Kominek, wkład kominkowy, koza - na co zwracać uwagę przy wyborze

2009-08-06 2:00

Wybór kominków jest duży. Możesz wybrać kominek otwarty, piec kominkowy wolno stojący lub wkład kominkowy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz dokładnie poznać przeznaczenie urządzenia grzewczego i ostatenicze zdecydować czy lepiej pasuje kominek otwarty, piec kominkowy czy wkład kominkowy. A następnie wykonać profesjonalną instalację.

Ogień trzaskający w kominku
Autor: Andrzej Szandomirski

Nawet w letnie wieczory niewiele rzeczy zastąpi trzaskający w kominku ogień i zapach palonego drewna. Ta atmosfera nie ma sobie równych. Nie zawsze jednak wiadomo jaki kominek wybrać. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Wybierając rodzaj kominka należy rozdzielić względy estetyczne od funkcjonalnych. Przede wszystkim można zdecydować się na kominek otwarty, wkład kominkowy lub piec wolno stojący. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jednym z najważniejszych parametrów kominka jest jego moc - od niej zależy jak dużą powierzchnię ogrzeje. Najmniejsze mają moc 5-6 kW, większe - 11-13 kW. Kominki otwarte są zazwyczaj murowane. Wkłady i piece wolno stojące (zwane też kozami) są gotowe - stalowe lub żeliwne. Montuje się je przy ścianie, a można też dość często spotkać wersje narożne.

Poszczególne modele różnią się wymiarami, sposobem otwierania drzwiczek, czy kształtem szyby. Funkcjonalnie są jednak bardzo podobne. Drzwiczki mogą być rozwierane albo przesuwane do góry. Najczęściej spotykane są wkłady z płaską szybą, ale można też znaleźć szyby pryzmatyczne, półokrągłe - wklęsłe lub wypukłe a nawet panoramiczne.

Masa zarówno wkładów kominkowych jak i wolno stojących pieców oscyluje wokół 200 kg. Są oczywiście modele lżejsze - 130-140 kg, i cięższe - 350 kg. Wśród kóz można znaleźć nawet takie które niewiel przekraczają 50 kg. W kominkach pali się drewnem. Najlepsze jest do tego drewno drzew liściastych. Można też używać brykietów.

Jak przy większości produktów, oprócz wyposażenia standardowego, niektórzy uzupełniają ofertę dodatkami takimi jak na przykład funkcjonalna szuflada na popiół. Część producentów podaje sprawność urządzeń - najczęściej na poziomie 70%. Przed zamontowaniem każdego z kominków konieczne jest spełnienie kilku warunków instalacyjnych takich jak średnica przewodu kominowego czy minimalna długość przewodu kominowego liczona od miejsca podłączenia kominka do wylotu komina. Nie bez znaczenia jest też czas na jaki udzielana jest gwarancja u niektórych na rok, u innych na 2 lata a czasem na 5.

Jaki kominek wybrać - otwarty czy zamknięty?
Autor: Andrzej Szandomirski Ogrzewanie domu za pomocą kominka jest parktycze i bardzo estetyczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.