| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Wymiana pękniętej szyby w kominku - jak to zrobić samodzielnie?

Wymiana pękniętej szyby w kominku - jak to zrobić samodzielnie?

Szyby kominkowe zniosą bardzo wysoką temperaturę, dość mocny nacisk przy czyszczeniu, ale nie uderzenia. Kominek z pękniętą szybą nie nadaje się do używania i szkło trzeba wymienić. Czy wymiana szyby w kominku jest trudna? Jak to zrobić samodzielnie?

Grunt to wiedzieć, jaka szyba była w kominku

Szybę w kominku można wymienić samodzielnie. Nie jest to skomplikowane, nie wymaga użycia żadnych specjalnych narzędzi. Jednak najpierw trzeba wiedzieć, skąd wziąć nową szybę i jaką ona ma być.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie kominka takiej firmy, która również gwarantuje dostarczenie nowej szyby na wypadek uszkodzenia. Wtedy wystarczy podać model kominka, zamówić szkło i czekać na dostawę oraz montaż (o ile on też został on zamówiony).

Jednak zwykle kupując kominek kierujemy się zupełnie innymi kryteriami i z pękniętą szybą musimy radzić sobie sami. Jak to zrobić, zwłaszcza wtedy, kiedy zagubiła się instrukcja obsługi i nikt już nie pamięta, z jaką szybą kupiliśmy kominek?

Jak zamówić nową szybę kominkową?

Każda szyba w kominku jest od wewnątrz przykręcona do drzwiczek kilkoma śrubami na podkładkach. Trzeba zatem odkręcić śrubki (gdy się zapiekły, użyć preparatu ułatwiającego odkręcenie) i delikatnie ją wyjąć – w całości albo w kawałkach. Ułożyć na płaskim podłożu, a gdy jest w kawałkach, odtworzyć jej kształt i dokładnie zmierzyć długość i szerokość. Następnie trzeba poszukać producentów szyb kominkowych, sprawdzić opinię o nich i ich produktach oraz zamówić nową szybę.

Warto poszukać takich producentów, którzy nie tylko oferują szyby kominkowe o określonych wymiarach, ale także docinają je na potrzebny klientowi wymiar, a także mają w ofercie szyby gięte. Zamówienie nowej szyby wydaje się (i jest) proste, gdy szyba jest płaska. Szyby wielokątne, gięte, z otworami zamówić trudniej, bo trzeba bardzo dokładnie odwzorować wszystkie elementy. Dlatego wybierając dostawcę szyby, zwróćmy uwagę na takich, którzy na przykład za wzór przyjmą starą, uszkodzoną szybę i według niej przygotują nową. To, że szyba będzie jeszcze obwiedziona uszczelką ze sznura nie jest argumentem na to, że tolerancja jej wielkości do wielkości otworu w drzwiczkach może być większa niż 1mm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Kratki.pl

Szybę w kominku można wymienić samodzielnie. Nie jest to skomplikowane, nie wymaga użycia żadnych specjalnych narzędzi

Autor: Kratki.pl

Każda szyba w kominku jest od wewnątrz przykręcona do drzwiczek kilkoma śrubami na podkładkach. Trzeba zatem odkręcić śrubki i delikatnie ją wyjąć – w całości albo w kawałkach

Szyba w kominku – jak ją wymienić?

  1. Odkręcamy śrubki, którymi szyba mocowana jest od wewnątrz do drzwiczek.
  2. Wyjmujemy starą szybę i sprawdzamy, jaki jest stan sznura znajdującego się pod szybą – jest nim obwiedziona rama drzwiczek. Jeżeli jest uszkodzony, sznur należy wyjąć, czyli odkleić, a ramę dokładnie oczyścić (usunąć resztki kleju lub kawałki sznura, gdy podczas odklejania się nieco porwał) delikatnym papierem ściernym. Nie trzemy ramy zbyt mocno, celem jest usunięcie resztek brudu, a nie jej wyszlifowanie na błysk.
  3. Odmierzamy potrzebną wielkość sznura i odkrywając papier zabezpieczający przyklejamy go do ramy. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na to, by sznur leżał płasko w miejscu na niego przeznaczonym – nie może „wchodzić” nieco na brzeg ramy, bo szyba nie znajdzie się na swoim miejscu i kolejny kłopot gotowy.
  4. Wkładamy nową szybę w ramę drzwiczek i przykręcamy ją do nich. 

Uwaga! Producenci kominków używają różnych materiałów uszczelniających między szybą a ramą drzwiczek. Często jest to specjalny rodzaj sznura, ale niekiedy także uszczelka z silikonu kominiarskiego. Warto to sprawdzić, przed wymianą szyby. Gdy jest to silikon, drzwiczki kominka trzeba zdjąć, ponieważ silikon wymaga bardzo precyzyjnego nałożenia, zwracania uwagi na to, by nie wypłynął (na wszelki wypadek zostawia się około 2 mm wolnej przestrzeni), a szyba na niego nałożona powinna przynajmniej dobę leżeć na płasko.

Kominek kaflowy - starodawny piec kaflowy czy nowoczesne ogrzewanie DGP

Kafle kominkowe mogą służyć jedynie do wykonania obudowy kominka i pełnić funkcję wyłącznie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Kominek czy koza - wybieraj świadomie. Artykuł do...

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco...

Zapytaj eksperta: Systemy kominowe od A do Z

Masz problem z wyborem lub montażem systemu kominowego? Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację? Zadaj...

Jak urządzić pokój, w którym stanie kominek?...

Kominek jest wyjątkowym elementem domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników i...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...