| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Piec na olej: to musisz o nim wiedzieć

Piec na olej: to musisz o nim wiedzieć

Olej opałowy wymaga zastosowania kotłów innych niż gazowe, chociaż kocioł olejowy można przystosować także do spalania gazu, wymieniając w nim palnik. Ponadto komfort ogrzewania kotłem olejowym jest taki sam jak kotłem gazowym. Niestety koszty eksploatacji oleju opałowego są wyższe.

Kocioł olejowy: zwykle stojący

Większość pieców na olej to urządzenia stojące przeznaczone do montażu w wydzielonym pomieszczeniu. Niektóre z oferowanych na rynku kotłów o małej i średniej mocy są wyposażone we wbudowany lub wolno stojący podgrzewacz bądź zasobnik c.w.u. wraz z układem regulacyjnym. Kotły o małej mocy są dostępne również w wersji wiszącej (także dwufunkcyjne, przeznaczone do zabudowy bezpośrednio w kuchni).

Niewiele jest na razie kotłów olejowych kondensacyjnych, choć coraz częściej producenci proponują i takie rozwiązania. Maksymalny dodatkowy odzysk energii w wyniku kondensacji w kotłach olejowych wynosi 6% i jest o blisko połowę mniejszy niż w gazowych. Aby skutecznie odzyskiwać ciepło ze skroplin, temperatura wody powrotnej w instalacjach grzewczych z kotłem kondensacyjnym olejowym powinna być niższa niż w instalacjach z kotłem gazowym. To skłania do stosowania większych grzejników, a więc zwiększa koszty inwestycyjne. Kotły kondensacyjne są natomiast polecane do współpracy z systemami ogrzewania podłogowego.

Kotły kondensacyjne, ale nie tylko one, mogą mieć zamkniętą komorę spalania. Są wtedy bezpieczniejsze dla użytkowników, bo dzięki odizolowaniu obiegu powietrza i spalin od pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, dodatkowo zapobiegają ryzyku zaczadzenia.

Na kotłach wprowadzanych do obrotu i ich opakowaniach znajdują się odpowiednie informacje w języku polskim określające rodzaj oleju opałowego i ograniczenia w użytkowaniu tych urządzeń. Kotły dostępne w sprzedaży muszą mieć znak CE.

Ze względu na rodzaj kotła zwykle umieszcza się go w piwnicy lub na parterze. W nowo budowanym domu najlepiej przewidzieć obok siebie pomieszczenia na kotłownię i magazyn oleju spełniające wszystkie niezbędne wymagania. 

Sprawny kocioł to sprawna instalacja

Każdy kocioł potrzebuje okresowych przeglądów i konserwacji. Kotły olejowe są pod tym względem bardziej wymagające niż gazowe.

W normalnych warunkach kocioł zanieczyszczają produkty spalania (sadze i osady siarczanowe), które działają agresywnie na jego ściany, podwyższają temperaturę spalin i obniżają jego sprawność. Na niekorzyść kotłów olejowych dodatkowo działają zmieniające się wraz ze zmianą dostawcy parametry oleju opałowego. Dlatego zaleca się jego czyszczenie przynajmniej raz w roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Podczas przeglądu kotła olejowego należy sprawdzić:

 • szczelność i drożność przewodów olejowych;
 • napięcie zasilania kotła;
 • połączenia elektryczne zasilania i sterowania;
 • ustawienie urządzeń regulujących (na przykład termostatu, sterowników, itp.);
 • prawidłowość pracy palnika i jego regulacji,
 • czystość filtra paliwa;
 • zapowietrzenie układu;
 • czystość dysz palnika i wymiennika kotła;
 • jakość spalin.

Co w kotle olejowym?

 • Elektrody zapłonowe - przeskakująca między nimi iskra elektryczna zapala mieszankę powietrzno-olejową. Elektrody wymagają okresowego czyszczenia z odkładającego się nalotu.
 • Termostat kotłowy służy do włączania lub wyłączania palnika olejowego w zależności od temperatury wody w obiegu grzewczym.
 • Zawór odcinający dopływ oleju uniemożliwia wypływ oleju podczas braku płomienia. W przeciwnym razie olej zbierałby się na dnie kotła aż do momentu napełnienia komory spalania.
 • Detektor zaniku płomienia współpracuje z zaworem odcinającym dopływ oleju, podając sygnał w przypadku braku lub zaniku płomienia.
 • Wentylator doprowadza powietrze do zmieszania z rozpylanym przez dyszę olejem. Przyjmuje się, że do spalenia 1 kg oleju potrzeba 15 m³ powietrza.
 • Pompa olejowa - ma regulator ciśnienia zainstalowany za nią, który odprowadza nadmiar oleju z powrotem do zbiornika oleju. Maksymalna wysokość ssania tych pomp wynosi 5 m.

Jak zaprojektować kotłownię z piecem na olej opałowy?

Kotłownia z piecem na olej opałowy musi spełniać wiele warunków, które zagwarantują...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem...

Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem olejowym powinna być zrobiona w domu przynajmniej częściowo...

Zbiornik na olej na zewnątrz – w jakiej...

W przypadku oleju opałowego na wybór rodzaju zbiornika mają wpływ głównie ilość dostępnego...

Kocioł olejowy: jak zaplanować kotłownię?

Kocioł olejowy prawie zawsze jest stosunkowo duży i przeznaczony do ustawienia na podłodze. Rzadkością...

Piece na olej: co zawiera nowoczesne wyposażenie?

Piece na olej opałowy są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a więc wygodne w eksploatacji. Występują w...

Piec do ogrzewania: jak powinien wyglądać...

Piec do ogrzewania domu będzie sprawny, wydajny i bezpieczny jedynie wtedy, gdy będziemy regularnie wykonywać...

Olej opałowy: jak dobrać zbiornik na olej

Olej opałowy musi być magazynowany w specjalnych zbiornikach i w odpowiednio zabezpieczonych warunkach....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.