Smart home na straży domu! Jak inteligentne systemy poprawią bezpieczeństwo Twojej rodziny
Bezpieczeństwo domu nie kończy się na antywłamaniowych drzwiach, solidnych zamkach i wysokim ogrodzeniu. Nowoczesne systemy smart home oferują zdecydowanie więcej! Przede wszystkim pewność, że Twój dom jest chroniony przed włamaniem i zdarzeniami losowymi, a Twój portfel przed niespodziewanymi wydatkami i rosnącymi rachunkami. Smart home łączy ochronę z codzienną wygodą i oszczędnościami, a co ważne można go zamontować praktycznie w każdym domu.
Spis treści
- Dlaczego warto mieć smart home
- Nowoczesne podejście do bezpieczeństwa
- Automatyka może być prosta i dla każdego
- Smart home to oszczędność dla domowego budżetu
- Jak wybrać system smart home idealny dla siebie
Dlaczego warto mieć smart home
Niezależnie od tego, jaki styl życia prowadzimy, chcemy by dom był naszym azylem – dawał poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Kiedy tego potrzebujemy, zapewniał ciszę i spokój, a innym razem był centrum rozrywki i miejscem spotkań czy hucznych imprez. Oczekujemy, że zamontowane w domu urządzenia i instalacje będą szybko dostosowywały się do zmieniających się warunków i naszych potrzeb, a wszystko będzie się działo automatycznie. Jednocześnie mamy coraz mniej czasu – zajęci pracą, licznymi zainteresowaniami, dbaniem o siebie i najbliższych. Dlatego coraz chętniej sięgamy po rozwiązania, które ułatwiają nam życie, zwalniają z codziennych, rutynowych czynności, a przy tym gwarantują oszczędności. Smart home umożliwia zautomatyzowanie działania wybranych urządzeń i instalacji.
Dzięki temu o wielu powtarzalnych czynnościach nie musimy pamiętać, bo system robi to za nas. Dostosowuje działanie urządzeń do aktualnych warunków, przez co ich praca jest efektywna i przynosi wymierne oszczędności w postaci niższych rachunków za energię elektryczną czy ogrzewanie.
Systemy smart home pozwalają na zaprogramowanie domu tak, by zapewniał bezpieczeństwo, ale też sam siebie kontrolował i realizował zdalnie przekazywane polecenia. Nie będąc w domu, można na bieżąco sprawdzać, co się w nim dzieje, a wszystko w intuicyjnej aplikacji na smartfonie.
Oprócz praktycznych zalet systemów smart home, dla których chętnie je wybieramy, warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii – coraz więcej osób chce mieć smart home, bo jest to po prostu modne i podnosi prestiż domu.
Nowoczesne podejście do bezpieczeństwa
Zamiast montować osobno alarm i automatykę domową, lepszym rozwiązaniem jest zintegrowanie ich w systemie smart home. Sterowanie wszystkimi urządzeniami i instalacjami, które są włączone do smart home, odbywa się z jednej aplikacji. Urządzenia, takie jak na przykład czujki ruchu, wykorzystywane są w podwójnej roli – do zadań z zakresu automatyki i ochrony. Wystarczy kilka kliknięć w aplikacji, by skonfigurować swój dom, dodawać urządzenia, nadawać im nazwy. Nowoczesny rozwiązaniem łączącym komfort i bezpieczeństwo jest BE WAVE, który jednocześnie:
- realizuje funkcje automatyki domowej
- chroni przed intruzami nie tylko wnętrze domu, ale również terenu wokół niego
- analizuje odczyty i reaguje na zmianę: temperatury, ciśnienia oraz wilgotności powietrza
- wykrywa i reaguje na zalanie, pojawienie się tlenku węgla, pierwsze oznaki pożaru.
W aplikacji BE WAVE można włączyć dopasowany do sytuacji tryb ochrony domu. Włamanie zostanie wykryte od razu, już przy samej próbie dostania się intruza do wnętrza – podczas wyważania drzwi, otwarcia lub stłuczenia szyb w oknach. Włączy się też sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. Powiadomienie push o tym zdarzeniu otrzymamy na telefon od razu. Jeśli korzystamy z usług agencji ochrony informacja o próbie wejścia może natychmiast trafić również do operatora, by ten mógł wysłać patrol. Jeśli mimo wszystko włamywacz wejdzie do budynku, system wykryje ruch. Wówczas dodatkowo, dzięki czujce Motion Detector Cam wykonującej zdjęcia, w aplikacji pojawi się obraz intruza. Aplikacja umożliwia także podgląd z kamer zamontowanych na terenie posesji.
