| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Piece na pellet - prosty montaż i obsługa w kilku krokach

Piece na pellet - prosty montaż i obsługa w kilku krokach

Kominki i kozy, w których spala się pellet, to ekonomiczne i niezwykle praktyczne urządzenia. Mają wysoką sprawność, są automatycznie sterowane, a przy tym są zazwuczaj równie urokliwe jak kominki czy kozy na drewno.

Ekopiece i ekokasety – bo tak są nazywane – mają specjalną konstrukcję przystosowaną do spalania pelletu – korpus przeważnie ze stali wyłożony od wewnątrz wermikulitem i stalowy palnik. Wymiary, moc oraz stylistyka dostępnych na rynku urządzeń są bardzo zróżnicowane.
Moc cieplna wynosi od 2,5 do 22 kW, ale w przeciwieństwie do pieców i wkładów na drewno może być bardzo precyzyjnie regulowana. Sprawność przekracza 80%.

Kominki i kozy na pelety sterowane automatycznie

Kominki na pellet pracują w pełni automatycznie. Są automatycznie rozpalane, wyłączane i można im zaprogramować cykle pracy na cały tydzień. Standardowo są wyposażone we wbudowany termostat elektroniczny, który dodatkowo kontroluje spalanie. Mogą być również sprzęgnięte z termostatem pokojowym, podobnie jak kotły c.o.

Dostępne na polskim rynku piece i kasety mają pilota zdalnego sterowania, co umożliwia ich obsługę nawet osobie siedzącej wygodnie w fotelu. Obsługa urządzeń jest w pełni bezpieczna. W razie jakichkolwiek problemów z podawaniem paliwa, odprowadzeniem dymu lub przegrzaniem urządzenie samoczynnie się wyłącza.

Prosty montaż ekopieców i ekokaset

Ekopiece bardzo łatwo zainstalować. W zasadzie nie wymagają podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego o dużym przekroju i wysokości. W ich obudowie jest mechaniczny wyciąg dymu, który wymusza ciąg i reguluje go w zależności od trybu pracy urządzenia. W ekopiecach króciec wylotu dymu ma średnicę 80 mm.

Najlepiej odprowadzać dym przez stalowy pionowy przewód o długości co najmniej 1,5 m, wyprowadzony na zewnątrz pomieszczenia, połączony z tylnym króćcem wylotu spalin w układzie T. Bardzo ważne jest, aby system wylotu gazów był hermetycznie zamknięty i uszczelniony silikonem.

Powierzchnia rury spalinowej może się nagrzewać do bardzo wysokiej temperatury mogącej powodować oparzenia. Dlatego przewód należy zabezpieczyć, zwłaszcza przed dostępem dzieci, kratką z materiałów niepalnych. Piec stawia się na podłodze. Jeśli jest drewniana lub z materiałów palnych, można ją osłonić dekoracyjnąpłytą szklaną lub z blachy. Podłączenie do komina można wykonać przewodem sztywnym lub giętkim.

Zasady montażu kaset są podobne. Bardzo łatwo zamontować je w istniejących kominkach otwartych, dopasowując jedynie wymiary paleniska do gabarytów kasety. W podstawie paleniska kominka montuje się stelaż, który umożliwia wygodne wysuwanie kasety z kominka w celu uzupełnienia opału.

Zasilanie elektryczne i wentylacja ekopieców

W pobliżu pieca lub kasety należy przewidzieć możliwość podłączenia do sieci elektrycznej. Bez takiego zasilania nie byłyby możliwe automatyczna praca urządzenia (rozpalanie, kontrola spalania) oraz – bardzo ważne dla wygody użytkownika – podawanie peletów do paleniska. Pomieszczenie, w którym mają być zainstalowane piec lub kaseta, powinno mieć zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza (zgodną z obowiązującymi przepisami). Urządzenia na pelety mają bezpośrednie doprowadzenie powietrza do komory spalania, dzięki czemu spełniają wymogi stawiane w energooszczędnym budownictwie.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.