| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Jaki kocioł gazowy w domu bez komina? Radzimy jak wybrać najlepszy i najbardziej funkcjonalny
Kocioł gazowy - jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Jaki kocioł gazowy w domu bez komina? Radzimy jak wybrać najlepszy i najbardziej funkcjonalny

Jaki wybrać kocioł gazowy do parterowego domu bez komina? Czy lepszy będzie kocioł jedno- czy dwufunkcyjny, wiszący czy stojący? Jaką moc powinien mieć kocioł gazowy, a jaką pojemność zasobnik na ciepłą wodę? Tu znajdziesz porady, jak wybrać najlepszy i najbardziej funkcjonalny kocioł gazowy i ulepszyć ogrzewanie domu.

Kocioł gazowy w domu bez komina

Brak w domu komina, do którego można podłączyć kocioł gazowy, jest podstawowym kryterium jego wyboru. Można sobie z tym poradzić, kupując urządzenie z zamkniętą komorą spalania i wyprowadzając koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy bezpośrednio przez ścianę domu. To jednak determinuje moc kotła – nie może ona być większa niż 21 kW (w domach jednorodzinnych wolno stojących) i 5 kW – w szeregówkach i zabudowie wielorodzinnej, gdyż tak stanowią przepisy. Ponieważ piec gazowy w domu jednorodzinnym, ma za zadanie nie tylko ogrzewanie domu, a także podgrzewanie wody użytkowej, jego moc powinna być zbliżona do maksymalnej dopuszczalnej dla domów wolnostojących, czyli 21 kW.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jaki kocioł gazowy - jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Ponieważ z ciepłej wody mają korzystać tylko dwie osoby, wystarczający mógłby być kocioł dwufunkcyjny, na przykład z niewielkim kilkudziesięciolitrowym wbudowanym zasobnikiem warstwowym niwelującym główną wadę kotłów dwufunkcyjnych, jaką jest konieczność oczekiwania na pojawienie się ciepłej wody po odkręceniu kranu. Jeśli jest miejsce na kocioł i zasobnik, komfortowym rozwiązaniem będzie także wiszący kocioł jednofunkcyjny i ustawiony pod nim zasobnik o pojemności 120-130 l. Kocioł z zasobnikiem umożliwia wykonanie cyrkulacji, dzięki czemu ciepła woda pojawia się w kranie natychmiast po jego odkręceniu.

ZDANIEM EKSPERTA

Jak dobrać odpowiedni kocioł dwufunkcyjny?

Radzi ekspert Piotr Plesiewicz, Inżynier Szkoleniowy marki Saunier Duval

Jeżeli w naszym domu nie dysponujemy miejscem, które moglibyśmy przeznaczyć na montaż kotła jednofunkcyjnego z oddzielnym zasobnikiem, rozwiązaniem może być zakup kotła dwufunkcyjnego (przygotowanego do samodzielnego wytwarzania c.w.u. i c.o.). Dzięki kompaktowym wymiarom wiszących konstrukcji tego typu stosunkowo łatwo można wygospodarować miejsce na instalację urządzenia, może to być np. kuchnia lub łazienka.  

Aby cieszyć się komfortem użytkowania bardzo ważny jest dobór urządzenia o konstrukcji, która zapewni produkcję ciepłej wody odpowiadającą naszym potrzebom. Standardowy kocioł dwufunkcyjny wytwarza ciepłą wodę na bieżąco (przepływowo). Tego typu rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli nasza instalacja c.w.u. jest stosunkowo niewielka i ciepła woda jest wykorzystywana np. w łazience wyposażonej w standardowy natrysk, a dodatkowo z wody korzysta się w kuchni. Należy pamiętać, że kotła przygotowującego c.w.u. na bieżąco nie powinno się stosować, gdy planujemy montaż rozbudowanego panelu prysznicowego czy dużej wanny - nie dostarczy on niezbędnej ilości ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny o mocy 21-25 kW jest w stanie dostarczyć ciepłą wodę w ilości 10-12 l/min, rozbudowany panel może jej potrzebować nawet 15-25 l/min.

Autor: Saunier Duval

ISOTWIN F H-MOD z zasobnikami warstwowymi - ilustracja pokazująca rozmieszczenie zasobników warstwowych w kotłach w technologii ISODYN 2 (fot. Saunier Duval)

Autor: Saunier Duval

ISOTWIN CONDENS - niewielki kocioł kondensacyjny wiszący, z wbudowanym systemem zasobników warstwowych w technologii ISODYN 2, przystosowany do ogrzania nawet dużego domu i mogący obsłużyć kilka punktów poboru c.w.u. jednocześnie (fot. Saunier Duval)

ZDANIEM EKSPERTA

Jak osiągnąć najwyższy komfort korzystania z kotła dwufunkcyjnego?

