| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Zrób to sam: obudowa kominka w 14 krokach
Tak samodzielnie wykonasz obudowę kominka

Zrób to sam: obudowa kominka w 14 krokach

Obudowa kominka to kluczowa kwestia dla wyglądu każdego wnętrza. To od niej zależeć będzie ostateczny efekt całego pomieszczenia. Na szczęście dzięki płytom gipsowo-kartonowym Twój kominek może mieć dowolny kształt, a jego wykonanie można sprowadzić do 14 kroków. Sprawdź, jak to zrobić samodzielnie.

Aby cieszyć się domowym ogniskiem, należy wymurować podstawę kominka, na której stanie wkład kominkowy. W tym celu najczęściej stosuje się beton komórkowy, który wygładza się gipsem i przygotowuje w ten sposób np. do malowania czy wykończenia tynkiem strukturalnym. Beton komórkowy często wykorzystuje się również do budowy cokołu oraz ścian kominka (otoczenia paleniska). Popularnym materiałem wykończeniowym tych elementów jest kamień naturalny: marmur, piaskowiec czy granit oraz cegła klinkierowa.
Aby kominek nie przytłaczał i nie przeciążał wnętrza, murowana jest zwykle jedynie jego podstawa i obudowa paleniska. Elementy znajdujące się powyżej konsoli zabudowuje się zwykle płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu.

1. Przed przystąpieniem do obudowy kominka jego wkład należy umieścić na solidnej podstawie, a następnie odpowiednio podłączyć go do przewodu kominowego.

2. Pracę zaczynamy od montażu stelaża, do którego będą przytwierdzone płyty gipsowo-kartonowe oraz izolacja z wełny mineralnej. Do boków konsoli kominka mocujemy docięte na odpowiedni wymiar profile UD 27. Ponieważ konsola wykonana jest z drewna, stosujemy wkręty do drewna 3,5x25 mm. Profile przykręcamy przy wewnętrznych krawędziach korpusu konsoli, tak aby wystawały poza jego obrys.

3. Następnie przykręcamy profil UD 27 do ściany. Kąt nachylenia obudowy kominka i tym samym przykręconego profilu(70-90°) powinien być dobrany tak, by zamontowane płyty i izolacja nie stykały się z rurą odprowadzającą spaliny.

4. W analogiczny sposób przykręcamy kolejny profil UD 27 z drugiej strony korpusu. Aby zachować taki sam kąt nachylenia profilu, możemy zastosować poziomnicę. Przykładamy ją pionowo do krawędzi zamontowanego wcześniej profilu i na wysokości 1 m odmierzamy odległość poziomnicy od profilu. Miarę tę przenosimy na ścianę w miejscu, w którym będziemy mocować drugi profil.

5. Zanim wykonamy całą konstrukcję stelaża, dobrze jest najpierw zaizolować termicznie ścianę i sufit. Na odpowiednio docięte płyty wełny, po stronie bez folii aluminiowej, nanosimy klej gipsowy (warstwą minimum 0,5 cm). Do zamocowania wełny na suficie można użyć metalowych kołków szybkiego montażu.

6. Płyty wełny przyklejamy do ściany między zamocowanymi profilami UD 27. Wszystkie połączenia płyt izolacyjnych zaklejamy starannie taśmą aluminiową.

7. Gdy ściana i sufit są już zabezpieczone, możemy kontynuować budowę stelaża. Do sufitu montujemy trzy profile CD 60. Ich rozmieszczenie również zależy od kąta nachylenia obudowy. Następnie w zamontowane do konsoli oraz sufitu profile wsuwamy odpowiednio przycięte dwa profile UD 27 – jeden z jednej strony konsoli, drugi z drugiej. Stelaż jest już gotowy.

Montaż płyt

8. Docinamy na odpowiedni wymiar płyty g-k, które będą stanowiły obudowę kominkową. W dwóch płytach, które zamontujemy po bokach, wycinamy otwór na kratkę wentylacyjną. Kratkę umieszczamy w płycie jeszcze przed jej zamontowaniem.

9. Płyty gipsowo-kartonowe z zamontowanymi uprzednio kratkami wentylacyjnymi przykręcamy do profili stelaża blachowkrętami 3,5x25 mm. Rozstaw wkrętów powinien wynosić około 20 cm. Czynność tę należy wykonywać starannie, tak aby wkręty nie uszkodziły wierzchniej warstwy kartonu.

Obudowa kominka z płyty gipsowo-kartonowej

Aby kominek z wkładem stał się ozdobą salonu oraz wydajnym i bezpiecznym źródłem ciepła, powinien...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do domowego...

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy? Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Zapytaj EKSPERTA o wybór kominka, montaż i...

Ekspert z firmy Galeria Kominków odpowie na wszystkie pytania dotyczące wyboru i zakupu odpowiedniego...