Do zwiększenia bezpieczeństwa w domu przyczyniają się też czujki wykrywające zdarzenia losowe, które stanowią zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców lub powodują kosztowne i trudne do usunięcia zniszczenia. W systemie smart home (BE WAVE) mogą być zamontowane czujki, które gdy wykryją zdarzenie, przekażą informację do kontrolera (Smart HUB), a ten zainicjuje równocześnie działania różnych instalacji i urządzeń, mające na celu zapobiegnięcie niepożądanym konsekwencjom. I tak:
- gdy czujka zalania wykryje obecność wody, na przykład z uszkodzonego wężyka od pralki, system natychmiast zakręci zawór wody,
- po wykryciu przez czujkę czadu w powietrzu trującego tlenku węgla, na przykład na skutek usterki instalacji czy nieprawidłowego działania kominka, smart home zwiększy intensywność systemu wentylacji lub wyśle sygnał do siłownika okna, aby je otworzyć,
- gdy tylko przez czujkę pożarową zostaną wykryte pierwsze objawy pożaru, takie jak dym lub nagły wzrost temperatury, smart home natychmiast zaalarmuje wszystkich znajdujących się w pobliżu, a jednocześnie w zagrożonym pomieszczeniu może zostać odcięty prąd oraz zakręcony dopływ gazu (do kuchni, pieca czy kominka).
Informacje o niebezpiecznych zdarzeniach są natychmiast przesyłane do aplikacji, dzięki temu można szybko na nie zareagować, wezwać pomoc, zapobiec większym stratom materialnym i przede wszystkim zadbać o zdrowie i życie domowników. Powiadomienia pojawiają się w czasie rzeczywistym, więc zawsze wiemy, co dzieje się w domu, niezależnie od tego, gdzie aktualnie przybywamy.
BE WAVE wykrywa także wszelkie niestandardowe sytuacje. Oderwanie od podłoża czy otwarcie obudowy zostanie odnotowane przez system. Każde tego typu zdarzenie może być natychmiast zgłaszane użytkownikowi. Jeżeli urządzenie nagle zniknie z pola widzenia Smart HUB, to w aplikacji niezwłocznie pojawi się odpowiedni komunikat.
Automatyka może być prosta i dla każdego
Systemy smart home zapewniają nie tylko ochronę i wygodę, ale mogą być wykorzystywane do optymalizacji działania domowych instalacji, takich jak ogrzewanie, oświetlenie czy klimatyzacja, a to przekłada się na obniżenie rachunków za energię elektryczną i ciepło. Wcześniej jednak trzeba skonfigurować zależności między działaniem instalacji i urządzeń. Aplikacja prowadzi krok po kroku w tym procesie, który jest bardzo intuicyjny. Nie trzeba mieć szerokiej wiedzy technicznej, by tworzyć automatykę w swoim domu. W BE WAVE buduje się ją na bazie scen i rutyn. Wytłumaczmy różnicę pomiędzy tymi dwoma hasłami. Sceny włączymy samodzielnie, klikając w odpowiednią ikonę w aplikacji wtedy, kiedy jest taka potrzeba, niezależnie od pory dnia i nocy. Rutyny uruchomią się automatycznie, według ustalonego harmonogramu lub w wyniku działania innych urządzeń i zdarzeń w systemie.
Ciekawą opcją automatyki jest możliwość skutecznego i sprytnego zmylenia potencjalnego intruza podczas dłuższej nieobecności mieszkańców. BE WAVE realizuje to dzięki funkcji symulacji obecności domowników. O różnych porach, losowo zapalają się światła w pomieszczeniach, by stworzyć iluzję, iż stale ktoś jest w domu. Dodatkowo żaluzje i rolety zmieniając swoje położenie w ciągu doby, potęgują wrażenie, że dom wcale nie jest pusty. Użytkownik w aplikacji sam ustawia, które urządzenia będą brały udział w tym trybie. Wystarczy je wybrać i gotowe.
Smart home to oszczędność dla domowego budżetu
By oszczędzać na ogrzewaniu, wystarczy zamontować na grzejnikach inteligentne głowice termostatyczne, będące elementem systemu smart home. Dzięki temu będzie można automatycznie nadzorować ich pracę i zdalne nimi sterować z poziomu aplikacji. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu nawet o 1-2oC przynosi realne oszczędności na kosztach ogrzewania, dlatego warto to robić na czas naszej nieobecności w domu lub w pomieszczeniach rzadziej użytkowanych, na przykład na poddaszu. Inteligentna głowica termostatyczna może pracować w trybie harmonogramu – o zaprogramowanych godzinach grzejnik działa z większą lub mniejszą mocą. Każdego dnia tygodnia mogą być to inne pory. W ten sposób, w ciągu dnia w domu panuje komfortowa temperatura, a nocą jest chłodniej, by spało się lepiej oraz by te pokoje, w których nikogo nie ma, nie były zbytnio nagrzane.
