| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy instalacja solarna będzie współpracować ze starym systemem ogrzewania?

Czy instalacja solarna będzie współpracować ze starym systemem ogrzewania?

Montaż instalacji solarnej w starym systemie ogrzewania to sytuacja częsta. Zanim jednak zdecydujesz się na solary, zobacz, na co zwrócić uwagę, by sprawdzić, czy kolektory faktycznie będą współgrały z instalacją grzewczą.

Jeszcze parę lat temu budujący raczej nie myśleli o możliwości zamontowania w swoim domu kolektorów słonecznych i nie przygotowywali do tego instalacji grzewczej. Jak teraz poradzić sobie z ich połączeniem? Jest na to kilka sposobów.

Instalacja solarna podłączona do podgrzewacza przepływowego

Jeżeli mamy zainstalowany w domu kocioł dwufunkcyjny, który ogrzewa pomieszczenia i przygotowuje ciepłą wodę użytkową przepływowo, albo korzystamy z niezależnych podgrzewaczy przepływowych, nie musimy z nich rezygnować. Wprawdzie nie jest to standardowe rozwiązanie, ale doświadczony instalator powinien sobie poradzić z połączeniem ich z instalacją solarną. W takiej sytuacji nie jest nam potrzebny zasobnik dwuwężownicowy, bo nie mamy kotła, który może z nim współpracować. Zasobnik z jednym wymiennikiem ciepła (wężownicą) jest zasilany tylko ciepłem z kolektorów. Woda wstępnie podgrzana w zasobniku dopływa następnie do podgrzewacza przepływowego. Jeśli temperatura wody w zasobniku jest wystarczająca, podgrzewacz przepływowy nie musi jej dogrzewać (konieczne jest zastosowanie zaworu trójdrogowego z termostatem sterującym tym układem). Jeżeli energii słonecznej nie wystarcza do podgrzania wody, robi to podgrzewacz przepływowy.

Solary podłączone do kotła z zasobnikiem

Gdy mamy już kotłownię wyposażoną w kocioł współpracujący z zasobnikiem, możemy go wykorzystać do współpracy z instalacją solarną. Również wówczas nie będzie nam potrzebny zasobnik biwalentny. Kupujemy wtedy drugi zasobnik z jednym wymiennikiem ciepła i oba łączymy szeregowo. Woda z zasobnika solarnego jest kierowana do istniejącego zasobnika współpracującego z kotłem (zamiast doprowadzenia zimnej wody). Takie rozwiązanie może być kłopotliwe ze względu na ilość zajmowanego miejsca, ale ma też zalety. Oddzielenie zasobnika z wymiennikiem zasilanym przez kocioł od tego połączonego z kolektorami umożliwia nieco łatwiejsze sterowanie współpracą tych urządzeń i lepsze wykorzystanie energii słonecznej w chłodniejszym okresie, gdy kolektory dostarczają niewiele ciepła.

Instalacja solarna "od nowa"

Może się zdarzyć, że instalacja ciepłej wody w naszym domu wymaga generalnego remontu i łączenie jej z nową instalacją słoneczną nie ma sensu. Wtedy najlepiej kupić typowy zestaw z zasobnikiem biwalentnym i wykonać całą instalację od nowa. Chyba że nie mamy i nie zamierzamy kupować kotła grzewczego, który mógłby współpracować z zasobnikiem. Wtedy urządzeniem ogrzewającym wodę w zasobniku, gdy brakuje energii słonecznej, może być grzałka elektryczna. Takie rozwiązanie jest proste i niedrogie, ale warto pamiętać, że za ogrzewanie wody energią elektryczną trzeba płacić więcej niż za ciepło wytwarzane przez własny kocioł grzewczy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Z jakimi urządzeniami grzewczymi dobrze...

Nowoczesne urządzenia grzewcze – kocioł kondensacyjny i pompa ciepła – najlepiej...

Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem...

Ogrzewanie domu i wody powietrzną pompą ciepła....

Bezobsługowe ogrzewanie domu – a latem także chłodzenie – to dla jego właścicieli trudna do...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.