Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Klimatyzacja a ulga termomodernizacyjna 2024

2024-01-18 7:45

W ostatnich latach takie zapytania do Krajowej Informacji Skarbowej składali podatnicy, którzy postanowili wykorzystać do ogrzewania klimatyzatory z funkcją grzania. I, zdawałoby się w analogicznych sytuacjach, mamy różne interpretacje – na “tak” i na “nie”. Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Jak uzasadnić inwestycję, żeby otrzymać zwrot za klimatyzację?

Pogad@n3 27.04.2023. Klimatyzacja - rodzaje, wybór, koszty, montaż
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Jak otrzymać zwrot za klimatyzację?
  2. Kiedy klimatyzacji nie można odliczyć od podatku?
  3. Klimatyzator z funkcją grzania
  4. Kiedy można odliczyć klimatyzację od podatku?
  5. Jak uzasadnić inwestycję w klimatyzator z funkcją grzania?
  6. Czy można dostać dofinansowanie do klimatyzacji?
  7. Wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług

Jednym z mechanizmów zachęcających właścicieli domów jednorodzinnych do ich remontu i modernizacji jest podatkowa ulga termomodernizacyjna. Pozwala odliczyć od podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym wydatków poniesionych na termomodernizację budynku, czyli przede wszystkim jego ocieplenie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę urządzeń grzewczych na nowoczesne i niskoemisyjne. Czy można odliczyć koszt zakupu i montażu klimatyzatora z funkcją grzania ?

Jak otrzymać zwrot za klimatyzację?

Wraz z przepisami o uldze termomodernizacyjnej przygotowano wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, na które przysługuje ulga. Podstawę prawną stanowią ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tak zwana ustawa PIT (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r.( Dz.U. 2018 poz. 2489, z późn. zm.).

W przepisach jest wiele dodatkowych warunków, które musi spełnić podatnik, więc zdarzają się sytuacje, że urzędy skarbowe nie przyznają ulgi. Jednak istnieje droga, z której może skorzystać inwestor w sytuacjach niejednoznacznych, kiedy nie jest pewny, czy ulga mu przysługuje. Można zwrócić się o indywidualną interpretację do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Kiedy klimatyzacji nie można odliczyć od podatku?

Jeśli chcemy w domu zainstalować klimatyzację, żeby poprawić komfort podczas letnich upałów, to taka inwestycja nie zostanie uznana jako koszt w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Klimatyzator z funkcją grzania

Przed laty klimatyzatory były wykorzystywane wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń latem. Funkcja grzania zaczęła stopniowo pojawiać się w coraz większej liczbie tych urządzeń. Obecnie możliwość wykorzystania klimatyzatora do grzania jest już standardem.

Kiedy można odliczyć klimatyzację od podatku?

Ulga termomodernizacyjna dotyczy inwestycji m.in. w celu poprawienia instalacji grzewczej w istniejącym budynku. Dlatego możliwość uznania klimatyzacji jako kosztu dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy klimatyzator jest częścią procesu termomodernizacyjnego, jest potrzebny jako nowoczesne urządzenie grzewcze, które zastąpi na przykład stary kominek, piec albo kocioł na węgiel. Na skutek ogrzewania domu klimatyzatorem nastąpi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Jak uzasadnić inwestycję w klimatyzator z funkcją grzania?

Ponieważ zastosowanie klimatyzatora wykorzystywanego do ogrzewania wnętrz budynku nie jest typową sytuacją, zanim złożymy PIT, warto zwrócić się o interpretację do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Na przykładzie 2 inwestycji pokażemy, że w bardzo podobnych sytuacjach - a pod pewnym względem identycznych – interpretacje dyrektora KIS były różne. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że niezwykle ważne może być nasze uzasadnienie wniosku o uznanie inwestycji. Trzeba też wiedzieć, że interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej można zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Czy można dostać dofinansowanie do klimatyzacji?

Przedstawiamy 2 inwestycje z klimatyzatorami z funkcją grzania wykorzystywanymi do ogrzewania budynku. W pierwszym przypadku interpretacja dyrektora KIS była pozytywna, w drugim – negatywna.

Inwestor I

Interpretacja pozytywna z 4 marca 2022 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.1091.2021.3.AKU)

Właściciel budynku dotychczas ogrzewanego gazem ziemnym zamontował dwa klimatyzatory z funkcją grzania, które są zasilane energią elektryczną ze źródeł odnawialnych. W uzasadnieniu powołał się na ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczoną na potrzeby ogrzewania, oraz zamianę źródeł energii na źródła odnawialne. Klimatyzator z funkcją grzania można potraktować jako pompę ciepła powietrze-powietrze. Jest on zasilany ze źródeł odnawialnych, przez co zmniejszyło się zapotrzebowanie na gaz – paliwo kopalne i nieodnawialne.

Inwestor II

Interpretacja negatywna z 11 października 2023 r., (nr 0113-KDIPT2-2.4011.556.2023.3.DA)

Właściciel budynku planował jego termomodernizację obejmującą m.in. zastąpienie kominka opalanego drewnem przez klimatyzator z funkcją grzania. Dzięki tej inwestycji nastąpi ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację negatywną, podając w uzasadnieniu, że wyżej wymienione wydatki “nie zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych”.

Wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług

Co ciekawe, w obu przypadkach obowiązuje ten sam załącznik do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (z aktualizacją z 2021 i 2023 r.), na które przysługuje ulga termomodernizacyjna. W każdej wersji wykazu nie ma klimatyzatorów z funkcją grzania. Dlaczego w pierwszym przypadku interpretacja była pozytywna, w drugim – negatywna? Wszystko wskazuje na umiejętne uzasadnienie pierwszej inwestycji. Głównym zarzutem i uzasadnieniem odmowy w drugiej sytuacji było powołanie się na wyżej wymieniony załącznik, który obowiązuje również w pierwszym przypadku.

Ale w załączniku nie ma również wielu innych nowoczesnych urządzeń grzewczych, np. promienników podczerwieni, mat grzewczych, elektrycznych pieców akumulacyjnych. Jest za to punkt 8, w którym wymieniono “materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej”. W ramach tego punktu można uznać klimatyzator z funkcją grzania. W wykazie nie ma też rekuperatorów, choć jest punkt 15 “materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu”. Czy wobec tego zakup rekuperatora zostanie uznany, czy nie, jako koszt uprawniający do ulgi termomodernizacyjnej?

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie