| muratordom.pl » Instalacje » Kolektory, pompy ciepła » Czy instalacja solarna będzie współpracować ze starym systemem ogrzewania?

Czy instalacja solarna będzie współpracować ze starym systemem ogrzewania?

Montaż instalacji solarnej w starym systemie ogrzewania to sytuacja częsta. Zanim jednak zdecydujesz się na solary, zobacz, na co zwrócić uwagę, by sprawdzić, czy kolektory faktycznie będą współgrały z instalacją grzewczą.

Jeszcze parę lat temu budujący raczej nie myśleli o możliwości zamontowania w swoim domu kolektorów słonecznych i nie przygotowywali do tego instalacji grzewczej. Jak teraz poradzić sobie z ich połączeniem? Jest na to kilka sposobów.

Instalacja solarna podłączona do podgrzewacza przepływowego

Jeżeli mamy zainstalowany w domu kocioł dwufunkcyjny, który ogrzewa pomieszczenia i przygotowuje ciepłą wodę użytkową przepływowo, albo korzystamy z niezależnych podgrzewaczy przepływowych, nie musimy z nich rezygnować. Wprawdzie nie jest to standardowe rozwiązanie, ale doświadczony instalator powinien sobie poradzić z połączeniem ich z instalacją solarną. W takiej sytuacji nie jest nam potrzebny zasobnik dwuwężownicowy, bo nie mamy kotła, który może z nim współpracować. Zasobnik z jednym wymiennikiem ciepła (wężownicą) jest zasilany tylko ciepłem z kolektorów. Woda wstępnie podgrzana w zasobniku dopływa następnie do podgrzewacza przepływowego. Jeśli temperatura wody w zasobniku jest wystarczająca, podgrzewacz przepływowy nie musi jej dogrzewać (konieczne jest zastosowanie zaworu trójdrogowego z termostatem sterującym tym układem). Jeżeli energii słonecznej nie wystarcza do podgrzania wody, robi to podgrzewacz przepływowy.

Solary podłączone do kotła z zasobnikiem

Gdy mamy już kotłownię wyposażoną w kocioł współpracujący z zasobnikiem, możemy go wykorzystać do współpracy z instalacją solarną. Również wówczas nie będzie nam potrzebny zasobnik biwalentny. Kupujemy wtedy drugi zasobnik z jednym wymiennikiem ciepła i oba łączymy szeregowo. Woda z zasobnika solarnego jest kierowana do istniejącego zasobnika współpracującego z kotłem (zamiast doprowadzenia zimnej wody). Takie rozwiązanie może być kłopotliwe ze względu na ilość zajmowanego miejsca, ale ma też zalety. Oddzielenie zasobnika z wymiennikiem zasilanym przez kocioł od tego połączonego z kolektorami umożliwia nieco łatwiejsze sterowanie współpracą tych urządzeń i lepsze wykorzystanie energii słonecznej w chłodniejszym okresie, gdy kolektory dostarczają niewiele ciepła.

Instalacja solarna "od nowa"

Może się zdarzyć, że instalacja ciepłej wody w naszym domu wymaga generalnego remontu i łączenie jej z nową instalacją słoneczną nie ma sensu. Wtedy najlepiej kupić typowy zestaw z zasobnikiem biwalentnym i wykonać całą instalację od nowa. Chyba że nie mamy i nie zamierzamy kupować kotła grzewczego, który mógłby współpracować z zasobnikiem. Wtedy urządzeniem ogrzewającym wodę w zasobniku, gdy brakuje energii słonecznej, może być grzałka elektryczna. Takie rozwiązanie jest proste i niedrogie, ale warto pamiętać, że za ogrzewanie wody energią elektryczną trzeba płacić więcej niż za ciepło wytwarzane przez własny kocioł grzewczy.

Zanim się zaczniesz zastanawiać, czy kupić zestaw solarny, sprawdź, czy masz na pewno na niego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Ciepła woda naturalnie ekonomiczna. Jak obniżyć...

Czy wiesz jak obniżyć koszty ogrzewania w domu? Wybierz kocioł do ogrzewania budynku, a pompę ciepła typu...

Efektywność pracy pomp ciepła – jak je porównać?...

Pompy ciepła należą do ekologicznych i ekonomicznych sposobów ogrzewania. Jednak, aby inwestycja w...

Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty...

Przed Tobą modernizacja instalacji grzewczej? Wybierz hybrydowy system grzewczy. To połączenie w jednej...

Z jakimi urządzeniami grzewczymi dobrze...

Nowoczesne urządzenia grzewcze – kocioł kondensacyjny i pompa ciepła – najlepiej...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.