| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Czysty kominek - polecamy środki do czyszczenia szyby kominkowej

Czysty kominek - polecamy środki do czyszczenia szyby kominkowej

Szyby kominkowe stosunkowo szybko się brudzą. Jak poradzić sobie z usuwaniem sadzy i substancji smolistych z ich powierzchni? Są różne sposoby czyszczenia kominka - preparaty do usuwania sadzy, ściereczki do czyszczenia szyby kominkowej oraz preparaty w sprayu. Który jest najlepszy?

Palące się polana, trzaskający ogień i tańczące płomienie powodują, że siedząc przy kominku, czujemy się jak zaczarowani. Aby tego widoku nie przysłoniła nam zabrudzona szyba wkładu kominkowego, warto się wyposażyć w odpowiednie środki czystości, które szybko przywrócą kominkowi urok.

Co sprzyja utrzymaniu w czystości szyby kominkowej?

Szyby wkładów kominkowych wykonane są zwykle ze szkła żaroodpornego lub jeszcze bardziej odpornej na działanie wysokich temperatur specjalnej ceramiki, nazywanej szkłem vitroceramicznym. Aby nie przywierała do nich sadza, warto wybrać wkład z przeszkleniem pokrytym od wewnętrznej strony warstwą pirolityczną. Powierzchnia takiej szyby nagrzewa się bardziej niż w przypadku tradycyjnego szkła, dzięki czemu zachodzi na niej zjawisko pirolizy gwarantujące samoczyszczenie się szkła. Pozwala to stosunkowo długo cieszyć się niczym niezmąconym widokiem domowego ogniska.

Dobrym rozwiązaniem jest także wybór wkładu z tak zwaną kurtyną powietrzną, czyli zlokalizowanymi wokół szyby szczelinami, którymi do wnętrza wkładu napływa powietrze. Omywa ono wewnętrzną powierzchnię szyby i odpycha od niej cząstki sadzy. Pomocne w utrzymaniu kominka w czystości okażą się także specjalne katalizatory do spalania sadzy, które dosypuje się do ognia. Dzięki nim w komorze paleniska i przewodach kominowych zatrzymuje się mniej osadów – nie wymagają więc częstego czyszczenia.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Dlaczego szyba wciąż się brudzi?

Przyczyn nadmiernie brudzącej się szyby kominkowej może być kilka.

  • Opał wilgotny lub złej jakości. Nieodpowiednio wysuszone drewno (o wilgotności przekraczającej 20%) może dymić i powodować nadmierne okopcenie powierzchni szyby wkładu. Unikajmy też palenia drewnem iglastym – zawiera ono sporo żywicy, która brudzi szkło i zanieczyszcza komin.
  • Ograniczona prędkość spalania drewna, czyli niewielki dopływ powietrza do paleniska. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zwiększenie powierzchni wlotu powietrza do spalania przy użyciu regulatora. Jeśli wkład wyposażony jest w kurtynę powietrzną, należy sprawdzić, czy szczeliny wokół szyby nie się zatkały.

Czym usuwać zabrudzenia z kominka?

Szybę w kominku można czyścić wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia. Nie zawsze jednak przyniesie to zamierzony efekt. W usuwaniu zabrudzeń z oszklonych powierzchni kominka pomocne będą specjalne preparaty do czyszczenia szyb paleniska, które skutecznie rozpuszczają cząstki sadzy i substancji smolistych. Bez problemu znajdziemy je np. w dużych marketach budowlanych. Mają one najczęściej postać proszku lub płynu.

Warto wybierać preparaty w sprayu, które po aplikacji mają konsystencję pianki. Nie spływają one od razu po powierzchni szyby, lecz najpierw zmiękczają zaschnięty brud. Dzięki temu zabrudzenia można łatwo usunąć, np. przecierając powierzchnię szyby gąbką.

W sklepach znaleźć można także ściereczki do czyszczenia szyb kominkowych nasączone odpowiednim detergentem, którymi szybko i dokładnie umyjemy szybę oraz wnętrze kominka z sadzy, popiołu i osadów utrwalonych pod wpływem wysokiej temperatury. Nie rysują powierzchni i w przeciwieństwie do innych preparatów w płynie przeznaczonych do czyszczenia kominków można nimi bezpiecznie czyścić również powierzchnie wykończone piaskowcem.

Przeczytaj dodatkowo:
Drewno opałowe. Jaki rodzaj drewna wybrać do...

W kominku nie wolno palić przypadkowym drewnem. Opał wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie powinno być...

Koza grzewcza: kiedy i dlaczego warto zamontować...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....