| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto kilka wskazówek użytkowania kominka w domu

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto kilka wskazówek użytkowania kominka w domu

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy, pamiętając o oczyszczeniu szyby kominka. Jak to zrobić? Czym i jak palić w kominku, aby jego czyszczenie było łatwiejsze?

Podstawą poprawnego i bezpiecznego działania kominka jest właściwie czyszczony i konserwowany komin. Według przepisów należy usuwać sadzę z przewodu kominowego co najmniej cztery razy w roku. Z doświadczenia wynika jednak, że może on potrzebować jeszcze częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, gdy jest niedostatecznie zaizolowany cieplnie lub gdy do palenia w kominku używa się niesezonowanego drewna o zawartości wilgoci większej niż 20% albo drewna drzew iglastych.

Dlaczego warto czyścić wnętrze komina i wkładu kominkowego?

Na wewnętrznych ścianach przewodu gromadzi się wtedy gruba warstwa łatwo palnego kreozotu, w wyniku czego znacznie wzrasta ryzyko pożaru. Kreozot trzeba regularnie usuwać, inaczej sadzę i substancje smoliste będą stopniowo ograniczały przekrój komina aż do całkowitego zablokowania przepływu dymu. Może też dojść do zapalenia się substancji nagromadzonych w kominie. Podczas pożaru sadzy wysoka, sięgająca niekiedy 1000oC temperatura może zniszczyć komin, a nawet spowodować pożar całego domu.

Podobne zjawiska zachodzą wewnątrz wkładu kominkowego, gdy kominek jest eksploatowany przez dłuższy czas ze znacznie zredukowaną mocą. Osadzanie się kreozotu wewnątrz wkładu nie jest wprawdzie niebezpieczne, ale może prowadzić do korozji oraz przedwczesnego zużycia uszczelek. Nasiąkając kreozotem, sklejają się one i szybko tracą swoje właściwości. Przed każdym sezonem grzewczym należy zdemontować wewnętrzne elementy wkładu (płyty żeliwne, szamot, ruszt, deflektor itp.) i oczyścić z sadzy oraz popiołu powierzchnie korpusu znajdujące się pod osłonami z żeliwa lub szamotu. Na co dzień kominek musi być dokładnie czyszczony z popiołu.

Pamiętaj o kontroli stanu technicznego kominka w domu

Przynajmniej raz w roku powinno się sprawdzić stan uszczelek wokół drzwiczek i szyby, skontrolować regulatory wlotu powietrza i szybra oraz blokady drzwiczek. Uszkodzone uszczelki trzeba wymienić, pamiętając o tym, aby podczas montażu nie naprężać ich zbytnio, ponieważ tracą wtedy elastyczność i nie spełniają swego zadania. Ruchome elementy wkładu (manetki szybra, zamknięcia drzwi, mechanizm ich podnoszenia) należy nasmarować, najlepiej specjalnym smarem żaroodpornym (na przykład grafitowym). Elementy metalowe trzeba czyścić środkami do polerowania metalu.

WIDEO: konserwacja kominka - jak wyczyścić kominek z wkładem?

Jak czyścić szybę w drzwiczkach kominka?

Wkłady mają zazwyczaj szyby żaroodporne z systemem nawiewu powietrza chroniącym je przed zanieczyszczeniem albo żaroodporne samoczyszczące z powłoką metaliczną naniesioną od zewnętrznej strony paleniska. Użytkownicy muszą o nie bardzo dbać, zarówno ze względów estetycznych, jak i eksploatacyjnych. Szyby z kurtyną powietrzną wymagają częstego mycia (co kilka dni) oraz szczególnej dbałości o drożność szczelin, którymi powietrze dostaje się na ich powierzchnię. Do czyszczenia należy używać wody z dodatkiem środka myjącego lub wilgotnej tkaniny z popiołem.

Szybę pokrytą warstwą metalu myje się sporadycznie, ponieważ podczas palenia z mocą nominalną proces pirolizy przebiegający na jej wewnętrznej powierzchni gwarantuje samooczyszczanie się szkła. Od strony zewnętrznej nie wolno stosować żadnych silnych środków chemicznych ani szczotek czy skrobaków rysujących powierzchnię. Działanie samoczyszczące będzie przebiegać prawidłowo wyłącznie podczas palenia suchym drewnem z drzew liściastych z prędkością zbliżoną do nominalnej. Uszczelki we wkładzie muszą być w nienagannym stanie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Szybę pokrytą warstwą metalu myje się sporadycznie, ponieważ podczas palenia z mocą nominalną proces pirolizy przebiegający na jej wewnętrznej powierzchni gwarantuje samooczyszczanie się szkła

Jak prawidłowo palić w kominku, aby było łatwiej wyczyścić kominek?

Rozpalanie ognia należy rozpocząć od podpalenia w palenisku kilku kawałków zgniecionego papieru gazetowego. Dopiero po wstępnym rozgrzaniu paleniska można rozpocząć układanie najpierw pogniecionych gazet, potem drobnych szczap suchego drewna (najlepiej pionowo), a na końcu nieco grubszych kawałków drewna. Tak przygotowaną porcję drewna można podpalić w dolnej części paleniska. Następnie trzeba przymknąć drzwiczki wkładu, pozostawiając kilkucentymetrową szczelinę. Rozpalanie powinno przebiegać przy otwartym szybrze i maksymalnie otwartych wlotach powietrza. Kominek może w ten sposób pracować od kilku do kilkunastu minut, do czasu, aż ogień rozprzestrzeni się na całą porcję opału w palenisku. Wtedy można go uzupełnić do pełna (od 8 do 11 kg polan o średnicy 12-15 cm), zamknąć szyber i ustawić manetki regulacji prędkości spalania zgodnie z potrzebą.

Częstotliwość uzupełniania opału zależy od klasy wkładu, położenia elementów regulacyjnych i jakości drewna. We wkładach o wysokich parametrach grzewczych po jednorazowym dołożeniu opału długość cyklu spalania wynosi powyżej dziesięciu godzin.

WIDEO: wszystko o paleniu w kominku

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Wkład kominkowy Hitze Albero 14kW

Kominki marki HITZE produkowane są z wysokiej jakości stali kotłowej, przeznaczonej do pracy w podwyższonej...

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Jaki kominek wybrać? Modernizacja ogrzewania...

Jaki kominek wybrać? Właściciele pewnej nieruchomości zdecydowali się na modernizację domu. System ogrzewania...

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.