| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Zasilanie awaryjne. Wybieramy odpowiedni agregat prądotwórczy
Zobacz, jak poradzić sobie, gdy nie ma dostępu do energii elektrycznej z elektrowni

Zasilanie awaryjne. Wybieramy odpowiedni agregat prądotwórczy

Na własną elektrownię stać raczej niewielu, ale do pewnego stopnia mogą nam ją zastąpić stosunkowo niedrogie, powszechnie dostępne agregaty prądotwórcze, które zasilą urządzenia elektryczne w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej.

Agregat prądotwórczy może się okazać przydatny każdemu – na biwaku, działce rekreacyjnej lub w garażu, do którego nie doprowadzono prądu. Może też stanowić element instalacji awaryjnego zasilania domu – na wypadek dłuższej przerwy w dostawie prądu, która współcześnie bywa także równoznaczna z brakiem ogrzewania i wody w kranie.

Urządzenia prądotwórcze, które możesz zastosować w domu

Do zastosowań domowych odpowiednie są urządzenia o niewielkich gabarytach i odpowiednio mniejszej mocy. W przypadku urządzeń generujących energię elektryczną prądu przemiennego określa się tak zwaną moc pozorną, której jednostką jest woltoamper.

W rozsądnej cenie (kilka tysięcy złotych) można kupić takie o mocy od 0,5 do kilku kVA. Urządzenia o mocy do 1,5 kVA są najczęściej przenośne (mogą mieć formę walizki). Te o większej mocy są już duże i ciężkie, więc trzeba je transportować na kołach – z tego względu należy traktować je raczej jak urządzenia stacjonarne.

Najtańsze agregaty przenośne zasilają urządzenia do nich podłączone energią zgromadzoną wcześniej w akumulatorach. Oczywistą wadą takiego rozwiązania jest krótkotrwałe działanie – mogą zapewnić moc kilkuset watów (woltoamperów w przypadku prądu przemiennego) przez kilkanaście, w najlepszym razie kilkadziesiąt minut, po których wymagają kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.

W miarę swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych umożliwiają generatory prądotwórcze napędzane silnikami spalinowymi (benzynowymi lub Diesla). Pełne zatankowanie ich zbiorników paliwa wystarcza na kilka godzin pracy, a moc zależy od wielkości zastosowanego silnika – może być dowolnie duża, tyle że przekłada się to na cenę urządzenia. Za mniej niż 10 tys. zł można kupić generatory o mocy kilku kilowatów.
W przeciwieństwie do akumulatorowych popularne generatory spalinowe nie nadają się do używania w zamkniętych pomieszczeniach – wytwarzają spaliny, wymagają chłodzenia powietrzem i bardzo hałasują. Należy je zatem ustawiać na zewnątrz – najlepiej pod dachem, w miejscu, w którym hałas silnika nie będzie uciążliwy.

Jedynie niewielkiej mocy generatory podróżne (do zabrania na przykład na camping) mają obudowy walizkowe izolowane akustycznie i ułatwiające transport. Ich główne zastosowanie to zasilanie awaryjne elektronarzędzi i niewielkich odbiorników energii elektrycznej, na przykład na biwaku. Ze względu na niewielką moc do awaryjnego zasilania domowej instalacji elektrycznej raczej się nie nadają.

Kiedy włączy się zasilanie awaryjne

By agregat prądotwórczy pełnił funkcję awaryjnego źródła zasilania z prawdziwego zdarzenia, powinien się uruchamiać samoczynnie w chwili zaniku napięcia w sieci. Niestety, najtańsze agregaty prądotwórcze takiej funkcji nie mają. Są wyposażone w ręczne rozruszniki (z linką rozruchową), przez co nie stanowią najlepszego rozwiązania problemu podtrzymywania zasilania urządzeń, które muszą pracować bez przerwy (pomp, instalacji alarmowych, komputerów, urządzeń telekomunikacyjnych).

Do tego potrzebny jest w pełni zautomatyzowany agregat z elektrycznym rozrusznikiem połączony na stałe z domową instalacją elektryczną. A ceny takich urządzeń zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych.

Znacznie tańszy sposób na podtrzymywanie napięcia po awarii zasilania to zastosowanie zasilacza awaryjnego (bezprzerwowego) nazywanego w skrócie UPS. Tego typu urządzenia podłącza się do sieci elektrycznej, by w przypadku przerwy lub zakłócenia w dostawie energii dostarczały ją do niej z wbudowanych akumulatorów. Używane są najczęściej do zasilania stacjonarnych komputerów wykorzystywanych do pracy, ale można łączyć je także z innymi urządzeniami, na przykład pompami obiegowymi w instalacjach grzewczych.

