| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Ekologia i odnawialne źródła energii, czyli sposoby na ogrzewanie domu przyszłości

Ekologia i odnawialne źródła energii, czyli sposoby na ogrzewanie domu przyszłości

Ogrzewanie domu przy użyciu odnawialnych źródeł energii z roku na rok staje się popularniejsze. Inwestorzy zaczynają bowiem zwracać uwagę na ekologię oraz niższe koszty eksploatacji. Chociaż za kolektory słoneczne, pompę ciepła czy kocioł na biomasę trzeba dziś zapłacić więcej niż za kocioł węglowy czy gazowy, to taka inwestycja zaprocentuje w przyszłości.

Ekologia przede wszystkim

Zasoby paliw kopalnych się kurczą, płaci się za nie coraz więcej, więc nie ma wątpliwości, że w przyszłości znacznie częściej będziemy korzystać z urządzeń napędzanych energią ze źródeł odnawialnych.

Jedna z lansowanych koncepcji (choć bardzo krytykowana, zwłaszcza w obliczu kryzysu) zakłada, że coraz mniej energii będziemy uzyskiwać z węgla – jego wydobywanie, transport i spalanie już jakiś czas temu uznano za zbyt uciążliwe dla środowiska i nie mające nic wspólnego z ekologią. Czy wejdą w życie regulacje, które sprawią, że stosowanie urządzeń opalanych węglem – dziś najtańszych w eksploatacji – przestanie się opłacać? Jeszcze nie wiadomo. Ale mimo wszystko może jednak warto zainwestować w coś innego?

Gdyby przeciwnicy węgla wygrali, to dobrym wyborem mogłoby się okazać źródło ciepła spalające biomasę. Jest ona uznawana za paliwo ekologiczne, więc nie zanosi się na wprowadzenie ograniczeń w jej stosowaniu, choć nie brakuje sceptyków obawiających się, że rozpowszechnienie tego paliwa przyniesie więcej problemów niż korzyści.

Mimo że w kotłach na biomasę pojawiają się coraz lepiej dopracowane rozwiązania ułatwiające ich obsługę (umożliwiające zautomatyzowanie załadunku paliwa i procesu spalania), to korzystanie z nich wciąż nie jest tak wygodne jak z kotłów na gaz czy olej. Tylko że paliwo do tych ostatnich jest droższe.

Wybór jest zatem trudny, ale zastanówmy się, czy warto rozstrzygać taki dylemat? Bo może się okazać, że niedługo w domach jednorodzinnych kotły nie będą potrzebne. Co je zastąpi?

Autor: VELUX

Czy za jakiś czas domy rzeczywiście będą wyglądały tak, jak wyobrażają to sobie projektanci tak zwanych domów przyszłości? Wiele z tych projektów jest realizowanych i wydają się być bardzo atrakcyjne

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ogrzewanie ze źródeł odnawialnych

Już dziś do ogrzewania wielu domów służą pompy ciepła, a ciepłą wodę przygotowują coraz liczniejsze kolektory słoneczne. Choć wykorzystują darmową energię, to same są drogie, a przez to ich zakup może być uznany za nieopłacalny (ogrzewanie na węgiel jest tańsze).

Obserwując zmiany cen paliw, można przypuszczać, że za kilkanaście lat to się zmieni. W dodatku do wzrostu popularności takich urządzeń przyczyni się na pewno zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domów.

W tej chwili w przeciętnym budynku jednorodzinnym są do tego potrzebne urządzenia o mocy na poziomie 70-100 W/m2. Czyli do domu o powierzchni 150 m2 potrzebna jest moc 10-15 kW. Ale nie ma wątpliwości, że domów o tak dużym zapotrzebowaniu na ciepło w przyszłości nie będzie się budować. Szykowane i systematycznie wprowadzane w życie są i będą różnego rodzaju przepisy oraz regulacje, które takie zmiany wymuszą. A jeśli nie one, to doprowadzą do tego rosnące ceny paliw.

Budowanie domów bez dbałości o zabezpieczenie przed utratą ciepła przestanie się opłacać, a do ogrzewania bardzo dobrze ocieplonego domu jednorodzinnego może wystarczy urządzenie o mocy grzewczej mniejszej niż 5 kW. W takiej sytuacji opłacalność stosowania pomp ciepła, a nawet kolektorów słonecznych do ogrzewania pomieszczeń będzie się przedstawiać zupełnie inaczej.

Wynika to z tego, że do uzyskania przez pompę ciepła mocy 10 kW niezbędny jest odbierający ciepło z gruntu wymiennik w postaci rury ułożonej poziomo w gruncie na obszarze o powierzchni 300-1000 m2 (w zależności od rodzaju gleby) albo w głębokich odwiertach o łącznej długości mniej więcej 200 m.

Jeśli potrzebna jest moc o połowę mniejsza, to również o połowę mniejszy może być wymiennik, a co za tym idzie – także koszty takiej inwestycji. Sama pompa ciepła o mocy 5 kW jest także co najmniej o kilka tysięcy złotych tańsza niż taka o mocy 10 kW. Moc kolektorów słonecznych jest wprost proporcjonalna do ich powierzchni, więc jeżeli ma ona wynosić 15 kW, to trzeba ich zastosować trzy razy więcej niż w przypadku, gdy wystarczy 5 kW. To w oczywisty sposób przekłada się na cenę instalacji.

Wydatek na zakup takich systemów (o niewielkiej mocy) już dziś nie jest dużo większy niż na kotłownię z urządzeniem na gaz czy węgiel. W tej chwili trudno wprawdzie znaleźć kotły o tak małej mocy, ale gdyby zaczęły się cieszyć zainteresowaniem, to na pewno pojawiłoby się ich więcej. Tyle że różnica w cenie kotłów o mocy 5 i 15 kW na pewno nie jest znaczna i kotłownia o mocy 5 kW wcale nie byłaby dużo tańsza od takiej o mocy 15 kW. Wobec znacznie niższych kosztów eksploatacji pompy ciepła czy kolektorów słonecznych stosowanie kotłów w domach o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło wydaje się nie mieć sensu.

Przeczytaj dodatkowo:
NFOŚiGW zapowiada energię geotermalną dla...

NFOŚiGW promuje odnawialne źródła energii za pomocą specjalnie stworzonych programów...

Okna do domów pasywnych - jedyne na rynku okna...

Okno firmy MS Więcej niż OKNA otrzymało certyfikat niemieckiego Instytutu Techniki Okiennej ift Rosenheim....

Ile wiesz o termomodernizacji. Rozwiąż QUIZ

Termomodernizacja obejmuje szereg zagadnień – od oceny stanu budynku, przez harmonogram prac, wymianę...

Oświetlenie LED. Zwróć uwagę na jakość źródeł...

Oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne. Technologia ta zaczęła wypierać z rynku konwencjonalne typy...

Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to...

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania,...