Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Jaki kocioł gazowy w domu bez komina? Radzimy jak wybrać najlepszy i najbardziej funkcjonalny
Kocioł gazowy - jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Jaki kocioł gazowy w domu bez komina? Radzimy jak wybrać najlepszy i najbardziej funkcjonalny

Jaki wybrać kocioł gazowy do parterowego domu bez komina? Czy lepszy będzie kocioł jedno- czy dwufunkcyjny, wiszący czy stojący? Jaką moc powinien mieć kocioł gazowy, a jaką pojemność zasobnik na ciepłą wodę? Tu znajdziesz porady, jak wybrać najlepszy i najbardziej funkcjonalny kocioł gazowy i ulepszyć ogrzewanie domu.

Kocioł gazowy w domu bez komina

Brak w domu komina, do którego można podłączyć kocioł gazowy, jest podstawowym kryterium jego wyboru. Można sobie z tym poradzić, kupując urządzenie z zamkniętą komorą spalania i wyprowadzając koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy bezpośrednio przez ścianę domu. To jednak determinuje moc kotła – nie może ona być większa niż 21 kW (w domach jednorodzinnych wolno stojących) i 5 kW – w szeregówkach i zabudowie wielorodzinnej, gdyż tak stanowią przepisy. Ponieważ piec gazowy w domu jednorodzinnym, ma za zadanie nie tylko ogrzewanie domu, a także podgrzewanie wody użytkowej, jego moc powinna być zbliżona do maksymalnej dopuszczalnej dla domów wolnostojących, czyli 21 kW.

Jaki kocioł gazowy - jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Ponieważ z ciepłej wody mają korzystać tylko dwie osoby, wystarczający mógłby być kocioł dwufunkcyjny, na przykład z niewielkim kilkudziesięciolitrowym wbudowanym zasobnikiem warstwowym niwelującym główną wadę kotłów dwufunkcyjnych, jaką jest konieczność oczekiwania na pojawienie się ciepłej wody po odkręceniu kranu. Jeśli jest miejsce na kocioł i zasobnik, komfortowym rozwiązaniem będzie także wiszący kocioł jednofunkcyjny i ustawiony pod nim zasobnik o pojemności 120-130 l. Kocioł z zasobnikiem umożliwia wykonanie cyrkulacji, dzięki czemu ciepła woda pojawia się w kranie natychmiast po jego odkręceniu.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak dobrać odpowiedni kocioł dwufunkcyjny?

Radzi ekspert Piotr Plesiewicz, Inżynier Szkoleniowy marki Saunier Duval

Jeżeli w naszym domu nie dysponujemy miejscem, które moglibyśmy przeznaczyć na montaż kotła jednofunkcyjnego z oddzielnym zasobnikiem, rozwiązaniem może być zakup kotła dwufunkcyjnego (przygotowanego do samodzielnego wytwarzania c.w.u. i c.o.). Dzięki kompaktowym wymiarom wiszących konstrukcji tego typu stosunkowo łatwo można wygospodarować miejsce na instalację urządzenia, może to być np. kuchnia lub łazienka.  

Aby cieszyć się komfortem użytkowania bardzo ważny jest dobór urządzenia o konstrukcji, która zapewni produkcję ciepłej wody odpowiadającą naszym potrzebom. Standardowy kocioł dwufunkcyjny wytwarza ciepłą wodę na bieżąco (przepływowo). Tego typu rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli nasza instalacja c.w.u. jest stosunkowo niewielka i ciepła woda jest wykorzystywana np. w łazience wyposażonej w standardowy natrysk, a dodatkowo z wody korzysta się w kuchni. Należy pamiętać, że kotła przygotowującego c.w.u. na bieżąco nie powinno się stosować, gdy planujemy montaż rozbudowanego panelu prysznicowego czy dużej wanny - nie dostarczy on niezbędnej ilości ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny o mocy 21-25 kW jest w stanie dostarczyć ciepłą wodę w ilości 10-12 l/min, rozbudowany panel może jej potrzebować nawet 15-25 l/min.

Jeden komin to za mało? Sprawdź, jak poradzić sobie z instalacją c.o.

Czy zamknięcie obiegu instalacji centralnego ogrzewania przez montaż naczynia wzbiorczego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Nowoczesny sposób ogrzewania domu: nowa...

Obecnie każdy dąży do jak największych oszczędności związanych z ogrzewaniem domu. Nowe technologie i systemy...

Ogrzewanie piwnicy. Centralne ogrzewanie,...

Adaptacja piwnicy wiąże się z kwestią zapewnienia odpowiedniej temperatury w powstających tam...

9 pytań, które powinieneś zadać instalatorowi...

Jeżeli już podjąłeś decyzję o montażu pompy ciepła, powinieneś wiedzieć o co zapytać i czego oczekiwać od...

Instalacja centralnego ogrzewania, ciepłej i...

Budując dom, każdy z nas, przed wykonaniem instalacji grzewczych i sanitarnych stoi przed dylematem, na jaki...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.