Radzi ekspert Piotr Plesiewicz, Inżynier Szkoleniowy marki Saunier Duval

Jeżeli zależy nam na możliwie wysokim komforcie c.w.u., możemy zdecydować się na zakup kotła dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem. Saunier Duval opracował unikalny system przygotowywania i magazynowania ciepłej wody ISODYN 2 zastosowany w wiszących kotłach Isotwin H-Mod (z zamkniętą komorą spalania) i Isotwin Condens (kondensacyjny). ISODYN 2 to system dwóch połączonych ze sobą zasobników c.w.u. o łącznej pojemności 42 l. Ciepła woda przygotowywana jest przez kocioł na bieżąco, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania - pobierana jest dodatkowo z zasobników. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie może zapewnić komfort korzystania z ciepłej wody na poziomie zbliżonym do kotła jednofunkcyjnego z oddzielnym zasobnikiem. Kocioł taki, w zależności od modelu i mocy (25-35kW), jest w stanie wyprodukować c.w.u. w ilości od 185 l do nawet 230 l w ciągu 10 minut, a czas ponownego nagrzania wody w zasobnikach jest bardzo krótki i wynosi około 5 minut.

Do kotła można także podłączyć obieg cyrkulacji c.w.u., dzięki czemu ciepła woda będzie dostępna natychmiast w punktach poboru.

Duża moc kotła niezbędna jest do zapewnienia produkcji odpowiedniej ilości c.w.u., ale jest ona zwykle za duża w stosunku do zapotrzebowania małego domu na ciepło. Aby cieszyć się z komfortowej i elastycznej pracy instalacji c.o., warto jest dobrać urządzenie mogące zapewnić niski poziom mocy minimalnej. Dzięki technologiom H-Mod (kocioł Isotwin H-Mod) i ELGA (kocioł Isotwin Condens) urządzenie ma bardzo szeroki zakres modulacji mocy i (w zależności od modelu) zapewnia moc minimalną na poziomie 4-5 kW.

Pamiętajmy, że ograniczenie maksymalnej dopuszczalnej mocy kotła przy wyrzucie spalin przez ścianę budynku nie ma zastosowania, jeżeli zdecydujemy się na odprowadzenie spalin przez dach budynku. Saunier Duval ma w swojej ofercie przewody powietrzno-spalinowe, które umożliwią dobranie odpowiedniego rozwiązania a także zapewnią estetyczny wygląd instalacji.

Jak wybrać najlepsze miejsce na kocioł gazowy?

Pomieszczenie, w którym ma być zainstalowany kocioł gazowy, musi mieć kubaturę co najmniej 6,5 m3 i sprawną wentylację. Nie ma jednak znaczenia, czy będzie ona grawitacyjna (wywiew przewodem wyprowadzonym ponad dach budynku z kratką o wymiarach co najmniej 14 x 14 cm w pomieszczeniu i nawiew „zetką” z zewnątrz lub pośrednio z sąsiedniego pomieszczenia), czy mechaniczna. Pozostałe wymagania dotyczące lokalizacji tych kotłów są takie same jak dla kotłów gazowych innej konstrukcji.

Według Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wyloty przewodów powietrzno-spalinowych od kotła powinny się znajdować co najmniej 2,5 m nad poziomem terenu, odległość między osobnymi wylotami przewodów nie może być mniejsza niż 3 m, a ich odległość od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.

Jeden komin to za mało? Sprawdź, jak poradzić sobie z instalacją c.o.

Czy zamknięcie obiegu instalacji centralnego ogrzewania przez montaż naczynia wzbiorczego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Kotły 5 klasy SAS - wspólnie z nami TWÓRZ CZYSTE...

Niskoemisyjne kotły na paliwa stałe. Dowiedz się, jakie normy powinny spełniać kotły 5 klasy i jak są...

Nowe grzejniki do niskotemperaturowych systemów...

Aluminiowe grzejniki dobrze przewodzą ciepło, szybko się nagrzewają i oddają ciepło. Dodatkową zaletą...

Kotły 5 klasy Heiztechnik. Gwarancja najniższej...

Kotły spełniające 5 klasę normy są gwarancją najniższej emisji CO, pyłów, węgla organicznego, oraz...

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...