| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Domy pasywne w Niemczech to prawdziwe fabryki energii

Domy pasywne w Niemczech to prawdziwe fabryki energii

Domy pasywne w Niemczech nie tylko są energooszczędne. One zamieniają się w małe elektrownie produkujące prąd i wysyłające go do sieci. Przedstawiamy rozwiązania proekologiczne, jakie zostały zastosowane w trzech rodzajach domów pasywnych: domu samowystarczalnym, domu Energy+ i domu - fabryce energii.

Dom pasywny samowystarczalny

Budowa tego domu zaczęła się w marcu, a zakończyła w grudniu 2010 r. Na zewnątrz znajdziemy pas ogniw fotowoltaicznych na ścianie, a na dachu kolektory słoneczne.

W domu zainstalowano pompę ciepła, jest rekuperator i oświetlenie LED – bilans zużycia i produkcji energii ma się równoważyć. Państwo skutecznie wymusza jakość domów pasywnych.

Po dwóch latach od zamieszkania właściciele będą mieli urzędową kontrolę. Trzeba przedstawić rachunki za energię, by potwierdzić faktyczne zużycie. Dopiero wtedy dom uzyska certyfikat pasywnego.

Jeśli wyniki są inne niż zakładane, inwestor traci rządowe dofinansowanie, jakie wcześniej otrzymał (100 euro na 1 m2 domu). Obliczenia zapotrzebowania na ciepło przyjęto dla temperatury wew- nątrz 20°C. Podniesienie jej o 2°C spowodowałoby, że zapotrzebowanie na energię wzrośnie do 17 kWh/(m²·rok).

Architekt Olaf Reiter na poważnie bierze pod uwagę to, że w domu są dzieci, a między piętrami zamontowano zjeżdżalnię. Tłumaczy: – Bawiące się maluchy to spore źródło ciepła, podobnie jak pracujące bez przerwy komputery.

Parametry domu

 • 142 m2 powierzchni netto;
 • zapotrzebowanie na ciepło: 15 kWh/(m²·rok);
 • ściany z bloczków silikatowych (17,5 cm) ocieplonych 30 cm styropianu (U = 0,11 W/(m²·K)); dach ocieplony 36 cm styropianu;
 • taras ocieplony 31 cm styropianu;
 • okna drewniane trzyszybowe (U = 0,70 W/(m²·K));
 • szczelność: 0,6 kubatury na godzinę;
 • na dachu kolektory słoneczne o powierzchni 30 m2, a na ścianach pas ogniw fotowoltaicznych o powierzchni 80 m2
 • 1000-litrowy zasobnik ciepłej wody.

Koszt budowy: 1668 euro/m2.

Autor: Andrzej T. Papliński

Dom pasywny Energy+

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dom pasywny Energy+

Dom na przedmieściach Drezna, zbudowany przez firmę Kettner-Haus (w portfolio 60 domów pasywnych). Budowa trwała od września 2009 do maja 2010 r.

Dom pasywny, a dzięki przyjętym rozwiązaniom także Energy+; bateria 36 ogniw fotowoltaicznych na dachu sprawia, że jest nie tylko samowystarczalny, ale też produkuje więcej prądu, niż zużywa. W domu jest pompa ciepła. Temperatura wewnątrz zimą wynosi 21°C.

Firma reklamuje ten dom, podając, że potrzebuje on 90% mniej ciepła niż dom tradycyjny. Główne źródła ciepła są pasywne – słońce, urządzenia domowe (mikrofalówka, piekarnik, oświetlenie), ciepło emitowane przez ciała mieszkańców. Pozostałe 10% pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Na koniec roku nadwyżka produkcji prądu przez ten dom wyniosła 800 kWh. Rodzina potrzebuje około 5000 kWh rocznie. Założenia zostały potwierdzone – jest nadwyżka prądu!

Parametry domu:

 • 140 m2 powierzchni netto;
 • ściany z bloczków silikatowych (U = 0,12 W/(m²·K)) ocieplonych 30 cm wełny mineralnej
 • ogniwa fotowoltaiczne o mocy 6,9 kW

Koszt budowy: 1430 euro/m2.

Autor: Andrzej T. Papliński

Dom - fabryka energii

Dom pasywny – fabryka energii

Dom pasywny Teresy i Lorenza Walterów. On jest lekarzem anestezjologiem, oboje są ludźmi zatroskanymi o stan środowiska: – Zdecydowaliśmy się na dom pasywny, żeby chronić naturę – mówią z przekonaniem.

Budynek pasywny, w którym mieszkają, został zbudowany w 2009 r.; projekt architekta Herklotza Dietmara. Zwraca uwagę nie tylko typowy już zestaw paneli słonecznych na dachu (23 m2), ale też potężne pole ogniw fotowoltaicznych ułożonych na skośnej ścianie pomieszczenia gospodarczego. Ta elektrownia o powierzchni 70 m2 ma moc 6,7 kW i produkuje rocznie 6800 kWh. W kotłowni zaś zobaczymy kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne, w którym jest: powietrzna pompa ciepła (dalej ogrzewanie wodne podłogowe), rekuperator, podgrzewacz ciepłej wody.

Zbiornik na wodę ma pojemność 1500 l – tam gromadzi się ciepło z kolektorów. Prąd jest sprzedawany do sieci. Na działce wkopano zbiornik na wodę deszczową o pojemności 5000 l. W listopadowy słoneczny dzień, kiedy odwiedzamy państwa Walter, czynnik grzewczy na dachu w kolektorze ma 58°C, woda w zbiorniku w kotłowni 51°C. To działa!

Parametry domu:

 • 141 m2 powierzchni netto;
 • zapotrzebowanie na ciepło: 15 kWh/(m²·rok);
 • całkowite zapotrzebowanie na energię: 81 kWh/(m²·rok);
 • ściany parteru z bloczków betonu komórkowego ocieplone styropianem (U = 0,10 W/(m²·K));
 • płaski dach ocieplony 40 cm izolacji z celulozy (U = 0,09 W/(m²·K));
 • szczelność: 0,22 kubatury na godzinę; okna trzyszybowe z tworzywa z ocieplanymi profilami (U = 0,77 W/(m²·K));
 • drzwi zewnętrzne drewniane (U = 0,8 W/(m²·K))

Koszt budowy: 1840 euro/m2.

Przeczytaj dodatkowo:
Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...

Projekt nr 027 Wyróżnienie honorowe

Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa