Krótko o ogrzewaniu gazem płynnym

2024-04-26 12:33

Próżno szukać inwestora, który mając do wyboru różne sposoby ogrzewania domu, bez wahania zdecyduje się na gaz płynny. Czasem jednak to rozwiązanie okazuje się najlepsze z możliwych. I nic dziwnego, w końcu ogrzewanie gazem ze zbiornika ma też poważne zalety.

Krótko o ogrzewaniu gazem płynnym
Autor: Wiktor Greg Krótko o ogrzewaniu gazem płynnym

Co to jest gaz płynny?

Pojęciem gaz płynny (LPG) określamy gazy węglowodorowe otrzymywane z ropy naftowej w procesie rafinacji. Najczęściej stosuje się propan i butan, które są cięższe od powietrza, w przeciwieństwie do gazu ziemnego (metanu), który jest od niego o połowę lżejszy.Gaz płynny można skroplić pod niewielkim ciśnieniem i w postaci cieczy magazynować w małych pojemnikach.LPG transportowany jest cysternami i nie wymaga budowy rozległych sieci rurociągów.

Propan czy butan

Najistotniejszą dla użytkowników różnicą pomiędzy tymi gazami jest temperatura, w której odparowują. Propan przestaje odparowywać w temperaturze -42oC, natomiast butan w temperaturze 0oC.W praktyce oznacza to, że w zbiornikach naziemnych znajdujących się na zewnątrz budynku powinien znajdować się propan (gaz płynny w zbiorniku ulega odparowaniu i do domu przesyłany jest jako faza gazowa). Jest to istotne szczególnie w okresie zimowym, kiedy temperatura spada poniżej zera i istnieje niebezpieczeństwo, że gaz nie dopłynie do budynku.W butlach używanych do gotowania może znajdować się mieszanka propanu-butanu, ponieważ butla jest eksploatowana w temperaturach dodatnich.

Bezpieczna instalacja

Gaz będzie niebezpieczny jeśli nieprawidłowo będziemy się z nim obchodzić. Dlatego też (do montażu instalacji zbiornikowych lub autogazowych) należy wybierać profesjonalne firmy, które wykonują swoje usługi zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i polskim prawem. 

Najczęstszymi błędami użytkowników gazu płynnego są:

  • montaż instalacji zbiornikowej (np. służącej ogrzewaniu domów) niezgodnie z projektem,
  • próby samodzielnego wykonania instalacji zbiornikowej,
  • napełnianie zbiorników przez dostawców sprzedających gaz niewiadomego pochodzenia,
  • badanie szczelności instalacji przy użyciu płomienia,
  • zakładanie samochodowej instalacji autogazowej w nieautoryzowanych zakładach,
  • napełnianie butli na stacjach autogazu.

Zabezpieczenia zbiorników

Zbiornik pokryty jest powłoką antykorozyjną w kolorze białym odbijającym promieniowanie słoneczne (ochrona przed nadmiernym rozgrzaniem). Na posesjach nie ogrodzonych zbiorniki lub grupa zbiorników muszą być ogrodzone (zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych). W pobliżu instalacji wywieszone są tabliczki ostrzegawcze o zagrożeniu pożarowym i wybuchowym oraz informacje o rodzaju magazynowanego gazu i numery telefonów pogotowia awaryjnego. Lokalizacja zbiornika uwzględnia łatwy dojazd wozu straży pożarnej. Każdy zbiornik przed oddaniem do eksploatacji jest odbierany w ruchu przez Inspektora Dozoru Technicznego. Zgodnie z przepisami, poddawany jest okresowej rewizji zewnętrznej i wewnętrznej.

Podstawowe zabezpieczenia zbiornika

Każdy zbiornik wyposażony jest w zawory bezpieczeństwa zabezpieczające zbiornik przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Przepustowość zaworów obliczana jest na warunki pożarowe. Na króćcach poboru fazy ciekłej zamontowany jest zawór nadmiernego wypływu odcinający wypływ gazu ze zbiornika w przypadku uszkodzenia rurociągów. Zbiornik zabezpieczony jest również przed przepełnieniem - rurką maksymalnego napełnienia (max. napełnienie 85%).