeszklonych szafek czy piękny mebel zasługujący na wyeksponowanie, np. witrynę retro czy kredens.*Zwracająca uwagę dizajnerska lampa nad kuchennym stołem, kinkiety i reflektorki oraz kilka przeszklonych świecących mebli to stanowczo za dużo! Jednak wspaniała wisząca lampa nie wyklucza dyskretnie podświetlonej witryny czy blasku spływającego spod wiszących szafek na blat ciągu roboczego. Planując oświetlenie dodatkowe w formie opraw szafkowych, weź pod uwagę liczbę i rodzaj pozostałych lamp. Trudno ci z czegoś zrezygnować? Po prostu nie włączaj wszystkiego naraz – też będzie dobrze!
Stwórz atrakcyjną galerię
To, na co pada światło, przyciąga wzrok i naszą uwagę - staje się więc ważnym elementem wystroju kuchni. To, co więc ustawisz w przeszklonych oświetlonych szafkach oraz na skąpanych w blasku półkach i blatach staje się dekoracją. Trzeba więc pilnować ładu i pamiętaj, by eksponowane przedmioty, także te codziennie użytkowane, były piękne lub choćby estetyczne. Niech więc będą to efektowne naczynia, ładne szkło, produkty spożywcze w stylowych pojemnikach, nie powinno tez zabraknąć kilku choć ozdobnych detali.
Walcz z kurzem
Światło oświetlające przeszklone meble i szkło wykryje nawet najmniejszą smużkę kurzu na nim i rzeczach stojących na półkach. To mankament tego, skądinąd, dekoratorsko doskonałego duetu. Dlatego jeśli nie masz czasu, lepiej ogranicz liczbę przeszkleń w kuchni. Regularnie wycieraj kurz i usuwać brud, bo w przeciwnym przypadku "świecące" meble nie będą dodawać kuchni uroku. Najlepiej do kilka dni z kurzu omiatać półki delikatną miotełką z piór (nie będziesz musiała przestawiać wszystkich przedmiotów). Co jakiś czas umyj szyby i szklane przedmioty. Warto wybrać środek z nanocząsteczkami, np. Voigt, Window, Nanomax itp. Preparaty tego rodzaju skutecznie usuwają zabrudzenia (w tym odciski palców), smugi, plamy itp., nabłyszczają powierzchnię oraz spowalniają proces ponownego osadzania się kurzu i zabrudzeń.