| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Szlifierka taśmowa - jak wybrać najlepszą do swoich potrzeb?

Szlifierka taśmowa - jak wybrać najlepszą do swoich potrzeb?

Szlifierka taśmowa nadaje się głównie do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni. Aby szlifować delikatniej, trzeba je uzbroić w specjalną ramkę. Na co zwrocić uwagę wybierając szlifierkę taśmową?

Tagi: narzędzia

Szlifierki taśmowe a szlifierki mimośrodowe i oscylacyjne

Szlifierki taśmowe - są szybsze od mimośrodowych, nadają się głównie do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni. Aby szlifować delikatniej, trzeba je uzbroić w specjalną ramkę. Korzystając ze statywu, można zamienić szlifierkę taśmową w urządzenie stacjonarne.

  • Szlifierki mimośrodowe - nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania powierzchni płaskich i lekko zakrzywionych. Mogą być również używane do zdzierania starych powłok malarskich. Po zmianie tarczy szlifierki mimośrodowe zamieniają się w polerkę.

Najważniejsze parametry:

  1. średnica tarczy – zależy od niej wydajność pracy. Im jest większa, tym szybciej oszlifuje się dużą powierzchnię. Najczęściej spotyka się tarcze o średnicy 150 lub 250 mm;
  2. liczba oscylacji – oznacza ilość wychyleń, jakie tarcza wykonuje w ciągu minuty (przeważnie od 4000 do 26 000). Im więcej, tym szlifowanie dokładniejsze;
  3. mimośrodowość – czyli wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi, podawana jest w milimetrach. Im większa, tym efektywniejsze szlifowanie. Przeważnie wynosi około 5 mm.
  • Szlifierki oscylacyjne - nadają się do powierzchni płaskich oraz do zgrubnego szlifowania powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Prostokątna stopa umożliwia też dotarcie do narożników.

Najważniejsze parametry:

  1. wymiary stopy – im jest ona większa, tym mniej czasu potrzeba na oszlifowanie dużej powierzchni. Długość stóp wynosi od 185 do 230 mm, a szerokość od 90 do 115 mm;
  2. liczba oscylacji na minutę – ma ona wpływ na dokładność szlifowania. Szlifierki oscylacyjne wykonują od 19 do 27 000 oscylacji na minutę;
  3. mimośrodowość – czyli amplituda oscylacji. Określa, jak bardzo wychyla się stopa szlifierki podczas pracy. Im większa mimośrodowość, tym większa efektywność szlifowania. Jej wartość waha się między 1 a 2,5 mm.

Szlifierki oscylacyjne typu „delta” - tym, co przede wszystkim odróżnia je od typowych szlifierek oscylacyjnych, jest stopa. Kształtem przypomina ona nieco literę delta (stąd nazwa tego rodzaju szlifierek). Nadają się one znakomicie do szlifowania w narożnikach i innych miejscach trudno dostępnych dla szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych lub taśmowych. Ze względu na nieduże rozmiary stopy zalecane są do szlifowania niedużych powierzchni. Niektóre szlifierki typu „delta” mają jednak stopy podobnej wielkości co oscylacyjne, z tym że ich przednia krawędź jest zakończona w szpic. Swym wyglądem przypominają nieco żelazko. Do szlifierek typu „delta” można dokupić stopy mające kształt szpachli. Dzięki nim urządzenie to będzie pomocne przy zdzieraniu starych tapet lub wykładzin. Oferowane są również tak zwane stopy języczkowe umożliwiające szlifowanie elementów wklęsłych lub wypukłych.

Do czego służy szlifierka taśmowa?

Szlifirki taśmowe pracują na zasadzie obrotów pasa z materiałem ściernym. Ścierniwo osadzone na taśmie prowadzone jest po obrabianym materiale z bardzo dużą prędkością. Przeznaczona jest do ściągania materiałów z równych lub lekko wypuklych powierzchni.

Najważniejsze parametry szlifierek taśmowych

  • wymiary taśmy – jej długość wynosi od 130 do 610 mm, a szerokość od 60 do 100 mm. Im większa jest taśma, tym szybsze szlifowanie, ale mniejsza jego precyzja;
  • prędkość przesuwu taśmy – od 200 do 420 m. Im większa, tym lepsza efektywność szlifowania.

W domowym warsztacie potrzeba różnych narzędzi. Sprawdź, co może Ci się jeszcze przydać...

Opcje wyposażenia szlifierek taśmowych

Większość szlifierek taśmowych jest wyposażona w system odsysania pyłu. Droższe mają system elektronicznego wyboru prędkości przesuwu taśmy. Tak samo jak w szlifierkach mimośrodowych i oscylacyjnych pozwala on na dostosowanie prędkości szlifowania do rodzaju pracy. Szybsze obroty wskazane są przy szlifowaniu zgrubnym, mniejsze przy bardziej precyzyjnym. Większość szlifierek taśmowych wyposażona jest w mechanizm szybkiego nakładania i naprężania taśm.

Zobacz także:

Osprzęt szlifierki taśmowej

Najważniejszym wyposażeniem są taśmy papieru ściernego. Producenci często dodają jedną lub dwie do sprzedawanego urządzenia. Można do nich również dokupić ramkę szlifierską. Pozwala ona unieść nieco szlifierkę i w ten sposób ułatwia delikatniejsze szlifowanie materiału. Zapobiega także przechylaniu narzędzia i gwarantuje równomierne szlifowanie całej powierzchni.

Przenośną szlifierkę taśmową łatwo można zamienić w stacjonarną. Wystarczy dokupić statyw. Taką stacjonarną szlifierką można obrabiać różne, nawet nieduże przedmioty. Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż szlifierka odwrócona do góry nogami jest narzędziem niebezpiecznym. Do statywu można dołączyć prowadnicę kątową, którą da się zeszlifowywać kanty.

Budowa szlifierki taśmowej

Autor: Piotr Mastalerz

Budowa szlifierki taśmowej

Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy za Wasze komentarze

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Wyrzynarka do drewna - jak wybrać wyrzynarkę do...

Wyrzynarka to urządzenie, ktorym można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT