Kocioł na olej: kiedy warto montować piec olejowy?

2017-03-23 14:49
Kotły na olej
Autor: Andrzej Szandomirski

Kocioł na olej opałowy - chociaż nie tak bardzo popularny - jest bardzo dobrym rozwiązaniem w niektórych przypadkach. Kiedy? Wówczas, gdy nie mamy możliwości podłączenia domu do sieci gazowej. Przeczytaj, jakie musisz spełnić wymagania żeby zamontowac piec na olej oraz jak dobrać odpowiedni piec olejowy.

Do ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystuje się olej opałowy zwany lekkim, dostarczany do odbiorcy cysternami samochodowymi. Olej opałowy lekki jest dziś już niemal bezsiarkowy, a spaliny z nowoczesnych, prawidłowo wyregulowanych pieców na olej opałowy dobrej jakości nie są specjalnie uciążliwe dla środowiska. Do lekkiego oleju opałowego wysokiej jakości wprowadza się aż pięć dodatków uszlachetniających jego właściwości. Jeden z nich poprawia proces spalania, eliminując ze spalin tlenek węgla oraz sadzę. Inny obniża lepkość, co powoduje szybsze i pełne spalanie oleju. Są też dodatki obniżające tak zwaną temperaturę mętnienia, dzięki czemu lekki olej opałowy zachowuje pełną płynność w czasie mrozów. Z kolei dodatki antyutleniające umożliwiają długoterminowe magazynowanie lekkiego oleju opałowego bez jakiegokolwiek pogorszenia jego właściwości.

Przeczytaj również: Kotłownia olejowa - jak należy przechowywać olej opałowy? 

Ogrzewanie piecem olejowym

Piece na olej opałowy są, tak jak gazowe, bezobsługowe i zautomatyzowane, a więc ogrzewanie nimi jest bardzo wygodne. Jeśli zdecydujemy się na piec olejowy z zaawansowanym elektronicznym regulatorem, po uruchomieniu go można praktycznie zapomnieć, że mamy w domu pracującą instalację grzewczą. Bez obaw możemy wyjechać nawet na dłuższy czas. Piec na olej pod nadzorem elektroniki będzie pracował, nie dopuszczając do zamarznięcia wody w domowych instalacjach i jednocześnie nie przegrzewając pomieszczeń, kiedy na dworze zrobi się ciepło. Nie będzie też stanowił zagrożenia pożarowego – wszystkie piece na olej opałowy są obowiązkowo wyposażane w stosowne zabezpieczenia.

Przeczytaj również: Ogrzewanie olejowe w domu jednorodzinnym. Jaki kocioł olejowy wybrać?

Najlepiej kondensacyjny piec na olej? 

Od pewnego czasu na rynku oferowane są kondensacyjne kotły na olej opałowy. Dzięki temu, że odzyskują ciepło z pary wodnej znajdującej się w spalinach (na skutek skroplenia pary wodnej powstaje ciepło – tak zwane utajone), zużywają o kilkanaście procent mniej paliwa niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Ta technologia jest już rozpowszechniona w przypadku kotłów gazowych, w piecach olejowych stosuje się ją rzadziej. Jest to spowodowane trudnościami ze zbudowaniem palnika, który spalałby olej bez emisji sadzy do komina. Do budowy kondensacyjnych pieców olejowych używa się droższych materiałów, przez co ich zakup zwraca się dłużej niż gazowych. Sytuację zmieniają jednak stale rosnące koszty gazu.

Przeczytaj również: Piec na olej: to musisz o nim wiedzieć

Piec w komplecie z palnikiem

Piece na olej do domów jednorodzinnych najczęściej są sprzedawane w komplecie z palnikiem, choć niektórzy producenci pozostawiają klientowi możliwość wyboru spośród różnych palników. Są one zwykle wyposażone w wentylator zapewniający dobre wymieszanie powietrza z parami oleju i zmniejszający do minimum wpływ zmian ciągu kominowego na przebieg procesu spalania. Palniki mogą być jedno- lub dwustopniowe.

Jednostopniowe nie mają regulacji mocy – temperaturą wody steruje się przez włączanie i wyłączanie palnika. Palniki dwustopniowe na pierwszym stopniu pracują ze zmniejszoną mocą, na drugim – z nominalną. Umożliwia to bardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego i kotła. Jedne i drugie mają system zabezpieczeń, który w razie nieprawidłowego działania układu wyłącza palnik i odcina dopływ paliwa.

Przeczytaj również: Palniki olejowe do pieca - najważniejsze informacje

Orientacyjne zużycie oleju opałowego

Orientacyjne zapotrzebowanie na olej opałowy do ogrzewania domu można określić w prosty sposób na podstawie powierzchni domu, stosując wskaźnik rocznego zużycia paliwa:
V = A x B
gdzie:
A – ogrzewana powierzchnia;
B – wskaźnik rocznego zużycia oleju, który wynosi:

  • 30-35 l/m2 – w starych, nieocieplonych domach;
  • 15-20 l/m² – w domach ocieplonych zgodnie z wymaganiami sprzed 2014 r.;
  • 8-10 l/m2 – w domach ocieplonych zgodnie z aktualnymi wymaganiami Warunków Technicznych i energooszczędnych.

A zatem w przeciętnym nowo budowanym domu jednorodzinnym o powierzchni 150 m2 potrzeba do ogrzewania około 1500 l oleju opałowego na rok. Na podstawie tej informacji można dobrać pojemność zbiorników – by tankować olej nie częściej niż dwa razy do roku, powinny mieć pojemność ponad 750 l.

Przeczytaj również: Jak oszacować roczne zużycie oleju opałowego?

Ważne

Eksploatacja pieców na olej - kotły olejowe wymagają okresowej kontroli, podczas której wymienia się dyszę palnika i przeprowadza jego regulację. Powinno się to robić po każdym napełnieniu zbiornika olejem, każdy jego transport bowiem może się nieco różnić parametrami od poprzedniego. Źle ustawiony palnik olejowy jest przyczyną większego zużycia paliwa, a także przyspieszonego gromadzenia się osadów w komorze spalania. Po kilku miesiącach pracy pieca olejowego konieczne jest oczyszczenie jego wnętrza, nawet jeśli był zasilany paliwem najwyższej jakości. Co roku (najlepiej przed rozpoczęciem zimy) powinno się wymienić filtr oleju.

 

Polecamy wideo: Popularne sposoby ogrzewania domu - a warunki techniczne 2017 r.

Popularne sposoby ogrzewania domu - a warunki techniczne 2017 r.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE