| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy instalacja solarna będzie współpracować ze starym systemem ogrzewania?

Czy instalacja solarna będzie współpracować ze starym systemem ogrzewania?

Montaż instalacji solarnej w starym systemie ogrzewania to sytuacja częsta. Zanim jednak zdecydujesz się na solary, zobacz, na co zwrócić uwagę, by sprawdzić, czy kolektory faktycznie będą współgrały z instalacją grzewczą.

Jeszcze parę lat temu budujący raczej nie myśleli o możliwości zamontowania w swoim domu kolektorów słonecznych i nie przygotowywali do tego instalacji grzewczej. Jak teraz poradzić sobie z ich połączeniem? Jest na to kilka sposobów.

Instalacja solarna podłączona do podgrzewacza przepływowego

Jeżeli mamy zainstalowany w domu kocioł dwufunkcyjny, który ogrzewa pomieszczenia i przygotowuje ciepłą wodę użytkową przepływowo, albo korzystamy z niezależnych podgrzewaczy przepływowych, nie musimy z nich rezygnować. Wprawdzie nie jest to standardowe rozwiązanie, ale doświadczony instalator powinien sobie poradzić z połączeniem ich z instalacją solarną. W takiej sytuacji nie jest nam potrzebny zasobnik dwuwężownicowy, bo nie mamy kotła, który może z nim współpracować. Zasobnik z jednym wymiennikiem ciepła (wężownicą) jest zasilany tylko ciepłem z kolektorów. Woda wstępnie podgrzana w zasobniku dopływa następnie do podgrzewacza przepływowego. Jeśli temperatura wody w zasobniku jest wystarczająca, podgrzewacz przepływowy nie musi jej dogrzewać (konieczne jest zastosowanie zaworu trójdrogowego z termostatem sterującym tym układem). Jeżeli energii słonecznej nie wystarcza do podgrzania wody, robi to podgrzewacz przepływowy.

Solary podłączone do kotła z zasobnikiem

Gdy mamy już kotłownię wyposażoną w kocioł współpracujący z zasobnikiem, możemy go wykorzystać do współpracy z instalacją solarną. Również wówczas nie będzie nam potrzebny zasobnik biwalentny. Kupujemy wtedy drugi zasobnik z jednym wymiennikiem ciepła i oba łączymy szeregowo. Woda z zasobnika solarnego jest kierowana do istniejącego zasobnika współpracującego z kotłem (zamiast doprowadzenia zimnej wody). Takie rozwiązanie może być kłopotliwe ze względu na ilość zajmowanego miejsca, ale ma też zalety. Oddzielenie zasobnika z wymiennikiem zasilanym przez kocioł od tego połączonego z kolektorami umożliwia nieco łatwiejsze sterowanie współpracą tych urządzeń i lepsze wykorzystanie energii słonecznej w chłodniejszym okresie, gdy kolektory dostarczają niewiele ciepła.

Instalacja solarna "od nowa"

Może się zdarzyć, że instalacja ciepłej wody w naszym domu wymaga generalnego remontu i łączenie jej z nową instalacją słoneczną nie ma sensu. Wtedy najlepiej kupić typowy zestaw z zasobnikiem biwalentnym i wykonać całą instalację od nowa. Chyba że nie mamy i nie zamierzamy kupować kotła grzewczego, który mógłby współpracować z zasobnikiem. Wtedy urządzeniem ogrzewającym wodę w zasobniku, gdy brakuje energii słonecznej, może być grzałka elektryczna. Takie rozwiązanie jest proste i niedrogie, ale warto pamiętać, że za ogrzewanie wody energią elektryczną trzeba płacić więcej niż za ciepło wytwarzane przez własny kocioł grzewczy.

Zanim się zaczniesz zastanawiać, czy kupić zestaw solarny, sprawdź, czy masz na pewno na niego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła plus kocioł gazowy lub rekuperator –...

Pompy ciepła można konfigurować w systemy zawierające również inne urządzenia na przykład kotły...

Panele słoneczne – koszt eksploatacji. Czy opłaca...

Panele słoneczne – koszt ich zakupu oraz eksploatacji instalacji, której są elementem to...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...

Nieprawidłowe działanie pompy ciepła: jak...

Instalacja pompy ciepła w domu ma pomóc zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednak będzie to...

Od czego zależy efektywność kolektorów...

Efektywność systemów ogrzewczych zależy między innymi od dokładności sterowania nimi. W systemach...

Pompa ciepła powietrze-powietrze – sposób na...

Konieczność rozwiązania problemu bardzo złej jakości powietrza zanieczyszczonego na skutek niskiej emisji...