Realne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną uzyskamy, gdy oświetlenie będzie się zapalało tylko w pomieszczeniach, w których przebywają mieszkańcy. Działanie oświetlenia może być zsynchronizowane z czujkami ruchu, ale można też jego ustawienia zmieniać w aplikacji. Można również zdalnie odłączyć zasilanie urządzeń będących na stand-by i ładowarek pozostawionych w gniazdkach elektrycznych, do których podłączone są inteligentne wtyczki.
Wszystkie te automatyzacje mogą być elementem scen, np. „wyjście z domu”. Po kliknięciu w ikonę, ogrzewanie przełączy się w tryb ECO, wszystkie lampy się wyłączą, wybrane urządzenia zostaną odłączone od zasilania, okna (wyposażone w siłowniki) domkną się, a ochrona zostanie włączona. Nie trzeba już biegać po całym domu, albo w pracy martwić się, czy światło w łazience pali się cały dzień.
Jak wybrać system smart home idealny dla siebie
Jedną z zalet smart home jest prosty montaż i możliwość rozbudowywania go o kolejne urządzenia i funkcjonalności. Można zdecydować się na niego w dowolnym momencie, nie tylko w nowym domu, ale również już po zamieszkaniu. Gdy wybierzemy system bezprzewodowy, nie będziemy zmuszeni do kucia ścian i przeróbek instalacji elektrycznej. Kontroler wymaga zasilania sieciowego, ale w tym celu wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka. Z kolei większość pozostałych urządzeń wchodzących w skład systemu jest na baterie. Jeżeli zdecydujemy się na sprawdzone, dobre rozwiązanie, to urządzenia będą mogły pracować na baterii nawet kilka lat. System powiadamia z wyprzedzeniem o konieczności jej wymiany.
Ważną cechą systemów smart home jest możliwość dodawania urządzeń i rozszerzania działania systemu w dowolnym momencie. W praktyce zwykle zaczyna się od montażu podstawowej wersji z kilkoma funkcjonalnościami i rozszerzanie jej w miarę zmieniających się potrzeb i możliwości finansowych. Ważne jest, by system był prosty również w obsłudze i do jego konfiguracji nie potrzeba było wzywać specjalisty. Oczywiście można poprosić fachowca do montażu urządzeń, gdy stwierdzimy, że po prostu nie chcemy tego robić samodzielnie. Dodawanie nowych urządzeń, wprowadzanie zmian w ustawieniach powinno być intuicyjne i nie sprawiać problemów użytkownikom.
W systemach bezprzewodowych niezwykle istotna jest komunikacja między poszczególnymi elementami systemu. Pewna i szybka wymiana danych między elementami systemu bezprzewodowego jest niezbędna do tego, by skutecznie przekazywać komendy, weryfikować stan poszczególnych urządzenie, sprawdzać odczytane przez nie parametry. W nowoczesnym systemie bezprzewodowym BE WAVE, zastosowano sprowadzoną i docenianą przez profesjonalistów na całym świecie technologię ABAX 2, która wyróżnia się niezawodnością i szybkością działania. Wykorzystuje cztery niezależne kanały komunikacji w ramach pasma częstotliwości 868 MHz. System radiowy stale je monitoruje i wybiera ten, w którym poziom zakłóceń jest najmniejszy. System jest bardzo odporny na celowe próby zagłuszania, jak i zakłócenia spowodowane działaniem systemów i urządzeń radiowych działających w sąsiedztwie.
Ważne jest również zapewnienie bezpieczeństwa przekazywanych danych, dlatego w BE WAVE wykorzystywany jest zaawansowany algorytm szyfrowania AES. To najbezpieczniejszy standard szyfrowania danych, wykorzystywany również między innymi w bankowości.
Aby nadążyć za zmianami technologicznymi, oferować nowe funkcjonalności i udoskonalać już istniejące, konieczne jest systematyczne uaktualnianie oprogramowania. W systemach BE WAVE wszystkie aktualizacje odbywają się drogą radiową, a większa część procesu realizowana jest w tle i nie zakłóca bieżącej pracy systemu.