| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy instalacja solarna będzie współpracować ze starym systemem ogrzewania?

Czy instalacja solarna będzie współpracować ze starym systemem ogrzewania?

Montaż instalacji solarnej w starym systemie ogrzewania to sytuacja częsta. Zanim jednak zdecydujesz się na solary, zobacz, na co zwrócić uwagę, by sprawdzić, czy kolektory faktycznie będą współgrały z instalacją grzewczą.

Jeszcze parę lat temu budujący raczej nie myśleli o możliwości zamontowania w swoim domu kolektorów słonecznych i nie przygotowywali do tego instalacji grzewczej. Jak teraz poradzić sobie z ich połączeniem? Jest na to kilka sposobów.

Instalacja solarna podłączona do podgrzewacza przepływowego

Jeżeli mamy zainstalowany w domu kocioł dwufunkcyjny, który ogrzewa pomieszczenia i przygotowuje ciepłą wodę użytkową przepływowo, albo korzystamy z niezależnych podgrzewaczy przepływowych, nie musimy z nich rezygnować. Wprawdzie nie jest to standardowe rozwiązanie, ale doświadczony instalator powinien sobie poradzić z połączeniem ich z instalacją solarną. W takiej sytuacji nie jest nam potrzebny zasobnik dwuwężownicowy, bo nie mamy kotła, który może z nim współpracować. Zasobnik z jednym wymiennikiem ciepła (wężownicą) jest zasilany tylko ciepłem z kolektorów. Woda wstępnie podgrzana w zasobniku dopływa następnie do podgrzewacza przepływowego. Jeśli temperatura wody w zasobniku jest wystarczająca, podgrzewacz przepływowy nie musi jej dogrzewać (konieczne jest zastosowanie zaworu trójdrogowego z termostatem sterującym tym układem). Jeżeli energii słonecznej nie wystarcza do podgrzania wody, robi to podgrzewacz przepływowy.

Solary podłączone do kotła z zasobnikiem

Gdy mamy już kotłownię wyposażoną w kocioł współpracujący z zasobnikiem, możemy go wykorzystać do współpracy z instalacją solarną. Również wówczas nie będzie nam potrzebny zasobnik biwalentny. Kupujemy wtedy drugi zasobnik z jednym wymiennikiem ciepła i oba łączymy szeregowo. Woda z zasobnika solarnego jest kierowana do istniejącego zasobnika współpracującego z kotłem (zamiast doprowadzenia zimnej wody). Takie rozwiązanie może być kłopotliwe ze względu na ilość zajmowanego miejsca, ale ma też zalety. Oddzielenie zasobnika z wymiennikiem zasilanym przez kocioł od tego połączonego z kolektorami umożliwia nieco łatwiejsze sterowanie współpracą tych urządzeń i lepsze wykorzystanie energii słonecznej w chłodniejszym okresie, gdy kolektory dostarczają niewiele ciepła.

Instalacja solarna "od nowa"

Może się zdarzyć, że instalacja ciepłej wody w naszym domu wymaga generalnego remontu i łączenie jej z nową instalacją słoneczną nie ma sensu. Wtedy najlepiej kupić typowy zestaw z zasobnikiem biwalentnym i wykonać całą instalację od nowa. Chyba że nie mamy i nie zamierzamy kupować kotła grzewczego, który mógłby współpracować z zasobnikiem. Wtedy urządzeniem ogrzewającym wodę w zasobniku, gdy brakuje energii słonecznej, może być grzałka elektryczna. Takie rozwiązanie jest proste i niedrogie, ale warto pamiętać, że za ogrzewanie wody energią elektryczną trzeba płacić więcej niż za ciepło wytwarzane przez własny kocioł grzewczy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Problemy związane z pompą ciepła: jak dobrać...

Pompy ciepła coraz częściej wykorzystuje się do ogrzewania domów, ale wciąż zainteresowanie nimi nie...

Kiedy zainwestować w gruntową, a kiedy w...

Zmniejszenie kosztów ogrzewania w najbliższym sezonie to marzenie każdego. Niektórzy decydują...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Nieprawidłowe działanie pompy ciepła: jak...

Instalacja pompy ciepła w domu ma pomóc zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jednak będzie to...

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu: czy warto...

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła,...