Dom ze styropianu - jak się buduje ze styropianowych kształtek i ile to kosztuje
Dom ze styropianu buduje się jak z dużych klocków lego. Styropianowe kształtki wypełnia się betonem. W czasach, w których energia jest skarbem, budowa ze styropianu wydaje się bardzo dobrym pomysłem, żeby jej nie tracić. Zamiast więc dom ocieplać, wystarczy złożyć go ze styropianowych klocków. Zobacz ile kosztuje ściana ze styropianu.
Autor: IZODOM
Styropianowe kształtki nie stwarzają żadnych architektonicznych ograniczeń. Co więcej, nadają się do budowy domów energooszczędnych i pasywnych
Spis treści
- Styropianowe kształtki to doskonała izolacja
- Posadowienie styropianowego domu - jakie fundamenty?
- Budowa domu ze styropianowych elementów
- Zbrojenie ścian budowanych ze styropianowych kształtek
- Wypełnianie kształtek ze styropianu betonem
- Osadzanie stolarki w domach ze styropianowych elementów
- Strop do styropianowego domu
- Więźba dachowa w domach ze styropianu
- Wykończenie styropianowych przegród
- Ile kosztuje dom ze styropianu?
Styropianowe kształtki to doskonała izolacja
Elementy ścienne ze styropianu pełnią dwie funkcje. Z jednej strony tworzą formę, którą wypełnia się betonem, a z drugiej stanowią rodzaj bardzo skutecznej termoizolacji zapobiegającej ucieczce ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Warstwa styropianu od zewnątrz i od wewnątrz ścian zapewnia bardzo dobrą izolacyjność termiczną (współczynnik przenikania ciepła U dla ścian grubości 45 cm od 0,10 W/(m2.K).
Domy styropianowe mają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – nie przekracza ono 40 kWh/m2. Kształtki oferowane są w ramach kompletnego systemu obejmującego różne ich typy, ale także uwzględniającego stropy, płyty fundamentowe, a nawet dachy. Firmy specjalizujące się w tej technologii mają dla swoich klientów szereg projektów gotowych i zapewniają też fachowe wykonawstwo, gdyż współpracują ze starannie przeszkolonymi, certyfikowanymi ekipami.
Posadowienie styropianowego domu - jakie fundamenty?
Budynki z elementów styropianowych można wznosić na fundamentach tradycyjnych, w postaci ław, ze budowanymi na nich ścianami fundamentowymi. Ławy są robione ze zbrojonego betonu, a ściany zazwyczaj muruje się z bloczków betonowych, nawet te wyższe – piwniczne.
Styropianowe kształtki także wchodzą tu w grę, ale systemodawca zaleca posadawiać domy na fundamencie w postaci płyty i oferuje szereg produktów do jej budowy i izolacji. Produkowane są z twardej odmiany styropianu, zwanej periporem. To elementy obrzeżowe, płyty termoizolacyjne przeznaczone pod żelbetową konstrukcję i płyty do układania wokół obrzeży tak zwanej opaski przeciwwysadzinowej.
Budowa płyty fundamentowej zaczyna się od zrobienia płytkiego wykopu i wykonania na jego dnie podsypki wyrównującej. Później robi się periporowy szalunek płyty, po czym na podsypce rozmieszcza dwuwarstwową termoizolację, dbając, by płyty warstwy górnej były przesunięte w stosunku do tych spod spodu. Styki między płytami uszczelnia się niskoprężną pianą PUR. Na izolacji termicznej rozkładana jest hydroizolacja. Najlepsza będzie ta w formie jednoczęściowej plandeki z kauczuku syntetycznego EPDM, ale można też zastosować tańsza folię hydroizolacyjną do fundamentów.
Czytaj też:
Gdy izolacje są gotowe, przychodzi pora na zbrojenie, koniecznie podparte od spodu podkładkami, dającymi masie betonowej dostęp także pod pręty. Gdy kierownik budowy odbierze zbrojenie, potwierdzając to wpisem do dziennika, można betonować płytę. Polecany jest beton towarowy klasy podanej w projekcie (C12/15 lub C16/20).
Po około trzech tygodniach od betonowania można przystąpić do wznoszenia ścian. Jeśli postanowiono poprzestać na fundamentach tradycyjnych, wtedy konieczne jest wykonanie izolacji poziomej między ścianami fundamentowymi a nośnymi. Najlepsza będzie do tego gruba folia PCW. Jeśli ściany fundamentowe mają taką samą konstrukcję jak ściany parteru, nie trzeba ich ocieplać, ale nie wolno pominąć hydroizolacji pionowej. Zabronione jest przy tym stosowanie mas hydroizolacyjnych zawierających rozpuszczalniki organiczne, bo niszczą one styropian. Lepiej więc użyć folii hydroizolacyjnej i folii kubełkowej (jako warstwy osłonowej). Ściany fundamentowe z kształtek wymagają też solidniejszego zbrojenia niż ściany naziemne. Trzeba się więc liczyć z większym zużyciem prętów.
