Dofinansowanie do kotła gazowego 2024 - jak uzyskać? Ile wynosi dopłata? To ostatni rok dotacji na zakup kotła gazowego!

2024-02-15 7:46
Kocioł gazowy
Autor: Getty Images Jeszcze można uzyskać dotację do wymiany kopciucha na kocioł gazowy

Dofinansowanie do kotła gazowego można dostać tylko jeszcze do końca 2024. Jeśli więc myślisz o wymianie starego pieca na kocioł gazowy, to już ostatni dzwonek, żeby zrobić to z dofinansowaniem, czyli taniej. Jak uzyskać dofinansowanie do zakupu pieca gazowego? Ile można dostać i z jakich programów?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do kotła gazowego
  2. Od 2025 r. zakaz dotowania kotłów na paliwa kopalne
  3. Dofinansowanie do kotła gazowego - program Czyste powietrze
  4. Kocioł gazowy a ulga termomodernizacyjna 2024
  5. Program Stop smog
  6. Programy lokalne

Termomodernizacja budynku to zadanie, z którym musi się zmierzyć wielu właścicieli domów. Najważniejsze jest usunięcie przestarzałych urządzeń grzewczych, które są odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza. Jednym z wyborów jeszcze może być kocioł gazowy.

Dofinansowanie do kotła gazowego

Inwestycja w nowy kocioł gazowy pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania (jeszcze bardziej, gdy zostanie także ocieplony budynek), więc jest korzystna dla właścicieli domów. Gdzie szukać pieniędzy na kocioł gazowy, bo jest to ostatni rok na dofinansowanie.

Ważne!

Od 2025 r. zakaz dotowania kotłów na paliwa kopalne

Zgodnie z dyrektywą budynkową (EPBD) od 2025 r. w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie należy przyznawać wsparcia finansowego do instalowania kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, np. gazem ziemnym. Nadal jednak powinno być możliwe dofinansowywanie do instalacji hybrydowych systemów grzewczych ze znacznym udziałem energii odnawialnej, np. kocioł gazowy z pompą ciepła lub kolektorami solarnymi.

Dofinansowanie do kotła gazowego - program Czyste powietrze

Jeszcze do końca 2024 r. w tym programie można dostać kilkutysięczną dotację związaną z wymianą kopciucha na kondensacyjny kocioł gazowy. Premiowane jest zastosowanie tylko kotłów, które mają klasę efektywności energetycznej A. Dofinansowanie dotyczy dwóch wariantów:

  • zakup i montaż kondensacyjnego kotła gazowego
  • zakup i montaż kotłowni gazowej z kondensacyjnym kotłem gazowym i ze zbiornikiem.

W obu przypadkach jako koszt kwalifikowany wlicza się także zakup i montaż osprzętu, zbiornika cwu, budowę komina itp. Wysokość dofinansowania zależy od dochodów inwestora i może wynosić:

w pierwszym przypadku:

  • od 6100 do 15 300 zł,

w drugim przypadku:

  • od 8300 do 18 500 zł.

Żeby złożyć wniosek trzeba skorzystać z Portalu Beneficjenta.

Kocioł gazowy a ulga termomodernizacyjna 2024

Ta forma pomocy dotyczy właścicieli domów, których dochody są opodatkowane według skali podatkowej lub według podatku liniowego, albo płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ulga wynosi maksymalnie 53 000 zł (w przypadku współwłasności domu przez małżonków – 2 x 53 000 zł). Wsparcie finansowe polega na możliwości odliczenia od podstawy do opodatkowania wydatków na nowy kondensacyjny kocioł gazowy wraz z osprzętem, dzięki czemu zapłacimy mniejsze podatki. Z ulgi można skorzystać, składając wraz z rocznym zeznaniem podatkowym PIT/O, czyli informację o odliczeniach.

Program Stop smog

Wiele gmin położonych na terenach, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe, współpracuje w ramach programu Stop smog z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W takim wypadku gmina zgłasza swój akces do programu, a właściciele domów składają wnioski do gminy. Dofinansowanie może wynosić do 70% kosztów kwalifikowanych.

Programy lokalne

Warto dowiadywać się w swoim urzędzie, czy istnieje pogram dofinansowania wymiany kopciuchów albo czy się taki przewiduje. Gminy mogą samodzielnie zdobywać środki na taką pomoc dla mieszkańców i w wielu z nich są dotacje o różnej wysokości.

W Poznaniu w programie Kawka Bis można otrzymać do 40 000 zł na nowoczesne urządzenie grzewcze. W Warszawie dofinansowanie kotła gazowego wynosi do 8400 zł plus do 7000 zł na instalację c.o. o c.w.u. W Ożarowie Mazowieckim dotacja wynosi 5000 zł, a w Jabłonnie – do 8000 zł.

Szkoła Budowania Lekcja 7 - Nowoczesna kotłownia
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają