Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Kanały wentylacyjne w domu - to musisz o nich wiedzieć

Kanały wentylacyjne w domu - to musisz o nich wiedzieć

Kanały wentylacyjne to jeden z podstawowych elementów wentylacji grawitacyjnej. Przyjrzyjmy się więc im nieco bliżej. Sprawdźmy, ile kanałów wentylacyjnych powinno być w domu i w jakich pomieszczeniach powinny być wymurowane, aby wentylacja była skuteczna. 

Murator pomaga

 


Ile powinno być kanałów wentylacyjnych w domu?

Liczba kanałów wentylacyjnych nie jest określona. Zależy od tego, ile w domu jest pomieszczeń, z których – zgodnie z przepisami – trzeba usuwać zużyte powietrze. W domach z wentylacją naturalną (grawitacyjną) kanały wywiewne powinny się znajdować w:

  • kuchniach,
  • łazienkach,
  • toaletach
  • pomieszczeniach bez okien (schowkach, garderobach),
  • oraz w takich, które są oddzielone więcej niż dwojgiem drzwi od kuchni, łazienki lub toalety, czyli od najbliższego kanału wywiewnego.

Pondato, w mieszkaniach dwupoziomowych kanały wentylacyjne powinny się znaleźć także w pomieszczeniach na górnej kondygnacji.

Mimo że norma podaje jednoznacznie te wymagania, często nie są one przestrzegane. Osobnych kanałów brakuje najczęściej w pomieszczeniach bez okien i na górnej kondygnacji mieszkań dwupoziomowych, czyli na piętrze lub poddaszu użytkowym domu jednorodzinnego. Brak kanałów wywiewnych we wspomnianych pomieszczeniach może powodować zmniejszenie intensywności usuwania powietrza z budynku lub dezorganizować przepływ powietrza przez pomieszczenia.

Wymiary kanałów wentylacyjnych

Ilość powietrza usuwanego przez kanały wywiewne wentylacji grawitacyjnej (naturalnej) zależy między innymi od wielkości pola przekroju kanału, a ciąg w kanale – od jego długości. Zgodnie z przepisami pole przekroju kanału wywiewnego nie może być mniejsze niż 0,016 m², a najmniejszy wymiar kanału prostokątnego – mniejszy niż 10 cm.

Kanały powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby skutecznie usuwały powietrze z pomieszczeń w warunkach określonych w normie, czyli przy temperaturze zewnętrznej +12°C i obliczeniowej temperaturze powietrza w pomieszczeniu (+20°C w pokojach, +24°C w łazienkach). Jednak w praktyce wielkości kanałów wentylacyjnych się nie oblicza, lecz przyjmuje zwyczajowo 14 x 14 lub 14 x 21 cm. W rezultacie zimą, gdy różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz jest większa, kanały usuwają więcej powietrza. Kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta, wydajność kanałów wentylacyjnych maleje.

Brak wentylacji w łazience. Jak wykonać instalację wentylacyjną? PORADA

W starym domu, który odziedziczyłem, łazienka nie ma wentylacji. Prawdopodobnie było to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stabiler – sposób na na prawidłowo działającą...

W Polsce najpowszechniejszym systemem wentylacyjnym jest wentylacja grawitacyjna. Ma jednak ona wady,...

Wentylacja garażu. Jak zapewnić tam skuteczną...

Czy w bryle budynku, czy wolnostojący - wentylacja garażu jest konieczna, aby zapewnić w nim odpowiednią...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system...

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio...

Prawidłowa wentylacja połączonych pomieszczeń:...

Zła wentylacja pomieszczeń może prowadzić do zawilgocenia ścian, a w późniejszym czasie, do powstania...

Powietrze w wentylacji - jak dostarczyć powietrze...

Prawidłowa wentylacja w domu to gwarancja dobrego samopoczucia domowników, ale również zabezpieczenie ścian i...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.