| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Ogrzewanie domu kominkiem - jaki sposób ogrzewania wybrać?

Ogrzewanie domu kominkiem - jaki sposób ogrzewania wybrać?

Popularność kominków rośnie od lat, a decyzja o ich montażu coraz częściej podyktowana jest walorami użytkowymi tych urządzeń. Mogą one bowiem efektywnie dostarczać ciepło, i to na kilka sposobów

Autor: SPARTHERM

Cena wkładu zależy od jego mocy i jakości. Standardowy kupimy już za około 1500 zł

W dzisiejszych czasach kominek nie jest już tylko elementem dekoracyjnym wnętrza, lecz pełnowartościowym źródłem ciepła. Za ogrzewaniem kominkowym przemawia m.in. niewielki koszt – drewno jest bowiem jednym z tańszych paliw, a przy tym najbardziej ekologicznym. Około 90% obecnie budowanych kominków to urządzenia z zamkniętą komorą spalania. W przeciwieństwie do kominków otwartych, które wykorzystują zaledwie 15% energii powstałej podczas spalania drewna, te wyposażone w odpowiedni wkład mogą skutecznie ogrzewać dom. Ich sprawność jest bowiem kilkakrotnie większa niż kominków otwartych, dzięki czemu, dostarczając do wnętrza tę samą ilość ciepła, zużywają one znacznie mniej opału. Na rzecz decyzji o budowie kominka przemawia fakt, że może on ogrzewać nie tylko pomieszczenie, w którym jest zamontowany, ale także inne wnętrza. Ponadto wyposażony w odpowiedni wkład będzie również niewielkim kosztem podgrzewać wodę dostarczaną do instalacji centralnego ogrzewania.

Ciepło w całym domu

Aby ciepło z kominka trafiało do różnych pomieszczeń (także do tych zlokalizowanych na piętrze czy poddaszu), do wkładu kominkowego podłącza się system dystrybucji gorącego powietrza (w skrócie DGP). To specjalna sieć zaizolowanych stalowych przewodów o średnicy 100-250 mm, którymi ogrzane powietrze dostarczane jest do poszczególnych wnętrz. Przepływa ono uprzednio między elementami obudowy wkładu a jego korpusem, od którego się ogrzewa. Następnie jest transportowane do przewodów, które ukrywa się nad sufitem podwieszanym (wykończonym obudową z płyt gipsowo- kartonowych), dzięki czemu instalacja jest niewidoczna.

Wyloty ciepłego powietrza w postaci kratek lub anemostatów umieszcza się w ścianie bądź suficie pomieszczeń, które mają być ogrzewane kominkiem. Jak widać, budowa takiego systemu nie jest zbyt skomplikowana, co sprawia też, że jest niezawodna oraz niedroga.

W systemie dystrybucji gorącego powietrza ciepło może być dostarczane do pomieszczeń w sposób grawitacyjny – następuje to wskutek efektu kominowego, który polega na tym, że ogrzane powietrze unosi się w górę głównym kanałem nawiewnym. Ponieważ efekt ten występuje wyłącznie w przewodzie głównym, kanały poziome powinny być jak najkrótsze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Woda ogrzewana drewnem

Przeznaczenie kominka nie kończy się na ogrzewaniu pomieszczeń w domu. Nowoczesne urządzenia mogą przejąć funkcję kotła i przekazywać ciepło do instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami – wystarczy wyposażyć kominek we wkład z tak zwanym płaszczem wodnym. Dodatkowo takie urządzenie można wykorzystać także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Decydując się na kominek z płaszczem wodnym, będziemy więc korzystać ze wszystkich zalet ogrzewania kominkowego – otrzymamy w zamian tani i ekologiczny sposób ogrzewania domu z możliwością dość precyzyjnej regulacji temperatury we wnętrzach za pomocą termostatów grzejnikowych.

Tym, co odróżnia kominek z płaszczem wodnym od tradycyjnego wkładu, jest dodatkowy wymiennik ciepła, w którym gorące spaliny podgrzewają wodę przepływającą przez rurę usytuowaną nad paleniskiem. To ona nazywana jest właśnie płaszczem wodnym, czyli wymiennikiem ciepła typu spaliny-woda. W niektórych wkładach płaszcz wodny zbudowany jest nieco inaczej – zamiast rurą woda płynie w przestrzeni powstałej między podwójnymi ściankami korpusu. Przepływając, odbiera ciepło od kominka i przekazuje je do instalacji. Kominek z płaszczem wodnym jest swego rodzaju kotłem na drewno, gdyż ogrzana przez niego woda trafia dalej do poszczególnych grzejników.

Wydajnością takiego kominka steruje się zwykle za pomocą wentylatora z płynną regulacją obrotów, który dostarcza do paleniska więcej powietrza, gdy trzeba zwiększyć temperaturę wody, lub redukuje jego dopływ, by temperatura wody się obniżyła.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Koza grzewcza: kiedy i dlaczego warto zamontować...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Zapytaj eksperta: Systemy kominowe od A do Z

Masz problem z wyborem lub montażem systemu kominowego? Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić konserwację? Zadaj...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...