Budowa domu ze styropianowych elementów
Ściany nośne budowane są z kształtek. Do ich produkcji używany jest najlepszy jakościowo, twardy styropian samogasnący o gęstości 25-30 kg/m3 – biały lub cieplejszy od niego – grafitowy. Kształtki mają od 1 do 2 m długości i 25 cm wysokości. Zbudowane są z dwóch styropianowych ścianek. Zewnętrzne mają 15 lub 25 cm grubości, a wewnętrzne 5 cm. Połączone są plastikowymi przekładkami dystansowymi, które wsuwa się w przygotowane fabrycznie nacięcia. Przekładki zapewniają odstęp szerokości 15 cm – potrzebny, by formę wypełnić później betonem.
Do ścian wewnętrznych nośnych wykorzystywane są kształtki o obu ściankach grubości 5 cm, w ich przypadku izolacyjność termiczna nie jest bowiem istotna.
Kształtki na czas transportu lub składowania można rozmontować, by zajmowały mniej miejsca. W niektórych kształtkach, niedostępnych na naszym rynku, przewiązki zrobione są z metalu. Zwiększa to wytrzymałość ogniową ściany. W czasie pożaru metalowe przewiązki zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia z wewnątrz ścian na zewnątrz i odwrotnie.
Polecamy też:
W sprzedaży są również kształtki narożne – z jednej strony zamknięte poprzeczną ścianką. Można też kupić przeznaczone do narożników o kącie rozwartym (o kącie stałym lub regulowanym za pomocą styropianowego zawiasu) i do budowy powierzchni krzywoliniowych. Na bokach kształtek wyżłobione są co 5 cm pionowe rowki. Jest to oznaczenie modułowości. Wymiary kształtek są właśnie wielokrotnością 5 cm. Dzięki rowkom łatwo jest przycinać je na odpowiednią długość.
Z kształtek styropianowych zazwyczaj nie wykonuje się ścian działowych. Robi się je z materiałów tradycyjnych. Dostępne są natomiast kształtki wieńcowe i nadprożowe. Te pierwsze służą jako deskowanie wieńca i podparcie dla jego zbrojenia. Mają przekrój w kształcie litery L. Kształtki nadprożowe o przekroju U mocuje się nad otworami drzwiowymi oraz okiennymi. Wspomniane kształtki mają grubość ścianek równą 5 cm i, co ciekawe, nie są wzmocnione przewiązkami. Styropianowy budulec jest wyjątkowo lekki, więc nie sprawia kłopotu podczas transportu i budowy. Można go przycinać za pomocą piły lub specjalnego drutu oporowego (który rozgrzewa się do wysokiej temperatury jednocześnie nie przylepia się do niego roztopiony styropian). Kształtki mają od góry uformowane zaczepy, a od spodu gniazda. Dzięki temu łączy się je dosłownie jak klocki lego, bez użycia jakichkolwiek środków klejących.
Zbrojenie ścian budowanych ze styropianowych kształtek
Ściany w tej technologii trzeba w niektórych miejscach zazbroić. Wzmocnienia umieszcza się w poziomie, pod oknami. Wystarczą do tego dwa pręty stalowe średnicy 8 mm. Zbrojenie pionowe, wykonane z takiej samej liczby prętów o identycznej średnicy, montuje się w narożach ścian, przy otworach okiennych i drzwiowych oraz na połączeniu ścian wewnętrznych z zewnętrznymi. Zdarza się też konieczność zamontowania pionowych prętów w ścianie, aby osiągnąć lepsze połączenie ze stropem. Zbroi się też oczywiście wieńce – wykorzystując po trzy pręty średnicy 12 mm i nadproża, do których potrzeba minimum czterech prętów średnicy 8 mm.
Przeczytaj też:
Wypełnianie kształtek ze styropianu betonem
Kształtki wypełnia się półpłynnym betonem klasy C12/15 po zbudowaniu jednej kondygnacji. Do tego czasu ściany muszą być podpierane przez specjalne stalowe elementy, którymi dysponuje ekipa wykonawcza. Nie trzeba stosować betonu samozagęszczalnego, choć jest to wskazane. Zwykły beton trzeba zagęszczać, opukując ściany i sztychując go metalowymi prętami. Nie powinno się do tego celu używać specjalnych wibratorów. Mają one dużą moc i od ich pracy mogłyby popękać ścianki kształtek.
