| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Piece na pellet - prosty montaż i obsługa w kilku krokach

Piece na pellet - prosty montaż i obsługa w kilku krokach

Kominki i kozy, w których spala się pellet, to ekonomiczne i niezwykle praktyczne urządzenia. Mają wysoką sprawność, są automatycznie sterowane, a przy tym są zazwuczaj równie urokliwe jak kominki czy kozy na drewno.

Ekopiece i ekokasety – bo tak są nazywane – mają specjalną konstrukcję przystosowaną do spalania pelletu – korpus przeważnie ze stali wyłożony od wewnątrz wermikulitem i stalowy palnik. Wymiary, moc oraz stylistyka dostępnych na rynku urządzeń są bardzo zróżnicowane.
Moc cieplna wynosi od 2,5 do 22 kW, ale w przeciwieństwie do pieców i wkładów na drewno może być bardzo precyzyjnie regulowana. Sprawność przekracza 80%.

Kominki i kozy na pelety sterowane automatycznie

Kominki na pellet pracują w pełni automatycznie. Są automatycznie rozpalane, wyłączane i można im zaprogramować cykle pracy na cały tydzień. Standardowo są wyposażone we wbudowany termostat elektroniczny, który dodatkowo kontroluje spalanie. Mogą być również sprzęgnięte z termostatem pokojowym, podobnie jak kotły c.o.

Dostępne na polskim rynku piece i kasety mają pilota zdalnego sterowania, co umożliwia ich obsługę nawet osobie siedzącej wygodnie w fotelu. Obsługa urządzeń jest w pełni bezpieczna. W razie jakichkolwiek problemów z podawaniem paliwa, odprowadzeniem dymu lub przegrzaniem urządzenie samoczynnie się wyłącza.

Prosty montaż ekopieców i ekokaset

Ekopiece bardzo łatwo zainstalować. W zasadzie nie wymagają podłączenia do tradycyjnego przewodu kominowego o dużym przekroju i wysokości. W ich obudowie jest mechaniczny wyciąg dymu, który wymusza ciąg i reguluje go w zależności od trybu pracy urządzenia. W ekopiecach króciec wylotu dymu ma średnicę 80 mm.

Najlepiej odprowadzać dym przez stalowy pionowy przewód o długości co najmniej 1,5 m, wyprowadzony na zewnątrz pomieszczenia, połączony z tylnym króćcem wylotu spalin w układzie T. Bardzo ważne jest, aby system wylotu gazów był hermetycznie zamknięty i uszczelniony silikonem.

Powierzchnia rury spalinowej może się nagrzewać do bardzo wysokiej temperatury mogącej powodować oparzenia. Dlatego przewód należy zabezpieczyć, zwłaszcza przed dostępem dzieci, kratką z materiałów niepalnych. Piec stawia się na podłodze. Jeśli jest drewniana lub z materiałów palnych, można ją osłonić dekoracyjnąpłytą szklaną lub z blachy. Podłączenie do komina można wykonać przewodem sztywnym lub giętkim.

Zasady montażu kaset są podobne. Bardzo łatwo zamontować je w istniejących kominkach otwartych, dopasowując jedynie wymiary paleniska do gabarytów kasety. W podstawie paleniska kominka montuje się stelaż, który umożliwia wygodne wysuwanie kasety z kominka w celu uzupełnienia opału.

Zasilanie elektryczne i wentylacja ekopieców

W pobliżu pieca lub kasety należy przewidzieć możliwość podłączenia do sieci elektrycznej. Bez takiego zasilania nie byłyby możliwe automatyczna praca urządzenia (rozpalanie, kontrola spalania) oraz – bardzo ważne dla wygody użytkownika – podawanie peletów do paleniska. Pomieszczenie, w którym mają być zainstalowane piec lub kaseta, powinno mieć zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza (zgodną z obowiązującymi przepisami). Urządzenia na pelety mają bezpośrednie doprowadzenie powietrza do komory spalania, dzięki czemu spełniają wymogi stawiane w energooszczędnym budownictwie.

Komin do kominka - szczegóły techniczne budowy

Kominek jest urządzeniem, które bazuje na ogniu. Dlatego jednym z najważniejszcyh...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kominek czy koza - wybieraj świadomie. Artykuł do...

Walory użytkowe kominka i kozy są podobne, wymogi instalacyjne – zbliżone, choć dla tego drugiego nieco...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Wkład kominkowy Hitze Albero 14kW

Kominki marki HITZE produkowane są z wysokiej jakości stali kotłowej, przeznaczonej do pracy w podwyższonej...

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.