Co to jest UPS

Najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze (kilkaset złotych za urządzenie o mocy 1 kVA) są zasilacze bezprzerwowe typu off-line. Składają się z prostego falownika, transformatora podwyższającego napięcie, akumulatorów, ich ładowarki i układu sterującego.

Gdy energia jest dostarczana z sieci, dołączony do niej UPS zasila odbiorniki bezpośrednio z niej (filtrami biernymi) i jednocześnie, w razie potrzeby, doładowuje własne akumulatory przez prostownik. W przypadku zaniku napięcia lub jego zbytniej zmiany układ sterujący odłącza zasilanie z sieci i zaczyna dostarczać energię z akumulatorów, a falownik zmienia napięcie stałe na zmienne. Przerwa w dopływie energii do zasilanych urządzeń trwa zaledwie 2-10 ms, więc nie powinna powodować zakłóceń w ich pracy – falownik jest zsynchronizowany fazowo z siecią elektroenergetyczną.

Zasilacze off-line bywają oznaczane także jako Line-interactive i Line-interactive AVR (z autotransformatorem zamiast klasycznego transformatora). W zasilaczach typu on-line napięcie z sieci jest przetwarzane na stałe w układzie prostownikowym, a następnie znów zmieniane na zmienne przez falownik. Dzięki temu napięcie na wyjściu jest stabilne i nie podlega zakłóceniom, także w przypadku zaniku napięcia w sieci (falownik jest stale podłączony do akumulatorów, więc nie ma przer w w dostarczaniu energii).

Urządzenia on-line są droższe od off-line ze względu na bardziej skomplikowaną budowę. W dodatku ich działanie wiąże się z odczuwalnymi stratami energii. Raczej nie używa się ich do zastosowań domowych, a jedynie do współpracy z urządzeniami wrażliwymi na zakłócenia, takimi jak elementy systemów teleinformatycznych o znacznej mocy. Wymagają skutecznego chłodzenia i są hałaśliwe. Moc najtańszych zasilaczy bezprzerwowych to 250 VA, a największe osiągają kilkanaście kVA. Największą wadą tanich urządzeń tego typu jest krótki czas pracy na akumulatorach – zaledwie kilka minut. Wykorzystanie większej baterii akumulatorów może go wydłużyć do kilku godzin, ale sprawia, że urządzenie staje się znacznie droższe.

Sposobem na zapewnienie sobie nieprzerwanego i długotrwałego działania urządzeń elektrycznych podczas awarii zasilania jest zastosowanie zespołu będącego połączeniem zasilacza bezprzerwowego z agregatem prądotwórczym. Z agregatem mogą współpracować zasilacze wyposażone w tak zwany układ AG zapewniający mniejszą wrażliwość na niestabilną częstotliwość i zakłócenia sinusoidalnego przebiegu prądu.

Jak dobrać odpowiedni zasilacz?

Najważniejsza jest moc znamionowa agregatu lub zasilacza, która musi być dostosowana do rzeczywistego obciążenia. W czasie normalnej pracy odbiornika obciążenie nie powinno przekraczać 80% mocy znamionowej urządzenia zasilającego. Niektóre odbiorniki prądu (na przykład elektronarzędzia z silnikami elektrycznymi) podczas rozruchu pobierają go znacznie więcej niż w trakcie normalnego działania, co również trzeba brać pod uwagę. Dobrej jakości agregaty i UPS-y mogą być przez krótki czas przeciążane o kilkadziesiąt procent – informację o tym powinniśmy znaleźć na tabliczce znamionowej.

Zasilanie awaryjne a ogniwa fotowoltaiczne - ZOBACZ 2 FILMY!

A może ogniwa fotowoltaiczne i gromadzenie energii elektrycznej w akumulatorach? Zobacz 2 filmy - doświadczenia właścicieli domu i rozmowę z ekspertem na temat takiego pomysłu na zasilanie awaryjne domu.

Elektryczne miniwkrętarki - pomocne elektronarzędzie w domu

Te elektoronarzędzia można je zabrać ze sobą wszędzie. Zmieszczą się w plecaku, damskiej torebce,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Szlifierki mimośrodowe, czyli gładko na okrągło -...

Szlifierki  mimośrodowe nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania...

Niezbędnik majsterkowicza. Te narzędzia musisz...

W domowym warsztacie podstawą są narzędzia do prostych napraw. Warto go stopniowo wzbogacać o nowe przybory....

Dla niej i dla niego: przybornik domowego...

Gdy mamy czas i trochę umiejętności, sami próbujemy malować nasze domy – od zewnątrz i od...

Wyrzynarki. Na co zwrócić uwagę wybierając...

Wyrzynarką można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i drewnopochodnych. Jest idealna...

Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Narzędzia do drewna: imadła, piły, dłuta -...

Kompletujesz domowy warsztat, szukasz odpowiednich narzędzi - wiertarki, młotki, śrubokręty... Nie łatwo...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.