| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wybieramy agregat prądotwórczy: generator prądu - zasilanie awaryjne w domu
Zobacz, jak poradzić sobie, gdy nie ma dostępu do energii elektrycznej z elektrowni

Wybieramy agregat prądotwórczy: generator prądu - zasilanie awaryjne w domu

Agregat prądotwórczy przyda się wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej lub zdarzają się awarie zaislania. Stosunkowo niedrogie i powszechnie dostępne generatory prądu zasilą urządzenia elektryczne w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej.

Agregat prądotwórczy może się okazać przydatny każdemu – na biwaku, działce rekreacyjnej lub w garażu, do którego nie doprowadzono prądu. Może też stanowić element instalacji awaryjnego zasilania domu – na wypadek dłuższej przerwy w dostawie prądu, która współcześnie bywa także równoznaczna z brakiem ogrzewania i wody w kranie.

Agregat prądotwórczy - urządzenia do zastosowań domowych

Do zastosowań domowych odpowiednie są generatory prądu o niewielkich gabarytach i odpowiednio mniejszej mocy. W przypadku urządzeń generujących energię elektryczną prądu przemiennego określa się tak zwaną moc pozorną, której jednostką jest woltoamper.

W rozsądnej cenie (kilka tysięcy złotych) można kupić takie agregaty prądotwórcze o mocy od 0,5 do kilku kVA. Urządzenia o mocy do 1,5 kVA są najczęściej przenośne (mogą mieć formę walizki). Te o większej mocy są już duże i ciężkie, więc trzeba je transportować na kołach – z tego względu należy traktować je raczej jak urządzenia stacjonarne.

Generatory prądu zasilane akumulatorem

Najtańsze przenośne agregaty prądotwórcze zasilają urządzenia do nich podłączone energią zgromadzoną wcześniej w akumulatorach. Oczywistą wadą takiego rozwiązania jest krótkotrwałe działanie – mogą zapewnić moc kilkuset watów (woltoamperów w przypadku prądu przemiennego) przez kilkanaście, w najlepszym razie kilkadziesiąt minut, po których wymagają kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.

Agregaty prądotwórcze z silnikiem spalinowym

W miarę swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych umożliwiają generatory prądu napędzane silnikami spalinowymi (benzynowymi lub Diesla). Pełne zatankowanie ich zbiorników paliwa wystarcza na kilka godzin pracy, a moc zależy od wielkości zastosowanego silnika – może być dowolnie duża, tyle że przekłada się to na cenę urządzenia. Za mniej niż 10 tys. zł można kupić generatory o mocy kilku kilowatów.

W przeciwieństwie do akumulatorowych popularne spalinowe generatory prądu nie nadają się do używania w zamkniętych pomieszczeniach – wytwarzają spaliny, wymagają chłodzenia powietrzem i bardzo hałasują. Należy je zatem ustawiać na zewnątrz – najlepiej pod dachem, w miejscu, w którym hałas silnika nie będzie uciążliwy.

Walizkowe generatory prądu

Jedynie niewielkiej mocy generatory podróżne (do zabrania na przykład na camping) mają obudowy walizkowe izolowane akustycznie i ułatwiające transport. Ich główne zastosowanie to zasilanie awaryjne elektronarzędzi i niewielkich odbiorników energii elektrycznej, na przykład na biwaku. Ze względu na niewielką moc do awaryjnego zasilania domowej instalacji elektrycznej raczej się nie nadają.

Awarii zasilania - kiedy włączy się agregat?

By agregat prądotwórczy pełnił funkcję awaryjnego źródła zasilania z prawdziwego zdarzenia, powinien się uruchamiać samoczynnie w chwili zaniku napięcia w sieci. Niestety, najtańsze agregaty prądotwórcze takiej funkcji nie mają. Są wyposażone w ręczne rozruszniki (z linką rozruchową), przez co nie stanowią najlepszego rozwiązania problemu podtrzymywania zasilania urządzeń, które muszą pracować bez przerwy (pomp, instalacji alarmowych, komputerów, urządzeń telekomunikacyjnych).

Do tego potrzebny jest w pełni zautomatyzowany agregat z elektrycznym rozrusznikiem połączony na stałe z domową instalacją elektryczną. A ceny takich urządzeń zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych.

Znacznie tańszy sposób na podtrzymywanie napięcia po awarii zasilania to zastosowanie zasilacza awaryjnego (bezprzerwowego) nazywanego w skrócie UPS. Tego typu urządzenia podłącza się do sieci elektrycznej, by w przypadku przerwy lub zakłócenia w dostawie energii dostarczały ją do niej z wbudowanych akumulatorów. Używane są najczęściej do zasilania stacjonarnych komputerów wykorzystywanych do pracy, ale można łączyć je także z innymi urządzeniami, na przykład pompami obiegowymi w instalacjach grzewczych.