Na 1 m2 ściany zużywa się około 0,125 m3 (125 l) betonu. Budowa kolejnej kondygnacji może nastąpić dopiero po około trzech tygodniach, gdy beton nabierze wymaganej wytrzymałości. Wtedy też demontowane są elementy wspornikowe.
Przeczytaj również:
Dom ze styropianu. Budowa dachu i stropu z kształtek styropianowych
Osadzanie stolarki w domach ze styropianowych elementów
Aby w ścianie z kształtek zrobić okno, lub drzwi, trzeba wykonać najpierw drewnianą ramę, którą wstawia się w miejsce, gdzie zaplanowany jest otwór. Po jego bokach umieszcza się kształtki jednostronnie zaślepione styropianem. Po zabetonowaniu ścian, gdy beton osiągnie już właściwą wytrzymałość, można zdemontować prowizoryczne ramy i w ich miejsce wstawić ościeżnice. Te łączy się kotwami płaskimi z żelbetowym rdzeniem ścian.
Strop do styropianowego domu
W domach styropianowych można wykonać dowolny rodzaj stropu. Tam, gdzie przewidziano więźbę z wiązarów kratownicowych, konstrukcję stropu utworzą drewniane belki, zwane dolnymi pasami. Dostawca systemu ma jednak w swojej ofercie strop specjalnie dostosowany do tej technologii. To strop gęstożebrowy, w którym jako wypełnienie używane są styropianowe bloki. Opierają się one swobodnie na prefabrykowanych, żelbetowych belkach nośnych. Po zestawieniu ze sobą wszystkich tych komponentów, całość betonuje się od góry, tworząc tym samym warstwę wyrównującą, dociążającą i usztywniającą.
Tak wykonany strop jest lekki i nie wymaga dodatkowego ocieplania. Może mieć rozpiętość do 5,5 m. Przy większych rozpiętościach belki stropowe muszą być wyższe. Bloczki stropowe także muszą mieć wówczas większą wysokość. Osiąga się to, doczepiając do nich nakładki podwyższające. Wewnątrz styropianowego stropu można przeprowadzić rury instalacji wodnej lub grzewczej.
Przeczytaj także:
Więźba dachowa w domach ze styropianu
Aby można było powiedzieć, że system jest kompletny, musi zawierać też elementy dachowe. To specjalne płyty, które opiera się na krokwiach więźby dachowej. Na nich wykonywana jest drewniana podkonstrukcja pod pokrycie, zbudowana z łat i kontrłat. Producent zaleca także umieszczenie membrany dachowej między styropianem a łatami. Dodatkowe ocieplenie, na przykład z wełny mineralnej, umieszcza się pomiędzy krokwiami, gdy dach jest już wykończony od zewnątrz. Zabudowa poddasza wygląda nie inaczej niż w domach murowanych lub drewnianych.
Wykończenie styropianowych przegród
Styropianowe ściany od zewnątrz wykańcza się metodą ETICS, przy czym odpada już mocowanie ocieplenia na klej do ściany. Zestaw produktów będzie więc ograniczony do masy, z której wykonamy warstwę zbrojoną, siatki zbrojącej z włókna szklanego, podkładu pod tynk i tynku, ewentualnie też farby fasadowej.
Trudniej będzie wykonać na takim domu fasadę mocowaną na sucho (z desek lub płyt). Wymaga to bowiem wkręcania w betonowy rdzeń długich uchwytów stalowych do przytwierdzania listew rusztu nośnego. Wiercenia i wkręcania jest wtedy sporo.
Ściany od środka można wykończyć podobnie jak od zewnątrz. Dobrym pomysłem jest ich otynkowanie. Przedtem styropianowe płaszczyzny zaleca się uszorstkowić, przecierając je grubym papierem ściernym. Tynk trzeba też wzmocnić siatką z włókna szklanego lub ułożyć na mineralnym podkładzie z zatopioną siatką. Podkład taki to również dobre, sztywne podłoże pod płytki ceramiczne lub płyty g-k mocowane na klej. Płyty można też mocować do stalowego rusztu, co pozwoli ukryć za okładziną różnego rodzaju przewody instalacyjne. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych kable rozprowadza się między nimi a ścianą lub w kanalikach wytopionych w styropianie. Przewody powinny być umieszczone w peszlach. Instalacje wodno-kanalizacyjne przeprowadza się w specjalnie przygotowanych szybach.
Ile kosztuje dom ze styropianu?
Kto chce się dowiedzieć, ile będzie kosztował dom w takiej technologii, uzyska odpowiedź po skorzystaniu z wirtualnego kalkulatora. Trzeba się jednak liczyć z tym, że za 1 m2 gotowej ściany zapłacisz około 350 zł.