Agregat prądotwórczy i UPS - zasilanie bez przerw

Sposobem na zapewnienie sobie nieprzerwanego i długotrwałego działania urządzeń elektrycznych podczas awarii zasilania jest zastosowanie zespołu będącego połączeniem zasilacza bezprzerwowego z agregatem prądotwórczym. Z agregatem mogą współpracować zasilacze wyposażone w tak zwany układ AG zapewniający mniejszą wrażliwość na niestabilną częstotliwość i zakłócenia sinusoidalnego przebiegu prądu.

Najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze (kilkaset złotych za urządzenie o mocy 1 kVA) są zasilacze bezprzerwowe typu off-line. Składają się z prostego falownika, transformatora podwyższającego napięcie, akumulatorów, ich ładowarki i układu sterującego.

Gdy energia jest dostarczana z sieci, dołączony do niej UPS zasila odbiorniki bezpośrednio z niej (filtrami biernymi) i jednocześnie, w razie potrzeby, doładowuje własne akumulatory przez prostownik. W przypadku zaniku napięcia lub jego zbytniej zmiany układ sterujący odłącza zasilanie z sieci i zaczyna dostarczać energię z akumulatorów, a falownik zmienia napięcie stałe na zmienne. Przerwa w dopływie energii do zasilanych urządzeń trwa zaledwie 2-10 ms, więc nie powinna powodować zakłóceń w ich pracy – falownik jest zsynchronizowany fazowo z siecią elektroenergetyczną.

Zasilacze off-line bywają oznaczane także jako Line-interactive i Line-interactive AVR (z autotransformatorem zamiast klasycznego transformatora). W zasilaczach typu on-line napięcie z sieci jest przetwarzane na stałe w układzie prostownikowym, a następnie znów zmieniane na zmienne przez falownik. Dzięki temu napięcie na wyjściu jest stabilne i nie podlega zakłóceniom, także w przypadku zaniku napięcia w sieci (falownik jest stale podłączony do akumulatorów, więc nie ma przer w w dostarczaniu energii).

Urządzenia on-line są droższe od off-line ze względu na bardziej skomplikowaną budowę. W dodatku ich działanie wiąże się z odczuwalnymi stratami energii. Raczej nie używa się ich do zastosowań domowych, a jedynie do współpracy z urządzeniami wrażliwymi na zakłócenia, takimi jak elementy systemów teleinformatycznych o znacznej mocy. Wymagają skutecznego chłodzenia i są hałaśliwe. Moc najtańszych zasilaczy bezprzerwowych to 250 VA, a największe osiągają kilkanaście kVA. Największą wadą tanich urządzeń tego typu jest krótki czas pracy na akumulatorach – zaledwie kilka minut. Wykorzystanie większej baterii akumulatorów może go wydłużyć do kilku godzin, ale sprawia, że urządzenie staje się znacznie droższe.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak dobrać odpowiedni zasilacz?

Najważniejsza jest moc znamionowa agregatu lub zasilacza, która musi być dostosowana do rzeczywistego obciążenia. W czasie normalnej pracy odbiornika obciążenie nie powinno przekraczać 80% mocy znamionowej urządzenia zasilającego. Niektóre odbiorniki prądu (na przykład elektronarzędzia z silnikami elektrycznymi) podczas rozruchu pobierają go znacznie więcej niż w trakcie normalnego działania, co również trzeba brać pod uwagę. Dobrej jakości agregaty i UPS-y mogą być przez krótki czas przeciążane o kilkadziesiąt procent – informację o tym powinniśmy znaleźć na tabliczce znamionowej.

Plecamy wideo: Zasilanie awaryjne a ogniwa fotowoltaiczne

A może ogniwa fotowoltaiczne i gromadzenie energii elektrycznej w akumulatorach? Zobacz 2 filmy - doświadczenia właścicieli domu i rozmowę z ekspertem na temat takiego pomysłu na zasilanie awaryjne domu.

Elektryczne miniwkrętarki - pomocne elektronarzędzie w domu

Te elektoronarzędzia można je zabrać ze sobą wszędzie. Zmieszczą się w plecaku, damskiej torebce,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Wskazujemy, w jaki sposób samodzielnie przenieść gniadko elektryczne na ścianie. Przemeblowanie lub...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Wiertarka, czyli robienie dziury w całym -...

Wiertarka to narzędzie, ktore musi znajdowac się w skrzynce narzędziowej każdego majsterkowicza. Budujesz,...

Wiertarko-wkrętarki - specjalistki od w(y)krętów...

Wiertarko-wkrętarka przyda się do większych prac, np. zamocowania płyt gipsowo-kartonowych do stelaża czy...

Kotwy chemiczne - co i jak nimi mocować?

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. O ich...

Wiosenne porządki. Akcesoria i środki czyszczące...

Myjka wysokociśnieniowa to urządzenie, którym zdołasz wyczyścić prawie wszystko. Musisz mieć jednak...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT